Türkçe Ezan’ın yıldönümü

29 Ocak 2019 Salı

Yeni yetmelere “hikâye” gibi geliyor, ama 87 yıl önce, 29 Ocak 1932 tarihinde, Türkiye’de ilk Türkçe ezan okunmuştu…

Aslında bu hikâye 1931 yılı ortalarında başlıyor. Ezanın yerine kullanılacak metnin hazırlanması için, o tarihte, dokuz tanınmış hafızdan oluşan bir komisyon kuruluyor. Komisyon Dolmabahçe Sarayı’nda çalışmaya koyuluyor.

Hattâ konservatuar üyesi İhsan Bey’e bu amaçla bir beste bile yaptırılıyor. Ancak yeni güftenin ve bestenin ezberlenmesi zaman alacaktır; bu zamanı kazanmak bakımından, ezanın “bir süre daha” aslı gibi okunması kararlaştırılıyor. 

1932 yılı başları: Hazırlıklar tamamdır. Sıra halkın tepkisini ölçecek farklı bir deneme yapmaya gelmiştir…

22 Ocak 1932: Hafız Yaşar, İstanbul’da Yerebatan Camii’nde polis ve jandarma koruması altında, aslının yerine ilk kez Türkçe Kur’anokuyor. 

29 Ocak 1932: Dokuz hafız tarafından bu kez Sultan Ahmed Camii’nde Türkçe Kur’an okunuyor. 

30 Ocak 1932: Önce İstanbul’a takviye kuvvet gönderiliyor. Ardından Fatih Camii polis ve jandarma tarafından kuşatılıyor. Bu şartlar altında Hafız Rıfat Bey minareye çıkıyor ve Fatih Camii minaresinden ilk Türkçe ezanı okuyor (ikindi ezanı). Halk sessizce dinliyor ve sessizce inliyor! 

03 Şubat 1932: Fethin sembolü Ayasofya Camii’nden içeriye, o Kadir Gecesi, ilk kez Türkçe ezan, Türkçe Kur’an, Türkçe tekbir ve Türkçe kamet giriyor. 

05 Şubat 1932: Süleymaniye Camii’nde, Hafız Sadettin Kaynak, Cuma hutbesini başı açık ve frak giymiş olarak Türkçe okuyor…

18 Temmuz 1932:Devrin Diyanet İşleri Başkanlığımüftülüklere bir genelge yayınlayarak, bütün camilerde Türkçe ezan okunmasını istiyor…

Ve 26 Eylül 1932:Evkaf Müdürlüklerine Türkçe ezan metinleri gönderiliyor. Böylece ezan tüm camilerde Türkçe okunmaya başlanıyor…

Memleketin çeşitli bölgelerinden, özellikle de Osmanlı’nın eski Başkenti Bursa’da sessizlik hafiften bozulur gibi oluyor:“Ezanı Türkçeleştirmek bizim hangi sorunumuzu çözer, şimdi buna ne gerek var?..” mealinde hafif itirazlar yükseliyor.

Hafif itirazlar, Ankara’dan çok ağır karşılıklar alıyor: “… Kesin olarak bilinmelidir ki, Türk Milleti’nin millî dili ve millî benliği, bütün hayatında hâkim ve esas kalacaktır.”

Halk artık sadece ağlıyor: İnanıyor, ağlıyor ve bekliyor!

¥

Dönemin yarı resmi gazetesi Cumhuriyet, 04 Şubat 1932 tarihli nüshasında, “Türk dünyasının, Tanrı’sına kendi diliyle taptığını” yazarak, konuya “Türkçe” bağlantılı olarak yaklaşıyor.

Bazıları, “Ne söylendiğinin anlaşılması için” ezanın Türkçeleştirildiğini söylüyorlar. Oysa Cumhuriyet döneminin teorisyenlerinden Falih Rıfkı Atay,“Çankaya” ismiyle yayınladığı hatıralarında, “saklı amac”ın “dinde reform yapmak” olduğunu söylüyor.

Ayrıca da “kurtuluş” anlamına gelen “felah” kelimesi olduğu gibi bırakılıyor. “Ezanda ne dendiğini anlasınlar, ama hepsini de anlamasınlar” demeye mi geliyor, bilemiyorum!

