Başkan’ın otomobilleri, uçakları…

21 Eylül 2018 Cuma

Türkiye, en son tartışması, hatta hiç tartışmaması gereken bir konuyu günlerdir tartışıyor: Al takke, ver külah!..

Katar Emiri tarafından Başkan’a hediye edilen uçağı diyorum…

Önce “satın aldı” dediler, bile bile, isteye isteye, hatta güle oynaya yalan söylediler. Nihayet Başkan Erdoğan açıkladı:

“Katar bu uçağı satıyordu, hatta rakam bildiğim kadarıyla 500 civarındaydı. O esnada biz de ilgilendik. Katar Emiri, bundan haberdar olunca uçağı Türkiye’ye hibe etti; ‘Ben Türkiye’den para almam; bunu Türkiye’ye hediye ediyorum, hibe ediyorum’ dedi.”

Buna rağmen, “Kim kime o kadar pahalı bir hediye verir” diyerek “satın alındı” yalanını sürdürmeye çalıştılar. İnandırıcı olamadıklarını görünce de, “Bu kadar lüks uçağı ne yapacak?” demeye başladılar.

Söyleyeyim: Binecek!..

İşadamlarını doldurup Amerika’ya, Avrupa’ya, Asya’ya, Afrika’ya, belki de Antartika’ya gidecek!

“Ama çok lüks!”

Evet, lüks. Öyle olmalı zaten. Çünkü o uçak Başkan’ı değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsil ediyor. Üstelik para ödemedik.

Şu kuralları öğrenin artık: En iyi ata padişah biner, en göz alıcı koşumlar padişahın atında olur, en gösterişli evde padişah oturur, en iyi kılıcı padişah kullanır, en iyi zırh padişahın zırhıdır…

Bu durum, “lüks düşkünlüğü”, “gösterişçilik” olarak anlaşılamaz. Çünkü padişah devletin gücünü ve ihtişamını temsil etmektedir.

Hele de yaşadığımız “ye kürküm ye devrinde!”

İşte bu yüzden devlet başkanlarına araç alınırken, sadece ihtiyacı karşılaması düşünülmez. “Ayakları yerden kesilsin yeter” denmez. Devlet Başkanı’nın oturduğu bina, bindiği araba, uçtuğu uçak, giydiği elbise, taktığı kravat aynı zamanda devletin gücünün ve ihtişamının simgesi olarak görülür ve tercih buna göre yapılır.

Nitekim, Mustafa Kemal Atatürk de öyle yapmış (bu eleştirileri genelde Kemalistler yaptığı için ondan örnek veriyorum), o dönem Ankara’sının en muhteşem evi olan Kasapyan Köşkü’nü (Çankaya Köşkü) satın aldırmış, orada ikamete başlamıştır. 

Elbiselerini, otomobillerini, hatta yatını yine bu ölçülere göre seçmiştir. O yokluk-yoksulluk zamanında bile en ünlü, en lüks, en gösterişli marka elbiseler giymiş, dünyanın en büyük, en lüks yatı Savarona’yı aldırmış, otomobillerini yine aynı yaklaşımla seçmiştir.

Katar Emiri’nin hediye ettiği uçak yüzünden Sayın Erdoğan’a lâf sokanlar şunu iyi bilsinler ki, Atatürk o döneme göre en lüks yaşayan devlet başkanlarından biridir.

Dönemin gereği olarak uçağı yoktur (zaten uçma korkusu vardı), ama dünyada pek kimsede olmayan bir motorsiklete sahiptir. 1931 model olan (ama ruhsatında 1934 yazıyor) bu motosiklet ithal edilen ilk motosikletler arasındadır.

Otomobillerine gelince: Kayıtlara göre, 1 Mercedes, 1 Cadillac ve 2 tane Lincoln olmak üzere, dört zırhlı otomobili vardır. Ve sıkı durun: Bu otomobillerden 3’ü yabancı devletler, biri ise İş Bankası tarafından hediye edilmiştir. (Bazıları Anıtkabir’de sergileniyor).

Otomobillerin hepsi son model, büyük motorlu (12 silindir) ve gösterişlidir.

