Demokrat Parti nasıl durduruldu?

08 Ocak 2019 Salı

07 Ocak 1946’da Demokrat Parti’nin kurulması, başlangıçta iktidar partisi CHP tarafından hoş karşılanmış gibi gözüküyordu. Bunu kendine “Millî Şef” dedirten ve kafasında kuyrukları bir birine değmeyen kırk tilkinin dolaştığı varsayılan İsmet Paşa’nın bir oyunu zannedenler de az değildi. Fakat zamanla DP’nin CHP’yi salladığı görülecek, CHP de yeni partiyi anlayışla karşılamaktan hızla vazgeçecekti. Kılıçlar artık çekilmişti.

Baskılar artıyor, DP ise baskılara rağmen gelişiyordu. Anadolu maya tutmuş, yeni parti benimsenmişti. Parti mitingleri mahşeri kalabalıklara sahne oluyordu. Halk ezansızlıktan, Kur’an’sızlıktan, baskıdan, şiddetten, yokluktan, yoksulluktan, kuyruktan, karneden, fukaralıktan, kısacası yılların iktidar partisi CHP’den bıkmıştı.

Ama Demokrat Parti’nin önemli güçlükleri vardı. Her şeyden önce teşkilatlanmasını tamamlamakta zorlanıyordu. Çükü bazı il ve ilçelerde Demokrat Parti tabelâsını asacak taraftar bulamıyordu. Bulunanlar, tek parti memurları tarafından baskı ve şiddet uygulanarak yıldırılıyordu.

Meşhur 21 Temmuz 1946 “baskın seçimi”ne bu şartlarda girildi. İsmet İnönü, seçimleri öne almış, DP teşkilâtlanmasını tamamlayamadan seçime girmek zorunda kalmıştı. Yine de CHP özgür bir seçimi göze alamamış, seçim sistemine “açık oy gizli sayım” biçiminde bir garabet sokmuştu.

Bu sistemin gereği olarak oylar CHP memurlarının, jandarmanın ve polisin gözlerinin önünde açıktan kullanılacak, oyların sayımı ise kapalı kapılar arkasında yapılacaktı.

Memurların çoğunluğunun CHP’li olduğu dikkate alındığında bu sistemin istismara ne kadar müsait olduğu görülecektir. Nitekim Demokrat Parti yöneticileri seçimden hemen sonra seçimlere hile karıştırıldığını öne sürdüler ve miting bombardımanına başladılar.

07 Ocak 1947’de Birinci Büyük Kongre’sinde, Demokrat Parti, “Hürriyet Misakı”nı kabul etti. Buna göre, anayasaya aykırı antidemokratik yasalar kaldırılmalı, seçimler yargının denetimine alınmalıydı. Valiler, kaymakamlar ve memurlar CHP’nin il, ilçe ve belde başkanları olmamalıydı.

İlk özgür seçim ancak 1950’de (14 Mayıs) yapılabildi. 07 Ocak 1946’da kurulan Demokrat Parti, ilk demokratik seçimler 487 milletvekilliğinin 397’sini kazanarak iktidar oldu. Böylece 24 yıl kesintisiz iktidarda kalan Cumhuriyet Halk Partisi’nin mutlak hâkimiyeti sona erdi. Normal yoldan bir daha da iktidara gelemedi.

Demokrat Parti’nin seçim süresince kullandığı en etkili argümanlardan biri, 1932’den beri Türkçe olarak okutulan ezanın aslına döndürüleceği, diğeri bir açık el işareti eşliğinde kullanılan “Yeter! söz milletindir” sloganı oldu. 

Millet, on sekiz sene sonra ezanına kavuşmuş vatan sathı bayram yerine dönmüştü. İşte bu yüzden, bünyesinde bazı olumsuz isimler bulundurmasına rağmen Demokrat Parti’yi millet çok sevdi. Demokrat Parti iktidarının Başbakanı Adnan Menderes’i bayraklaştırdı…

Ancak, dini olan her şeyi “irtica” ile damgalayıp sindirmeye çalışan malum zihniyet bunu hazmedemedi. Demokrat Parti ile yarışıp onu geçmeye çalışacağına, yine “irtica” silahına sarıldı. Genç subaylar CHP’li yayın organları vasıtasıyla kışkırtıldı. Demokrat Parti’nin “Hilafet” getireceğine inandırıldılar.

Ayaklanan genç subaylar, başlarına Cemal Gürsel isimli emekli bir orgenerali geçirerek 27 Mayıs 1960’da hükümet darbesi yaptılar. 