¥

İstiklal Marşı’nda, “Bu ezanlar ki, şahadetleri dinin temeli/ Ebedi yurdumun üstünde benim, inlemeli!” diye haykırıp dua eden milleti yönetenler, Ezan-ı Muhammedi’yi susturuyorlar.

Çünkü 30’lı yılların Türkiye’si, İstiklal Marşı’nın yazıldığı günlerin Türkiye’si değildir; köprülerin altından çok seller akmış, pek çok şey, sel sularına kapılıp sürüklenmiştir. Sürüklenenlerin içinde maalesef Ezan-ı Muhammedi de vardır.

Böylece, yüzyıllar boyu “Allahüekber” diye başlayıp “Lâilahe İllallah” diye biten Ezan-ı Muhammedi’nin çınladığı minarelerden, 18 sene boyunca “Tanrı uludur… Tanrıdan başka yoktur tapacak” sesleri yükselecek, millet ancak, eline geçen ilk demokratik fırsatta CHP iktidarını indirdikten sonra, tekrar ezanına kavuşacaktır (16 Haziran 1950’de).

Peki, Ayasofya’mıza ne zaman kavuşacağız?

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Lütfü DemirLütfü Demir1 ay önce
  AcabaReis Ayasfya meselesini duyamiyor mu dersiniz
 • MuhammedMuhammed1 ay önce
  Keşke herşey Türkceye dönsede bu yalancı hocalardan kurtulsak ..
 • Selcuklu torunuSelcuklu torunu1 ay önce
  Ahmet bey osmanlica diye birsey yokki ! Osmanli donemindede turkce konusup arap harfleriyle yaziyorduk bunada osmanlica deniyordu.cok komiksiniz ? Ayrica osmanlica yazmak okumak ogrenmek anadilimiz turkceye gore zordu bu yuzden kaldirildi
 • TolgaTolga1 ay önce
  Haci abi daha gecen gun diyanet isl.baskani dediki okuma orani artikca din elden gidiyor dedi.sen surekli araplarin ord ve adetlerini seven birisin ama batililarin giydigi kiyafetleri giyersin.basiniz sikissa o cok sevdiginiz arap ulkelerine degil avrupa veya abd ye gidersiniz.fakire sukretmeyi ogretip kendiniz hamudu ile gorurursunuz
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli1 ay önce
  Dedem derdi ''Tuzu'' kuru olan yediği taba ş......r çünkü cep dolu cepken dolu, sonraki sofrada yeni tabak kullanırlar,derdi.Burası Türkiye Kur'anı Türkçe okurum, imkan var ezanı Türkçedinlerim, inanç benim, ibadet benim, Allah benim, ben Allah'ın Sağdakiler, soldakiler adin yolunuza. Para su gibi akıyor, para neden bu derece değersin??????????????????????????????????????????????
 • MCKMCK1 ay önce
  Türk mü sün ?
 • TürkTürk1 ay önce
  Anlamadigimiz dualara amin diyoruz yeterkisiz Allaha hangi dille dua edersen et cünkü Allah yeri gögü yarattigi gibibütün kullari yarati cesitli diller verdi Allah sirfpis arablari yaratmadi Ezan ve Kuranin Türkce olmasi dinimi anliyan toplumlar dinlerinedaha cok sarilir Birakin Panaranizimi ve Arapdan arabci olmayin kendine benliginize kendi dilinizde ibadet ve dua edin
 • Mehmet karamanMehmet karaman1 ay önce
  Eğer ezan ve Kuran Türkçe okunsun din adamları villalarda oturamaz..
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Kaleminize..sağlık..Ağabey..selamlar.
 • BirolBirol1 ay önce
  Neden hikaye gibi gelsin ki.Kişi kendinden bilir işi.İslam’ın hükümlerinin güncellenmesi vardır. Siz İslam’ı 14 asır, 15 asır öncesi hükümleriyle kalkıp da bugün uygulayamazsınız.Denildiğinde, neden suspus oldunuz.Ama mesele CeHaPe olunca Aslan kesiliyorsunuz.Geçmişte yapılan yanlışları temcit pilavı gibi önümüze getirip duruyorsunuz.