Son padişahların da kullandığı Saltanat Yatı Ertuğrul’u beğenmeyip dünyanın en büyük, en özel ve en lüks yatı Savarona’yı satın aldırması ise başlı başına ilginç bir mevzudur. Belki onu da yazarız…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ömer BostancıÖmer Bostancı8 ay önce
  Atatürk'ün lüks harcamalarından hoşnut olmadığınız yazıda açıkça görülüyor. ... Yanlışsa ikisi içinde yanlış, doğruysa ikisi içinde doğru.
 • MemetMemet9 ay önce
  Dünyanın heryerini karıştıran bu trump meğer itibarsızın tekiymiş, bundan gayri uçağı kadar konuşsun
 • Cemal SengulCemal Sengul9 ay önce
  Editorden: Mesajınız alınmıştır. 
 • DimdimdimeyDimdimdimey9 ay önce
  Özkan rumuzlu bey,teşekürler öğrendik de nassiii?
 • BRRRSSSSSSSBRRRSSSSSSS9 ay önce
  Ömer rumuzlu yorumcu,BRRRSSSSSSS
 • YasirYasir9 ay önce
  Agzina saglik kardes...
 • OzkanOzkan9 ay önce
  Aynen ... vatandaşa da 1600tl ye hayatta kalma mucadelesi yakisir
 • OzkanOzkan9 ay önce
  O ucak baskani degil turkiye cumhuriyetini temsil ediyorda avrupada yuzune bakilmayan arabalara anca binebilen memurun ogretmenin neyi temsil ediyor. ...
 • Umut MENDERES Umut MENDERES 9 ay önce
  Devletimiz 17. ekonomiydi şimdi 20. falan sanırım. ...
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar9 ay önce
  Kemal kardes,kalbini kirmak istemem ama sen henuz olayin vahametini kavrayamamissin.Cok partili sisteme gecise kadar Turklerin yasadiklarini daha dogrusu ermeni yoneticilertarafindan Turklere yasatilanlari gercek olarak bilseydiniz goruslerinizi temellendirmeye, en azindan sorgulamaya baslardiniz,sizin kafanizda devletin resmi ermeni propagandasi yer etmis o donemi sadece oven ve overek yapilan vahsetin uzerini orten,gercekte Turkler o donemde kumeste yasatilmislardir tavuklar gibi binbir turlu asagilamalarla ve hakaretlerle,siradan turk yurtaslari Ankaraya bile alinmiyorlardi.
 • MehmetMehmet9 ay önce
  Kriz ortamında bu oluyorsa soru sormak hakkımız değil mi? Vatandaşa $ bozdur kriz var denilip, lüks içinde yaşamaya devam edilmesi bizi sıkan. Yoksa paran varsa bir değil 10 tane alsın.
 • ahmetahmet9 ay önce
  kim ne derse desin.. reisi istanbul belediye başkanlığı döneminden bilirim. floryadaki belediye başkanı konağında değil üsküdarda bir dairede oturmuştu. başbakan olunca başbakanlık konutunda değil keçiörende bir dairede ikamet etmişti.. ben reisin o hallerini daha çok seviyorum..
 • kemalkemal9 ay önce
  cabbar kardeş bir çelişki yok. nuri demirağ bir çok demiryolunu döşemiş, keban barajı ve 1931 yılında boğaziçi köprüsü gibi projeleri gündeme getirmiştir.uçak fabrikasını 1936 yılında yani atatürk döneminde kurmuş...
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar9 ay önce
  Kemal kardes,sorun Ataturku yada baska birini yermek veya ovmek degildir.Onemli olan ucusu birakip ayaklarin yere basmasidir ve gercek bir erkek gibi yalana dolana sapmamaktir.Ataturk doneminde ucak fabrikamiz yoktu.Nuri demirag kendi kisisel serveti ve idealizmi ile devletin bir kurus katkisi olmadan 1936 da bir atelye acar ve bu atelye 1940 lara kadar kucuk capli bir fabrikaya donusur.Ve bu andan itibaren hem yurt icinde hem yurt disinda ilgi uyandirir ve siparisler almaya baslar.Bunu goren devleti yoneten ermeni kokenli brokratlar cikardiklari yasal ve fiziksel engellemelerle inanilmaz perspektifler sunan bu adamin butun cabalarini 1950 ye kadar yok ederler.Adam canini zor kurtarir.Diger Nuri ise (Enverin kardesi) onun kadar sansli degildir.Adami kurdugu silah fabrikasinda kistirip fabrikasiyla beraber havaya ucururlar.Boylece bir ulkenin "olmazsa olmaz" i olan yuksek teknoloji gerektiren silah,havacilik ve uzay