On yıllık kesintisiz iktidarı döneminde Türkiye’yi geliştirip büyüten Demokrat Parti darbe ile düşürüldü. 

Yöneticileriyle milletvekilleri, darbecilerin keyfine uygun olarak Yassıada’da kurulan olağanüstü yetkilerle donatılmış mahkemede bir yıl hakaret ve eziyet gördükten sonra, çeşitli cezalara çarptırıldılar. Bu sürecin sonunda Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan İmralı Adası’nda asıldı.

Sonra millet, onları İmralı’daki meçhul mezarlarından alıp, kalbine gömercesine, İstanbul/ Vatan Caddesi’nde inşa ettiği türbeye dualarla defnetti.

DP’nin geliş-gidiş hikâyesi kısaca budur. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • TolgaTolga6 ay önce
  Menderes izmirde papaz okulundan mezun olmus ataturk tarafindan o okul kapatilmis menderes tarafindan baska amaclar icin kullanilmistir.turkiye yi karanliga goturmeye calisirken yanlis bir bicimde durdurulmustur...
 • LatifLatif6 ay önce
  "köy enstitüleri, yöneten kesimden daha akıllı bir vatandaş profili oluşturuyor. bu kabul edilemez..."Adnan Menderes
 • vatanvatan6 ay önce
  Tabii ki hemen yağ bal yemeyecektik de 1926,1927,1928,1930,1932 de devasa heykeller dikilmeye başlanmış büyüklüğüne bakılırsa hiçde fakir,fukara,borçlu bir millete benzemiyoruz, bedava değil ya bu heykeller.
 • Vatan-Görkem..Vatan-Görkem..6 ay önce
  Kulaktan dolma bir$eyler duymu$sun bo$a salliyorsun!.. Begendigin Rahmetli Menderes, Celal Bayar hepsi CHP li idi, CHP den ayrilip parti kurdular.. Onu da saglayan rahmetli Inönü idi.. Inönü sayesinde COK PARTILI DEMORATIK SISTEME GECTIK!..
 • UZAYLIUZAYLI6 ay önce
  O PARTİ MODERN İNSANLARIN YETİŞMESİ İÇİN KÖY ENNSTİTÜLERİ GİBİ BİR DEV EĞİTİM MERKEZLERİNİ KAPATINCA DURDURULDU.. ÇÜNKÜ SİZİN İŞİNİZE GELMİYORDU BÜTÜN TÜRKİYENİN OKUYAN ARAŞTIRAN SORGULAYAN OLMASI.. OKUYAN İNSAN SAYISI ARTTIKÇA SİZİ AFAGANLAR BASIYORYA ONDAN KAPATILDI BU 1.
 • Vatan rumuzluya cevapVatan rumuzluya cevap6 ay önce
  YAHU DUNYANIN EN BUYUK EKONOMIK BUHRANIN OLDUGU EN BUYUK 2.DUNYA SAVASININ OLDUGU YILLARDAN BAHSEDIYORUZ KIMINE GORE 60 KIMINE GORE 80 MILYON INSAN OLMUS AMERIKA EN BUYUK KRIZI YASATMIS FINANSAL DUNYAYA ULKEMIZ 5 KURUS BORC 1 TL KREDI ALMADAN YONETMIS ULKEYI.OSMANLI GIBI HEZIMETE UGRAYACAGIMIZ BIR SAVAS DAHAMI YASASAYDIK NE ISTEMISTINIZ TEK KURSUN ATMADAN BALKANLARI TESLIM ETMISIZ DUSMANI GORMEDEN SARIKAMISDA DONARAK 90 BIN SEHIT VERMISIZ RUSLAR ARDAHAN KARSA GIRMIS CARESIZIZ HASTA BITIK YIKIK OSMANLIDAN DUNYA BORC KALMISANADOLUDA ALTYAPI YOK YOK YOK. O YOKLUKLARDA TABIKI SIKINTILAR OLACAK HEMEN YAG BAL MI YIYECEKTIK
 • misafirmisafir6 ay önce
  gölge adam siz neyi örnek alıyordunuz? Muhteşem batıyı değil mi? Adnan Menderesi astıran kurtuluş savaşında nerdeyse Ankaraya kadar gelen bu batının içteki ve dıştaki yobaz uşakları değil mi? Biraz adam gibi milli olun.
 • VatanVatan6 ay önce