 • misafirmisafir1 ay önce
  TÜRKCE SENI NIYE BU KADAR RAHATSIZ EDI¥OR ?... ben Türkce ezandan cok memnunum...
 • misafirmisafir1 ay önce
  TÜRKCE SENI NIYE BU KADAR RAHATSIZ EDI¥OR ?... ben Türkce ezandan cok memnunum...
 • abdulmetinabdulmetin1 ay önce
  Şükuh rumuzlu kardeşimiz her şeyi güzelce açıklamış, hala zındıkça konuşacakmısınız bre gafiller?
 • SelcukluSelcuklu1 ay önce
  Oo bakiyorum nerede bir din dusmani var buraya toplanmis. Hayirdir muftumusunuz iskembeyi kubradan salliyorsunuz hadi isinize bakin gidin ankarada kabre tapin olmadi şamanist ayinler duzenleyin hadi hadi!
 • TurgayTurgay1 ay önce
  YAZIK adlı yorumcuya siz önce alfabe ile dil arasındaki farkı öğrenin ondan sonra yorum yapın. Ya sizin cenah bu kadar mı cahil.
 • Yunus16Yunus161 ay önce
  YUNUS 17 YAZAN UKALA, KENDİ İSMİNİ YAZ. AYASOFYA YARIN AÇILACAK DEMİYORUM. ZAMANI VAR. BAŞKAN ERDOĞAN İLE AYNI FİKİRDEYİM ÖNCE VAKİT NAMAZLARINDA SULTAN AHMET CAMİİ DOLDURALIM SONRA AÇARIZ. SABRET KARDEŞİM, SENİN ÇOK KORKTUĞUN O GÜÇ ANKARA YI DÜŞÜRMEYE ÇALIŞTI 15 SATTE DURDURDUK. LA TAHZEN İNNALLAHE MEANA
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  HALA TÜRKÇE EZANI SAVUNAN AVANAKLAR.SİZİN EZANLA İŞİNİZ NE Kİ? NAMAZDA GÖZÜ OLMAYANIN EZANDA KULAĞI OLUR MU? BÖLÜCÜLÜK SİZDE,YIKICILIK SİZDE,DİN DÜŞMANLIĞI SİZDE. BUNA RAĞMEN MÜSLÜMANMIŞ GİBİ AĞIZ YAPIP DA "İMAM-I AZAMLARDAN VE KUTSAL KİTAPLARDAN "BAHSEDİYORSUNUZ.RİYAKARLIĞINIZ VE MÜNAFIKCA DURUŞUNUZ SİZİ TEMİZE ÇIKARTMAYACAK.HEM BURADA HEM AHİRETTEZELİL OLANLARDAN OLACAKSINIZ. BİR DAHA BU MİLLET DİNİ İLE İMANI VE DİĞER KUTSALLARI İLE OYNAMANIZA İZİN VERMEYECEK..BU KIYAMETE KADAR BÖYLE OLACAK İNŞAALLAH.SAYIN YAZAR GÜZEL BİR HATIRLATMA OLMUŞ.BİLGİLERİMİZİ TAZELEDİK VE O GÜNLERDE YAŞATILAN ZULMÜ VE BUNUN MÜSEBBİPLERİNİ HATIRLAMIŞ OLDUK..ELİNİZE SAĞLIK.
 • Aydın keskinkılıçAydın keskinkılıç1 ay önce
  Allah bunu yapanları ebucehile komşu etsin.
 • AvamiAvami1 ay önce
  Yeter ayıptır günahtır.Dini,dindarı kullandığınız yetmedi mi! Biz İmam Azam,Ezanın farsça okunmasını bu dili konuşanların neye davet edildiğin bilmeleri ve duymaları için daha uygun demiş.Hatta Farsça namaz kılacağını dahi belirtmiş.Gıcıklık olsun diye mi! Zuhruf Suresi 3 ayetinde "Onu anlayasınız diye Arapça olarak indirdik." buyurur. sahifeleri,İncili,Tevrat ve Zebur'u neden Arapça indirmemiş Allah? Kitap/Vahyin indirildiği toplumun dili ile indirlimesi,tebliğ,beyan,talim,eğitim,düşünüp öğrenmek içindir..Ezan'ın aslı imiş,Atatürk rahmetli yaptığı doğru işlerden biri..Haa Arapça ile okunması da sorun değil.Kavgasını vereceğiniz adalet,bilgi,hak,dürürstlük,insanların aş ve iş derdi olmalı ezanın Arapça okunması değil.Yıldönü kutlayalım maksat çatışma,inatlaşma olsun.Bu meseleyi kaşımanınanlamı ne.Sürtüşme üzerinde oy devşirmek.Utanın .yeter Sevgi,saygı,yardımlaşma,merhamete ihtiyacımız var.
 • ŞükûhŞükûh1 ay önce