savunma sanayi Turklerin can dusmani olan ermeniler tarafindan daha emekleme asamasindayken yok edilmistir.Ermeni yoneticilerin Turklere ve Nuri pasaya dusmanligi bununla da bitmez,o donem azerbeycandan Turkiyeye siginmis 150 azeri turkunu yurdun cesitli yerlerinden toplanarak ermeni SSSR ine oldurulmeleri icin vermislerdir Stalinin emrini bahane ederek ve bu olayin insanlik tarihinde barbarlik ve asagiliklik citasi bakimindan daha asagisi gorulmemistir.Akil hastalari salliyorlar 13 ucagi var,ucu jumba diye,diger gelismis ulkkelerin yok diye aptalca ve apacik yalan soyluyorlar,saniyormusun ki bunlar gercekleri bilmiyorlar,bal gibide biliyorlar,ama daha onceki kandaslarinin yaptigi gibi haysiyetsiz bir yasami secmislerdir.Bu bir tercih sadece....Hic kimse karisamaz maalesef.
 • ÖmerÖmer9 ay önce
  Saçma sapan yorumlarınızdan vazgeçin. Başkana yakışır. Türkiyemize yakışır. Öküzün altında buzağı aramayın.
 • denizdeniz9 ay önce
  bu uçağın karşılıksız verildiğini düşünen her kimse net  ...dir.
 • kemalkemal9 ay önce
  cabbar kardeş atatürkü savunmam fakat atatürk zamanında 15 yıl içinde, uçak fabrikası dadahil 50 tane büyük fabrika açılmış. uçak fabrikası 1962 yılında kapanmış. zamanının şartlarına göreokul, hastane ve üniversiteler açılmış. biz hala o fabrikaları satıp hazineye para kazandırıyoruz. zaten olayı atatürkle kıyaslamak yanlış. bu vip uçağı sadece katar, umman, fas ve kuveyt almış. şimdi bu uçağı almayan almanya, fransa, ingiltere, amerika, japonya ve güney kore gibi sanayi devi ülkeler fas' dan daha mı itibarsız..
 • Nuran DevresNuran Devres9 ay önce
  Sayın yazar bu uçak konusunun tevili yok. Su götürür yanı yok. Boş yere mızrağı çuvala sığdırmaya çalışmayın. Başkanın zaten tam 13 tane uçağı var. Bunların 3 ü Jumbo. İş adamlarıyla zaten o uçaklarla istediği yere gidiyor. Bugüne kadar bizim hiçbir devlet başkanımızın bu kadar çok uçağı olmamıştı.İlle de daha lüksü olsun, en şatafatlısı olsun diye üstelik de millet geçim sıkıntısından kıvranırken ısrar etmenin sebebi nedir? Dünyada en büyük, ekonomik gücü zirvede, teknoloji ve bilimde, eğitimde en üst sırada olan ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Tüm İskandinav ülkeleri, Kanada, Avustralya, Japonya gibi hiçbir ülkenin liderinde böyle bir uçak da yok, 1150 odalı saray da yok.Bu uçak dünyada sadece petrol zengini görgüsüz, ABD yalakası Arap şeyh ve krallarında var. Süper güç ABD başkanı istese alamaz mı? 500 milyon dolarlık uçakla gittiğiniz ülkeden yalvar yakar kredi istiyorsunuz. Adama gülerler.Bir devletin büyüklüğüliderinin lüks yaşamıyla, şatafatı ile ölçülmez. Cari açığı nedir, asgari ücret ne kadardır, borcu, ithalat-ihracat dengesi nedir, sanayide nerededir? Halkının refah seviyesi nedir? Buna bakarlar ve tüm dünya bunu bilir. O F-35 uçaklarını alabilmek için uğraşıp durduğumuz ABD var ya, onun başkanlık sarayı olan Beyaz Saray bizim sarayın altıda biri kadar. Gelişmiş Avrupa ülkelerinin çoğu bakanı tarifeli uçakla seyahat eder. ABD ve gelişmiş Avrupa ülkelerinde, zengin uzak doğu ülkelerinde devlet başkanından çok daha iyi, konforlu evlerde oturan, daha lüks hava, kara, deniz taşıtı olan sürüylezengin vardır. Eğer padişah en iyi yerde yaşıyor, en kalın zırhı giyiyorsa bu da yanlış bir örnektir. O zaman tebaayı oluşturanlara kul deniyordu. BİZ KUL DEĞİLİZ. MİLLETİZ. Halka kemer sıkın, yastık altındakileri getirin denildiği bir ortamda, enflasyonun, işsizliğin zirve yaptığı bir ülkede başkanın böyle aşırı lükse tenezzül etmesini hiç yakıştıramadım. Gelişmiş ülkeler su durumla epey alay edeceklerdir.
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar9 ay önce