  Sayısız fabrika kuran,eğitim ve bilime önem veren,Osmanlının borçlarını ödeyen teraneleri sıralanmış yine yorumlarda.Ekmeği karne ile almak için sıraya giren ve sırayı kaçırırsa ekmek alamayarak aç kalan,cenazesini saracağı kefen bulamayan ve diyanet işlerine çıplak gömülebilir mi veya başka nasıl bir yol izlenebilir fetvası soran millet varken fabrikalar,demiryolları ,eğitim,bilim adına çalışmalar yapılmış ve bu arada Osmanlı'nın borçları ödenmiş !Çağdaşlık,uygarlık,muasır medeniyetler tekerlemeleri ile bu günlere kadar sadece heykel ve büst yapılmış ayrıca jandarma ve tahsilat memurları ile halk yönetilmiş.1950 seçimlerinde " Huzur ve refahın için CHP'sine oy ver " manşetleri atılmış,huzur ve refah verilmiş olsa zaten bu manşet atılmazdı,27 yıl millete huzur ve refah verilmediği seçimler sonrası DP ezici üstünlüğü ile iktidar olmasından ortaya çıkmıştır.Anlatılan tarih yalan üzerine kurulmuştur,CHP'nin kuruluşundan bugüne ilkesi müslüman Türk milletinin inançları ile savaşmak ve ortadan kaldırmaktır. " Ulan öküz Anadolu'lu " diyerek halka hitap eden de isminin içerisinde HALK geçen partinin yerel yöneticisidir,kılık kıyafetinden dolayı HALKını Ankara'ya almayan da CHPrejimidir ki 1950'de gömüldüğü sandıktan çıkamamaktadır işte.Bu rejimin eğitim sistemi ile yetişen beyinleri büst deviren ineği sürgüne gönderebiliyor,Anıtkabir'den izin alarak giden askeri ödüllendiriyor ve her 10 Kasım'da taş kesilerek dünya coğrafyasında yahudi soykırım anmalarının bire bir benzeri olan uygulamayı yaparak o övünülen eğitim,bilim,çağdaş ve uygarlığın BÜYÜKLÜĞÜNÜ dünyaya gösteriyorlar.
 • HOMO TOKMAKUSHOMO TOKMAKUS6 ay önce
  Genc subaylar dediginiz ve politikacilara uzayda bile olmayan iskenceler yapan(aslinda iskenceler ve asagilamar Turk irkina yapiliyordu cunku bu adamlar onlarin temsilcisi idi)subaylarin cogu ermeni idi.Kazim Karabekir bu hainleri yetim kaldiklari icin orduya almisti(tehcir sirasinda anasi babasi olen- oldurulen ermenilerin cocuklari) ve Turk ordusu daha sonra bu ermeni dollerinden bir turlu kurtulamadi,cunku onlarin cocuklari da orduya girdiler ve Turk irki icin sonsuza kadar surecek bir iskence cenderesi kurulmus oldu boylece.Ayni Osmanlinin enderuna alip yetistirdigi ve sonradan aslina donup hain olan yahudi asilli subaylari tarafindan yeminleri ve namus uzerine sozleri olmasina ragmen ihanete ugrayarak yikilmasi gibi.(bknz,saltanatin ilgasi ve hilafetin kaldirilmasi yasalari).Bu kalbur gibi yada gogun tepesindeki parildayan gunes gibi sapasaglam celik gercekler ortada dururken hic kimsenin bu konulari gundeme getirip tartismamasi cok cok garip hatta absurd otesi bir durum!Cogu proletar,osmanli geriydi,Turkler aptaldi ve Osmanlinin yikilmasi kacinilmazdi gibi ilkokul duzeyini asmayan moronca probagandalari bikmadan usanmadan papaganlar gibi geveleyip duruyor,gercekleri kiyisindan kosesinden kurcalayanlara da bankaya giren silahligaspcilarin veznedarin uzerine cullanmasi gibi acimasizca cullaniyorlar.
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli6 ay önce
  Uyanışa davet üç kitap ismi yazacağım, Uyanmak isteyenlere. ''Tobert B. Edgerton. Hasta Toplumlar'' ve ''Stephen R. Covey Etkili İnsanların 7 ALIŞKANLIĞI'' ve ''Robert B. Cıaldını. İknanın Psikolojisi'' Yazarlarımız bilgiden, milli bilginin ürettiği ürünlerden söz etsinde onları gündem edelim. Yedi bin yıllık Türk Tarihini bundan sonra en yüksek buluşlarla taçlandıralım.
 • misafirmisafir6 ay önce
  Biraz YAKIN TARIH : Nutuk, Tek Adam, Lord Kinnross, Atatürk(yabanci yazar), Turgut Özakman'in tüm eserleri, Kazim Karabekir- Hatiralar, M. Kemal(Y. Özdil), Ipek Calislar, Ilber Ortayli ve daha bircok yerli yabanci yazarlarin kitaplarini oku ve mümkünse ezberle..
 • Abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin..Abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin..6 ay önce
  Anlatmaya calistiginiz dönem 2. Dünya Harbinin yasandigi bir dönem.. 60 milyon insanin öldügü, Benito Mussolini, Adolf Hitler, Franko, Josef Stalin gibi diktatörlerin yasadigi bir dönem.. Bu dönemde Türkiye'de yeteri kadar demokrasi olmadigini savunuyor ve rahmetli Inönüde kusur buluyorsunuz.. Camiler, AHIR olmus falan filan.. (YALAN).. Bir kisminda camilere silahlar dolduruldugu dogrudur ancak ülke savunma icin.. O dönemde yapilmasi gereken yapilmis.. Allah Inönüden razi olsun.. O'nun sayesinde cok partili demokrasiye gectik.. Fakat en üzücü olan sizlere bu payeleri veren(hoca, prof, müdür gibi..) ulu Öndere el altindan saldirmaniz.. Sadece ona degil annesine ilgili de gelisi-güzel konusmalar yapmaniz(Biriniz tutuklandi).. Ben öce Allah(CC) sonra K. ATATÜRK diyorum..
 • Zaide akyurtZaide akyurt6 ay önce
  DEMOKRAT PARTININDE YANLISLARI OLDU TEK PARTI CHP NINDE OLDU.SEN SABAH AKSAM DP YI OVUP TEK PARTI DONEMI CHP YI YERERSEN BURDAN SONUC CIKMAZ DERS ALAMAYIZ.34 KENTI DEMIRYOLUNA BAGLAYAN SAYISIZ FABRIKALAR KURAN EGITIMDE ATILUM YAPUP ANADOLUYA OKULLAR ACAN OSMANKININ VORCLARINI ODEYEN TURK JIYLYSUNE TOPRAK KAZANDIRMAK ICIN EGITMEK ICIN UGRASAN TARIMDA ATILIM YAPAN TERSANW ISLETME KOOPERATIFLER KURAN GUCLU BIR ORDUNUN TEMELINI ATAN BIZI 2.DUNYA SAVASINDAN UZAK TUTAN ORTADOGU BATAKLIGUNDAN CEKIP ALAN CHP YEDE BIRAZ SAYGI DUYMALIYIZ.5 KURUS BORC ALMADAN YAPULDI BUNLAR
 • B. Fırat B. Fırat 6 ay önce
  Sayın Yavuz bey ağzınıza sağlık şu anki Türkiyeyi çok güzel anlatmışsınız.
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli6 ay önce
  Yemek yaparken kullandığımızkaşığı, kapları, yemeğin sonunda yaşamın doğası gereği yıkıyoruz,olması gereken budur. Sayın yazarın iki yemek kabı var, biri aşık olduğu yemek kabı onu gece gündüz yıkaması, yağlaması, kalaylaması, küllemesi, kumla ovması, parlatmak, parlatmak, aşık olduğu kepçeyi yemek kaplarını parlatmak. Amaç bu. Komşunun yemek kabı var-mı? yemek kabı varsa içinde yemek yapacak mazemesi var-mı, şişede yağı var-mı? Yazarı ilgilemez, onun aşkı, onun tenceresi, ak, pak dursun, komşunun-ku tuh kaka, ağ birde aç kalıp ölse şu lanetler kurtulsak şu kara tencereden, der uslupla yazılar yazarak kara dünyasını akladığını sanıyor, vah çok yazık. İşte bu zihniyet varlık nedenini yok eden zihniyet. İsmail Gaspıralı, Halil İnalcık, Turgut Özakman, Sinan MEYDAN,Oktay Sinanoğlu, ve uluslar arası binlerce yazarın ördüklerini göremeyen kitle.CHP nin yanlışlarını yazıp DP nin yanlışını yazamayanlara ''yanlış anlaşılmasın'' bakar kör denir.
 • AtaturkcuAtaturkcu6 ay önce
  CALISMAYAN YORULMAYAN URETMEYEN TEKKE DERGAH TARIKATLER YUZYILLARCA ANADOLUDA INSANI SADECE KADERIYLE BASBASA BIRAKTI.OYSAKI HER PEYGAMBERIN MESLEGI VARDI.KIMI MARANGOZ KIMI TERZI KIMI COBAN.HOCALIK BIZDE MESLEK OLDUGU ICIN MEDRESELERDEN POZITIF BILIMLER KALKTIGI ICIN ( COGRAFYA CEBIR GEOMETRI ) ANADOLU GERI FAKIR BAKIMSIZ KALDI.SALTANATI ISTANBULDAKI SARAY CEVRESI SURDU
 • DENİZ ÇAKIRDENİZ ÇAKIR6 ay önce