  Ezanın aslından koparılması insanlar ne söylendiğini anlasınlar gayesi ile yapılmamıştır,öyle olsaydı FELAH kelimesi aslı ile değil HAYDİ KURTULUŞA diye okutulurdu.Namazdan önce kamet Türkçe lakin FELAH yine aynı ve imam ALLAHUEKBER diye tekbir getiriyor.Cenaze kaldıracak imamın bulunamadığı dönemde kısa süreli kurslar açılıyor.Köylüler diyanet işlerinden fetva istiyorlar ; Cenazelerimiz var imam yok,kefen bezide yok başka ne kullanabiliriz veya böyle defnedebilirmiyiz diye.Bütün amaç dinsiz bir toplum yetiştirmekti.İlk diyanet işleri başkanı Rıfat BÖREKÇİ ; Atatürk din değiştirmenizi söylerse değiştirmek gerekir,o'nun her yaptığı hikmetlidir,diyor.Onu devamı olan sözde ilahiyatçılar türedi ; Kur'an tarihseldir,İHL'liler teröristtir,insanlar ateist ve deist oluyorlar,bir başkası Salavat peygambere yağcılıktır,Hz Adem'in babası vardır,diğeri kadın ve erkek anlaşarak ilişkiye girerse zina olmaz ve daha nice türlü herzeler edenler cehenneme pedal çeviriyorlar.Mahmut Esat BOZKURT ve Fethi OKYAR'ın devletin dini kısmında can hıraş Hristiyanlık olsun,islam ile geri kalırız islam ilerlemeye engeldir demeleri sebepsiz değildir.İnönü harf devriminin amacı,okur yazar oranını yaygınlaştırmak değildi,devrimin amacı yeni nesillere geçmişin kapılarını kapatmaktı.Arap-İslam dünyasıyla bağlarını kopartmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini azaltmak,zayıflatmaktı,diyor.Maarif vekili Mustafa NECATİ harf inkılabı ile Kur'an'ı tarihe gömdük diyerek kendisinin tarih olacağını,Kur'an'ın kıyamete kadar kalacağını düşünecek durumda değildi.Mecliste OKUNMADAN geçirilen,aceleydi çünkü elini kaldır indir geçti,süt kardeşliği konusu fark edilince Atatürk kaldırın onu emri verdi,kaldırıldı.Atatürk çocukların sünnet edilmemesi için kanun teklifi verdi,sağlık açısından faydası olduğu belirtilince iptal edildi.Arap ve Osmanlı düşmanlığı o kadar önemliydi ki din,ibadet,ezan,namaz,kur'an yetmedi Elaziz Elazığ oluyor,Ertuğrul Bilecik,Hüdavendigar Bursa,Bayazıt Ağrı,Diyarbekir Diyarbakır gibi bunlara da el atılıyor.Resmi devlet basımı Tarih II kitabında,Muhammed mağarada düşüncelere daldı ve sonra geldi fikirlerini islam dini diye tanıttı,Muhammed kaçtı,Muhammed'in fikirlerinin toplandığı kitaba Kur'an denir gibi ifadeler öğrencilere İslam dini olarak okutuldu.Gökten indiği sanılan kitaplar,Arapoğlunun yaveleri gibi ifadeler.Mahmurt Esat BOZKURT ; islam 14 asırlık sakat bir inançtır.Celal Nuri İLERİ ; islamla mahvoluruz.Abdullah CEVDET ; Muhammed Mekkeli bir yobazdır ve Avrupa'dan damızlık erkek getirilmesini isteyerek Türk ırkını bozmak gibi bir ahlaksızlığı dâhi dillendiriyordu.Ruşeni BARKIN ; Din yok millet vardır,kitabını yazarak milletimiz gerçekleri okusun öğrensin ve din belasından kurtulsun diye yazdım,der.