• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ada Lovelace kimdir?

Ünlü İngiliz şair Lord Byron’ın kızı Ada Gordon (kocasının unvanı nedeniyle Lovelace Kontesi) bilgisayar tarihinin öncülerinden kabul edilir. Matematik ve bilgisayar tarihine geçmesinin sebebi, Babbage’ın “Analitik Makine” adlı ilkel bilgisayarı için yazdığı bir algoritmadır.

Ada Lovelace

Ada Lovelace, 10 Aralık 1815’te Londra’da dünyaya geldi. 

Küçük yaşlarında annesi tarafından matematik ve mantık derslerine yönlendirilmiştir. 

Sürekli hasta olan nazik birisiydi. Sekiz yaşındayken ağır baş ağrıları çekmeye başladı. Bu baş ağrıları görüşünü engelleyecek kadar ağırdı. 

1829 senesinde önce kızamık oldu sonra da felç geçirdi. Yaklaşık bir sene yataktan çıkamadı. 

Hep hastalıklarla geçen hayatına rağmen matematiğe olan ilgisi hiçbir zaman azalmadı ve her geçen gün kendini geliştirmeye devam etti. 

19. yüzyılın ünlü araştırmacıları ve bilim insanları William Frend, William King, Mary Somerville, Augustus De Morgan gibi isimlerden dersler aldı.

Yaşadığı dönemde İngiltere'de kadınların bilimsel tartışmalara katılmasına izin verilmediği için, yazdığı makalelerde cinsiyeti belli olmasın diye sadece A.A.B. imzasını kullandı. Bu yöntem ile bilgisayar üzerine bilimsel makale yazan ilk kadın olma unvanının da sahibi oldu.

1835 senesinde Baron William ile evlendi ve evliliğinden sonra da araştırmaya ve öğrenmeye olan ilgisi devam etti. Bu evliliğinden üç çocuğu oldu. 

Hayatının dönüm noktası denebilecek bir anı ise 1842 senesinde tanıştığı Cambridge profesörü Charles Babbage ile arkadaş olmasıydı. 

Babbage Ada'nın Fransızca'dan tercüme ettiği bir makaleden çok etkilenmiş ve makaleye Ada'nın şahsi notlarını da eklemesini istemişti. Ada'nın eklediği not, makalenin üç katı uzunluktaydı ve makalede bir hesaplama metodundan bahsediyordu. İşte bu hesaplama metodu günümüz bilgisayarlarının yazılım konusundaki atasıdır. 

Ada Lovelace'in bu çalışması ilk bilgisyar programı olarak kabul edilmektedir. 

Bu çalışma, o dönemde de genel kabul görmüştür. 

Ada Lovelace, henüz 36 yaşındayken 27 Kasım 1852 tarihinde rahim kanserinden dolayı hayatını kaybetti. Mary Magdalene Kilisesi'nde, babasının yanında medfundur. 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23