  Tarihi hiç bilmiyorsunuz yada işinize geldiği gibi yorumluyorsunuz !Birincisi 18 yıldır o ezanın türkçe okutulmasının en büyük sebebi sizin zihniyetinizden olup insanları din ile aldatan bezirganların gerçek yüzlerini topluma gösterebilmek için o çok begenmeyip nefret kustunuz Gazi Mustafa Kemal bu değişiklikleri yaptı,sizler de bunu kendinizce binbür türlü demagojilerle farklı yerlere çektiniz hala da çekiyorsunuz.Adnan Menderes'e gelelim,Celal Bayar'dan sonra Finans kapitalin devşirip ülkenin başına bela ettiği bir başka isimdir Menderes.Türkiye'yi Abd'ye muhtaç edip marshall yardımlarının alınması,ordunun natoya girmesi,koreye gidip Abd emperyalizminin aşağılık çıkarları için şehit olan binlerce mehmetçik Ve tabi birde köy enstitülerinin kapatılması.Bilime,bilince ve halka olan düşmanlıklarınız ve Abd işbirlikçiliğinizi buralarda yazdığınız yalan yanlış köşe yazıları ile aklayamazsınız..Bütün bu olanlardan sonra 27 mayıs ''Mustafa Kemal Gelenekli Şanlı Türk ordusunun'' gericiliğe ve Ülkenin getirilmek istendiği uçuruma karşılık yurtsever subayların karşı koyuşuydu.1960 anayasası ile getirlen Demokratik bazı haklar sayesinde gençlik sosyalizm ile tanışmaya,aydınlanmaya ve hak arama mücadelesine koyuldu ve bu anayasanın bu ülkeye fazla olduğunu sizin aklınıza koyan yine Abd emperyalizmi boş durmasın ki size 1971 faşist darbeSİNİ yaptırttı.Aklınızca Demokrat Partiyi Cici gösterip Her zaman olduğu gibi Chp üzerinden Mustafa Kemal ve 1.Kuvayi Milliye'ye saldırmak.Chp'nin zaten 1930'lar da ki Chp ile alakası olmadığını soroscu Kemal dile getiriyor her fırsatta bunu sizde biliyorsunuz.Şuan kİ CHP'Nin politikalarının en çok size yaradığını bilmeyen yoktur herhalde.Ancak dediğimiz gibi sizin Chp ile de sorununuz yok,sizin sorununuz Mustafa Kemal ve 1.Kuvayi Milliyecilerle.
 • Hz Fetullah Hz Fetullah 6 ay önce
  Bi zamanlar hepimiz fetö cü idik
 • GolgeAdamGolgeAdam6 ay önce
  Turkiyeyi batinin kucugia oturtan adam A.Menderes ...
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent6 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; 25 yıldan fazla Üniversitelerimizde öğretim elemanı olarak çalışmış, emeklilik hakkını elde etmiş, 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanmış Yaşlı Doçentler olarak, emsallerimiz hangi puanla Profesör oluyorlarsa, biz de aynı puanla ama boşu boşuna koskoca 5 yıl beklemeden Profesör olmak istediğimizi ve bizim yaşımızda olanları bu 5 yıl bekleme belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • Kunta kürde Kunta kürde 6 ay önce
  Arkadaş sende bi gün günümüz dünyasına dönersin inşallah ! Bu günden yaz ! Gelecek günlerden yaz ! Bu ne böye uyuşturucu tesirli yazılar 1945 de de de ne ya ne millet evine en son ne zaman et aldığını unuttu uyan uyan ayıptır günahtır
 • TEMEL' i sağlam değilTEMEL' i sağlam değil6 ay önce
  Ben çocuktum. MSP kuruldu ve daha sonra MSP' li arkadaşlarım oldu. Konuşurlarken bunlar, dededen babadan, aile ve sülalece CHP' li olduklarını ve MSP kurulunca artık bu partiye geçtiklerinin anılarını anlatırlardı. Amansız DP düşmanıydılar, inanamayacağımız kadar; Menderes' i onlar asmak istemişlerdi hep. Bugün de mevcut partiye düşmanlıklarının kökleri, "temellerinin" CHP' li olmasından kaynaklanır.

Günün Özeti