Şükrü SARAÇOĞLU ; Komünizm'e karşı dine sarılalım önerisine dinde zehirdir,diye cevap vermiştir.Velhasıl kur'an ve ezan insanlar anlasın diye Türkçe'ye çevrildi ( Tüm dünya milletleri de kendi dillerine çevirecek tabii ki anlamak için lakin aslına dokunmamıştır ) bilmediği anlamadığı şeyi neden okusun,ALLAH türkçe bilmiyor mu gibi ifadeler sadece bahane gerçek amaç İslamı yok etmek,dinsiz,inançsız,ibadetsiz,şükürsüz,hak hukuk tanımayan,kalbim temiz zırvaları ile avunan,kim milyoner olur,kim star olu,müzik ruhun gıdası ( Din ise zehiri ) sevişirim evlenmem,bedenime dokunma,doğurduğunu öldüren ben hayvan severim diyen,açık seçik dekolte giyinmeyi ve böylece medenileşileceğini ifade ederek ( Soner YALÇIN oysa hayvanlardaçıplak geziyor ) açıklığı yüceleştiren,başörtülüleri fahişeler takardı,camilere seks odası yapılsın diyen dinozor tipler gibi nesilleri felakete ve cehenneme sürüklemeye ve dünyasını yıktıkları nesillerin ahiretlerini de yıkmaya çaba gösteren bir anlayış,sanki orada bu nesilleri kurtarma güçleri var.ALLAH Türk milletini ve yetişen yeni nesilleri muhafaza etsin,duamızla destek olacağız en azından,en küçüğü bu olsa bile.
 • LütfiLütfi1 ay önce
  Türkçe kuranlarda toplatılsın.Bu millet okusun ama ne dediğini anlamasın.Okuyan insanlar sorguluyor.Bize sorgulayan değil biat eden insan lazım.
 • yunus 17yunus 171 ay önce
  yunus 16 kafanı deliginden bile cikaramazsin sahte kabadayi. reise sordular ayasofyayi neden ibadete acmiyorsun diye "siz once sultan ahmet camini doldurun dira orayada gelir "demisti.
 • abdulmetinabdulmetin1 ay önce
  namazda gözü olmayanların ezan'ın türk'çe okunmasını istemeleri yorumlardan anlaşılmaktadır, lakin o kalın kafaları şunu iyi bellesin ki! o ezanlar ALLAH'ın izni keremiyle kıyamete kadar ALLAHÜEKBER ile başlayıp, Lâilahe İllallah diyerek devam edecektir, onun için boşuna çemkirmeyin...
 • Ali ÜnalmışAli Ünalmış1 ay önce
  Üstadım yazınızın başlığı Ezan-ı Muhammedi'nin aslından gayri okutulması despotizmi mi olsaydı? Mevzunun Türkçe olduğunu zannedenler var da..
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar1 ay önce
  Degerli Bahadiroglu,ezanin Turkce okunmasindaki asil amaci herkes istisnasiz biliyor.Ama komunist domuzlar yasamlariyla ozdeslesmis takkiyeciligi devreye sokarak milliyetci Turkler rolu yaparak buna ovguler araplara ise hakaretler yagdiriyorlar.Domuz domuzlugundan hic geri durmaz,buna muslumanlar cok aldirmamalilar.Sonucta it urur kervan yurur.
 • Mehmet AliMehmet Ali1 ay önce
  ÜMMETÇİLİK ve MİLLİYETÇİLİK taban tabana zıt kavramlardır. Bir insan hem ümmetçi hem milliyetçi olamaz. Burada yazar tutarlı, hakkını verelim. Türk ve Türkçe'den nefretini her fırsatta dile getiriyor. Ulus, Millet olmamızı hazmedemiyor. Ama en azından dürüst, bunu açık açık yazıyor, biz de hakkını verelim bu konuda.
 • Abdülkerim bin AzizAbdülkerim bin Aziz1 ay önce
  İncil nasıl Fransa'da Fransızca, İtalya'da İtalyanca, Almanya'da Almanca ise, yani herkes kutsal kitabını kendi dilinde okuyor ise, Kuran da ezan da Türkçe olmalı, isteyen gene Arapça okuyabilir, sıkıntı yok. Aksi takdirde bu güzel dinimiz din tüccarlarının elinde kazanç kaynağı olmaya mahkumdur.
 • YazıkYazık1 ay önce
