• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Adalı Halil kimdir?

Sporcu Adalı Halil kimdir?

Adalı Halil

Adalı Halil, 1871 yılında bugün için Yunanistan'da kalan Edirne’nin Adaiçi bölgesindeki Kilise Köyü'nde hayata gözlerini açtı. Kara Mehmet adlı bir pehlivanın oğludur. Babasının tesiriyle o da, çocuk denecek yaşta güreşe heves etmişti. Güreşe Kel Aliço çırağı olarak yetiştirilmiştir. 

Adalı Halil, 18 sene Kırkpınar başpehlivanlığını korumuştur. Adalı Halil için, dünyanın en büyük pehlivanı sayılan Koca Yusuf’tan sonra en bilgili pehlivan denirdi. Boyu 1.98, kilosu 150 idi. Osmanlı İmparatorluğu içinde yaptığı bütün güreşleri kazanıp Başpehlivan olduktan sonra Kurtdereli Mehmet Pehlivan ile birlikte Avrupa’ya gidip, Almanya’nın çeşitli kentlerinde güreşti. Orada karşılaştığı birçok rakibini çok kısa sürede yendi. Avrupa’dan sonra Amerika’ya geçti.

Amerika’da Boston, Chicago, New York da güreşti. Karşısına çıkarılan bütün rakiplerini yendi. Böylece kendisine Türk Aslanı adı takıldı. Amerika’daki bir güreşte altına aldığı Amerikalı Meşhur güreşçi Tom Jenkins ile yaptığı maçta rakibinin kaburga kemiklerini kırdığından az kalsın halk kendisini linç ediyordu. Türkiye’ye döndükten sonra bir çiftlik satın aldı. Çiftçilik yapmaya başladı. 1 Ocak 1901 yılında Hamburg’daki turnuvaya katıldı. 6 pehlivanla güreş yaptı. En fazla dayanabilen 7 dakika dayanabildi. Kırkpınar’da başpehlivanlığı tam on sekiz sene ondan kimse alamadı.

Adalı Halil, 10 Şubat 1926 yılında zatürreden 55 yaşında iken hayatanı kaybetti. Önce Edirne’de Kasımpaşa Camii yanında bulunan mezarı sonradan Edirne-Çömlekköy'lü pehlivan Kara Emin'in mezarı yanına nakledilmiştir. "Pehlivanlar Tekkesi" olarak bilinen bu yer her yıl Kırkpınar Güreşleri başlarken pehlivanlar tarafından topluca ziyaret edilir.

Oğlu Mustafa da bir süre pehlivanlık yapmasının ardından Atatürk'ün faytoncusu olmuş ve Mustafa Kemal'in ölümünden sonra hayatını Silivri'de sürdürerek "Sinop" soyadını almıştır.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23