• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mustafa Çelik
Mustafa Çelik
TÜM YAZILARI

Yeryüzünde gecikmişliğin ilacı yoktur

29 Haziran 2022
A


Mustafa Çelik İletişim: [email protected]

Allahû Teâla tarafından bize bahşedilmiş her günümüzün ayrı bir değeri vardır. Hayatın ezası olur ama kazası olmaz. Ölüm provasızdır. Ölümü deneyenler bir daha geri dönmediler. Galiba aldandık şu cihanın, mülk olmayan yarınına. Bugünkü bir işini, sakın koyma yarına. Hakkı verilmemiş bir hayatın yüküyle gitme ölmüşlerin diyarına. Hayat nimetinin hakkını vermeyen inanmış kumarın zarına!

Vaktinde ve yerinde bir tebessüm önler savaşı. Tebessüm aynı zamanda silahtır, fetheder arkadaşı. Dosta bol kıymet ver. Kıymetten anlamıyorsa, geri çekil yol ver.

Abdestini yel gibi alan, namazını yıl gibi kılan yıldırım adamlara hasret kaldık. Ecelden habersiz yaşadık, umutlarımızı ertelenen İslâmi hayata saldık. Galiba biz ertelemeci zihniyetten tedavisi zor dert aldık.

Diplomalı, doktoralı akıllı zannettiklerimizin birçoğu bu dünyanın divaneleri. Kur’ân âyetiyle sabit ki, âhirette yaşanacak pişmanlık sahneleri.

“Onların ateşin karşısında durdurulup da, “Ah, keşke dünyaya geri döndürülsek de Rabbimizin âyetlerini yalanlamasak ve mü’minlerden olsak” dedikleri vakit (hâllerini) bir görsen!

Hayır, (bu yakınmaları) daha önce gizlemekte oldukları şeyler onlara göründü (de ondan). Eğer çevrilselerdi, elbette kendilerine yasaklanan şeylere yine döneceklerdi. Şüphesiz onlar yalancıdırlar.” (En’am suresi/ 27-28)

“Allah, kimi saptırırsa artık bundan sonra onun hiçbir dostu yoktur. Azabı gördüklerinde zâlimlerin, ‘Dünyaya dönmek için bir yol var mı?’ dediklerini görürsün.” (Şura Sûresi/ 44)

Hayat bir kantardır farkında değiliz her gün bizi tartar. Kıyamet günü geldiğinde yalancı rezil olur, doğrunun sıdk-û sadakati artar. Bu dünyada önlenemiyor insanın musallaya gidişi. Akıllı insan musallaya varmadan hazırlığını yapan kişi. “Dün tecrübe, faydalan! Yarın tahmin, yap plan! Bil ki vakit nakittir, bugün fırsatı kullan!”
Dar-ı dünyada önüne çıkan fırsatı merdiven kabul eden, bir basamak yükselir. Her önüne çıkanı, engel sanan da devrilir. Binlerce yol var bunların içinde bir tek yol Allah’a gider. Onu kaybeden Allah’a değil cehenneme gider.

Asrımızda Müslümanların çektikleri gecikmiş hayatın ezasıdır. Hâşâ zulmetmez Allah, mü’min kulunun Mevlâ’sıdır. Bugün yapması gerekenleri yarına erteliyorsa; işte bu, Müslümanı helake götürecek olan belâsıdır.

Tevazudan vaz geçme, istiğfar zemininde kal; rütbene, silahına, makamına, malına güvenip olma mağrur. İlâhî irade tecelli eder, seni harman gibi savurur.
Roz-i mahşerde salih ameli kalmayana müflis denir. Hayat aşkla yanan sobaya benzer, odun kömür kül olur; yıllar eriyip gider, birden ömür tükenir. Sakın kendini çıkmazda sanma, Allah murad edince herkes sana yol verir. O, yoktan yaratır sebebini sana bol verir.

Bu dünyada herkes kendi yükünün hamalıdır. Harama sevdalanmış olan cehennemin malıdır. “Eğer bir hak başkalarına ‘helal’ ama size ‘haram’ ise, bilin ki o din Allah’ın dini değil, sömürgecilerin dinidir.” Bu dünyada helal-haram hududlarına riayet etmeyen cehennem zenginidir!
İman ve salih amel’den başkası değildir mezarda kula menfaat sağlayan sermaye. Allah rızası olmalı, Müslümanda tek değişmez gaye. Gayesi Allah rızası olmayana verilmez cennetten hiçbir paye. 

Haram ile var olanın mahşerde olmaz kurtuluşu. Bil ve inan ki; haramdan gelen malın, ateştir her kuruşu. İnsanın hamallığını yaptığı yük, boynuna dolanan dünyada iken işlemiş olduğu amel kuşu. Rabbimiz haber veriyor:

“Her insanın kuşunu/amelini boynuna yükledik. Kıyamet günü kendisine, açılmış olarak karşılaşacağı bir kitap çıkaracağız.

‘Oku kitabını! Bugün hesap sorucu olarak sana nefsin yeter’ denilecektir.” (İsra Sûresi/ 13-14)

İnsan için şereftir iman rütbesi, sonsuza dek taşınır. Ameli imanıyla kavgalı hale gelinin dini aşınır. Sahih iman salih amel ile yaşanır! Ferman gelmiş Rahman’dan, mü’min insan salih Müslüman olur helal ile iktifa edip sakınırsa haramdan!

Günleri sayılı olan insan için hayatidir halas ile iflas arasındaki makas. İman, ilim, amel, ihlas ve ihsan ile insan olur halas. Bunlardan biri eksikse, kişi âlim de olsa kaçınılmazdır iflas!
Diplomalı, doktoralı da olsa istilâ kültürü adına yola çıkmış ömür hırsızlarına inanılmaz zira onlar, hayâdan ve imandan insanları soyarlar. Sonra bunun adını medeniyet koyarlar. Allah’ın kanunlarına değil, batının kanunlarına uyarlar. Mahşer günü geldiğinde cehennemin kapısındaki görevli zebanilerin, “haydi cehenneme” seslerini duyar ve gaflet uykusundan uyanırlar. 

İnsanların kimi şeytana, kimi de Allah’a yardır. Ömür Allah’a adanmamışsa cennetin yolu dardır. Bizim değerimiz Allah’a adandığımız kadardır. İman ve salih amel yoksa fayda vermez ne fen, ne sanat. Ölmeden önce Allah’ı razı etmektir en büyük saltanat!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ADİL

ALLAH SANA EN GÜZEL HAYIRLARI VERSİN

1071

Lütfen devrik cümle kullanmayın sayin çelik devamlı sizi okuyorum ama anlamakta zorlanıyorum.kafiyeye uyduracağım diye anlasilmanizi zorlaştiriyorsunuz slm.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23