  Aşağıdaki yorumları okudum da ne kadar acınacak halde olduğumuzu gördüm. Tarih de iki toplum dilini değiştirmiştir: İsrail ve Türkiye.Tek bir farkla biz kendi dilimiz değiştirip latin yazısını aldık. İsrail ise latin yazısını terk edip 2.000 yıl önceki kimsenin kullanmadığı İbrani yazısını geçmiştir. Bu vakıa gerçektir.İsteyenler araştırıp öğrenir. Hz Ömer'in bir sözü var; aşağıdaki yorumları yazanlara, sizce biz o noktada mıyız değil miyiz diye: Ya inandığınız gibi yaşarsınız ya da yaşadığınız gibi yaşarsınız (dikkat edin: yaşadığımız gibi inanırız diyenler.Allah Kuran'ı Kerim de atalarımızdan böyle görüp böyle yaşarız diyen müşrikler in olduğunu bildiriyor.)Ne zaman uyanacağız? SEN daha ezanını, tarihini, dilini, aile değerlerini korumuyorsun. Nasıl gelecekte kendi hür benlik ve özgür yaşantınla varolabileceğini? Bak Amerikane yapıyor?Hollywood filmleri ile kültürünü tüm dünyaya pazarlıyor. İçimizin müslüman olmadığı bir hayatta ismimizin müslüman olması bizi muzaffer etmez. Lütfen bir kere daha düşünüp taşınalım. Yazı uzun oldu kusuruma bakmayın.... :)
 • CCCCCC1 ay önce
  Mehmet emin yurdakul ziya gökalp in müslüman olmadığını nerden biliyorsun yorumcu arkadaş. Kafir dediğin afamlar ya Müslümansa... Ayrıca Ayasofyada cuma namazı kılındığı gün bu ülke normalleşmiş olacak. Bir zamanlar o ülküculer olmasaydı millet dışarı çıkamayacakti. 15 temmuzda meydana ilk inenler Ülkücülerdir. Eveliallah kimse inancımıza karışamaz...
 • ahmet bahadırahmet bahadır1 ay önce
  Türkçeyle ne sorunun var sayın yazar Kendi milletinden utanıyor musun yoksa ah keşke Peygamberimle aynı milletten olsaydım diye bir kompleks mi var içinde. Yoksa Türkleri yecüc ve mecücten gösteren Arap propagandasına mı kapıldın. Ezanın anlamına mı güvenmiyorsun acaba. Hristyanların basit bir çan sesiyle hallettiği çağrının Arap emperyalizmi olan ülkelerde hasta çocuk demeden 5 vakit gavurun en güçlü hoparlör sistemleriyle okunması konusunda da bu kadar demokrat mısın.
 • Yorumcu Yorumcu 1 ay önce
  Yavuz bey sizin dediğinize göre madem herşey Arapça tamam eyvallah.mahserde Arapca bilmeyenler ne yapacak öğrenmek şart mı yani bu konudada yazmak gerekir sizin yazdiklariniz Arapça dışında herşey bozulur
 • TurgayTurgay1 ay önce
  Sayın yazar sizinle bir camiye gidelim, cami cemaatine ezanın tamamının değil sadece Allahuekber'in Türkçesini soralım % 99 unun bilmeyeceğine eminim namaz surelerini zaten geçtim. Ya bu milletin bilmediği bir lisanda bir çok harfi telaffuz edemediği bir lisandasözde ibadet( sözde diyorum çünkü anlayarak değil papağan gibi ezberleyerek yapılıyor) yapmasına gönlünüz nasıl razı olabiliyor şaşıyorum.Yoksa siz de nerede ise Arapların tamamı gibi Arapçayıkutsal mı görüyorsunuz.
 • eminemin1 ay önce
  Bu tür garabetleri İsmet İnönü'nün üzerine yıkmak da adettir! Ne de olsa İnönüyü Koruma Kanunu yok!! Halbuki Türkçe Ezan doğrudan M.Kemal döneminde ve emriyle okunmuştur! Ayasofyada öyle. Neymiş imzası sahteymiş! E hiç mi fark etmedi birilerinin Ayasofya'yı müzeye çevirdiğini? Hiç mi hesabını sormamış "sahte imza"sının?
 • misafirmisafir1 ay önce