  Degerli Bahadiroglu,olayda tartisilacak bir sey yok cunku,hediyedir ve devletindir.Ama inanin bosa ugrasiyorsunuz,adama selam verseler bile "niye selam verdi, ne cikari var diyecekler habis kalpliler yada niye ucak hediye ediyor,peygamber doneminde oldugu gibi deve hediye etse ya"diyecekler.Burada eger satin alma olsaydi bir elestiri olabilirdi,ama oda mesela diger ulkelerin bu konudaki harcamalarinin butceye oraniyla kiyaslanarak yapilabilinirdi eger ortalamanin uzerindeyse.Ben eminim ki tek parti doneminde ve ozellikle Ataturk doneminde buna benzeryapilan harcamalar- butce orani bugunkunun kat be kat ustunde idi.Isterseniz Saranovaya odenen paranin o yil ki butceye oranini bir hesaplayin ve ortaya cikan rakama bir bakin,kulaklariniz duser.Yada Ataturk zamaninda acilan fabrika,yol,havaalani,kulturmerkezi,hastane,okul, vs. vs ... sayisiyla Tayyip zamaninda acilanlari bir kiyaslayin herhalde iki donem arasinda yuzlerce belkide binlerce KAT fark goreceksiniz,ancak insanda vicdan olmazsa ki vicdaninda bu konudaki referansimatematiksel karsilastirma teknigidir,ne dersen de bostur.Cunku dusmanlik ve kiskanclikgudusu hayatta ogrenilen sosyal bir olay degil,dogustan gelen bir kisilik bozuklugudur.Agzinla kus tutsan yaranamazsin rakibine.
 • M.AkifM.Akif9 ay önce
  ..Sn.yazar bir .MAREŞAL GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATURK siz istemesenizde VARDİ ve hep VAR OLACAK.
 • ahmetahmet9 ay önce
  atatürk her gün içki içmiş. biz de içelim. geri kalmayalım..rol örneğimiz ne zamandır atatürk oldu.. bizim rol örneğimiz hz.muhammed s.a.s., hz. ebu bekir, hz.ömer değil miydi..hz.ömerin kudüs fethi sonrası kudüse gidişini örnek verseydiniz..
 • ayhanayhan9 ay önce
  ayrıca düşünerek okuyun tüm bilgilerinizi analiz edin dünyayı gözlemleyin ondan sonra eleştirin elbette haklı olacağımız çok şey de vardır fakat her şeye israf gözüyle bakarsanız..emin olun vatan belki elden gitmez ama başımıza başka çobanlar gelir onlarda lüks içinde yaşar ama bu defa kimsenin eleştirecek mecali de kalmaz bilmem anlatabildim mi?
 • ayhanayhan9 ay önce
  evet bugün padişahlık yok...İngiltere,hollanda,danimarka,isveç,norveç,arabistan,ürdün vs..krallıktır. mısır,suriye,arap emirlikleri..vs.diktatörlük sayılır..buna sovyetlerden kopan bir kısım cumhuriyetlerde eklenebilir..Elbette RTE padişah değil seçimle gelmiş bir cumhurbaşkanıdır.İdeal olan İslamın ilk dönemlerindeki gibi yöneticiler olsun..ama onlar cidden heybetlidir.Bugün maalesef zalime kafire gereken azameti kendi adına değil ülken adına göstereceksin blöf bile olsa aciz değil,güçlü görüneceksin.Ömer Seyfettinin "pembe incili kaftan "hikayesini bir okuyun derim.muhalefet etmek için muhalefet edilmez.Hoş onlar gibi yapsa bu kez ne bu? araplar gibi(örnek islam şahsiyetlerini kastederler aslında) yaşıyorsun bile derler.
 • HasanHasan9 ay önce
  Bi kesimde var ki her seyi kabul ediyor bi seye de yanlis diyin be kardesim ayrica bugun padisahlik yok ...
 • SaitSait9 ay önce
  Sn.Bahadıroğlu bize lutfen Hz.peygamberden Hz.Omerden örnekler veriniz.Onlarda devlet ihtisami diyerekten lukse mi onem veriyorlardi
 • M.EminM.Emin9 ay önce
  Bıkmadan usanmadan bu mevzuları işleyin lütfen..Tabii ki Devletler hediye de alır, hediye de verir.. Hristiyan bir devlet verse gıkları çıkmazdı bazılarının.. selâmlar
 • nostalji nostalji 9 ay önce
  Katar emiri bu üne kadar 400 milyon dolarlık bir ucağı neden hediye etsin.Bir menfaati bir hesabı elbettevardır buarabın. Satın alındı ise devlet israfıdır ve hediye kabul edildi ise de bence araba veyaucak her ne olursa hediye almak gurur duyulacak bir olay değildir. ...

Günün Özeti