  TÜRKCE SENI NIYE BU KADAR RAHATSIZ EDI¥OR ?... ben Türkce ezandan cok memnunum...
 • BaytarBaytar1 ay önce
  Niyet onemli.cogu ibadete baslarken ( namaza oruca v.b gibi ) ne diyoruz ? Niyet ettim allah rizasi icin.yani senin niyetin iyi degilse turkce olsa neolur olmasa ne olur.tek parti chpdonemi sayesinde para kazandin.hergun yaz babam yaz o yillari.chp olmasa ne yazacaktin ? Korkma turkceden bukadar yahu
 • misafirmisafir1 ay önce
  Burdaki yorumlara bakıyorumda ezanın türkçe okutulmasını isteyen ne kadar sahte müslüman varmış. Allah bunların şerrinden korusun.
 • OkurOkur1 ay önce
  Türkçeden bu kadar neden rahatsizsiniz. Kaldı ki ezan Allah'ın emri de değil. Namaza davet değil mi?
 • AliAli1 ay önce
  Ezanın türkçeleştirilmesi hata olmuştur doğru. Zira sen bile bunun doğru olduğunu anlamadıktan sonra o yılların halkınasıl anlasın.Gizemliolan herşey kutsallaşır.Sizin amacınız milletin anlamsı değil tapması sadece.Ancak Türkçe olunca ezan-i muhammed olmuyor mu. İlla Arapçamı olacak. CHP nin en büyük hatası dini istismar etmemesi bunu gerici partilerekoz olarak vermesidir. Yoksa Menderes dini bütün müydü. Hayırinamamzdı bile. Ama halkın dinin kullanra iktidar oldu. Ülkeyi borca sokup batırdı. Amerikanın kuklası oldu. Sanayii yok etti. Ülkeye 50 yıl kaybettirdi. Onun yolundan gidenlerde bu ülkeyi hep geriye götürdüler. Keşke azıcık dini kullanmasını bilseydi ki sosyolojik açıdan siyasetin bunu yapması gerekirdi .Fazal dürüst davranmışlar. Trump bile bu çağda dini kullanıyor. Dini kulanmayan siyasetçi muhaffak olamaz.
 • Vahdet verimVahdet verim1 ay önce
  Cogu Kimse kurani kerimin mealini ne anlatmak istedigini bilmiyor.birazda turkcesini bilsek ne anlatiyor ne diyor.
 • GonzalesGonzales1 ay önce
  SIYRIL KURTUL ARTIK BU CHP PARANOYASINDAN.ISPANAK 9 TL PIRASA BILE 8 TL OLMUS.TABI SENIN TUZUN KURU.ANLAT DUR TEK PARTI DONEMINI.
 • Yunus 16 Yunus 16 1 ay önce
  AYASOFYA NIN AÇILMASI ÇOK YAKIN. BÜYÜK SAVAŞ IN AREFESİNDE AÇILACAK. BÜYÜK SAVAŞ 2023 E KALMAZ!!! ERDOĞAN IN KILDIRACAĞI BİR CUMA NAMAZI VE SEFERBERLİK İLAN EDECEĞİ BİR HUTBE İLE AÇILACAK İNŞAALLAH.
 • MemetMemet1 ay önce
  Türkçe ezan gayet yerinde bir girişimdi, yüce yaradanın dil sorunu gibi bir problemi yok o belli, bizim dil problemimiz var o da belli, namaza daveti hiç ön yargısız Dr sadettin kaynağın sesinden dinleyin, gözlerinizi kapatın o huzuru yaşayın, insanları namaza davet etmekte çok daha etkili bence, ezan hem türkçe hem arapça okunabilmeli, kim nasıl istiyorsa dinlesin ve namaza icabet etsin, ezan birleştirici ortak değerlerimizden birisidir, gelin namazda birleşelim. Hanefi şafii hanbeli maliki farketmez maksat Allahın rızasını kazanmak değil mi?
 • dini silme soytarılıklarıdini silme soytarılıkları1 ay önce
  Mehmed Emin Yurdazül, Ziya Gö-kelb gibileri bu konuda şiirler ve Türkçe ezan ağıtları bile yakmışlardır. Ezanı türkçeleştirme faaliyetleri içerisinde bir tek müslüman bulamazsınız!
 • Kunta Kürde Kunta Kürde 1 ay önce
  Günümüze bak ! Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana

Günün Özeti