• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mustafa Çelik
Mustafa Çelik
TÜM YAZILARI

Ümmet bölünmez, Müslümanlar eğilmez

05 Temmuz 2023
A


Mustafa Çelik İletişim: [email protected]

 

Müslümanların inanç lügatlerinde korku yok cesaret var, esaret yok şehadet var. Mektebinde şehadet olan bir ümmetin hayatında esaret olmaz. Bunun aksini iddia eden belli ki İslâm’ı ve İslâm ümmetini tanımamış bir yobaz.

Müslümanlar olarak rengimiz, dilimiz, ırkımız, mezhebimiz, meşrebimiz, coğrafyamız farklı olabilir ama ümmetimiz asla ve kat’a farklı olamaz. Biz Müslümanlar bütün zamanlarda ve mekânlarda bir tek ümmetiz. Rabbimiz buyuruyor: 

İşte sizin bu ümmetiniz bir tek ümmettir. Ben de sizin Rabbinizim. Öyleyse bana ibadet edin. Ama insanlar kendi aralarında birliği paramparça ettiler. Oysa hepsi bize dönecektir.” (Enbiya Sûresi/ 92-93)

Hilafet ve Ümmet düşmanı Emperyalistleri sevindirmek hesabına İslâm adına ne varsa hepsini aile, toplum ve devletten dışlayanlar, İslâm’ın dışında kalanlardır. Onlar doğrudan doğruya İslâm’a savaş açanlardır. Politik manevra yaparak kılıktan kılığa giren, fikirden fikre uçan, kalıptan kalıba giren zihniyet, dinen asaletsizdir. Böyle bir zihniyetin yeri tarihin çöplüğüdür.

Müslüman olarak tek ümmet olma mesuliyetine rağmen küresel angajmanlara göre politika belirleyenlere, yabancıların destek ve dönemsel ilgilerini çekebilmek maksadıyla marazi ve mahsurlu işbirliği içine giren siyasi devşirmelere itibar ve iltifat edenler, tek ümmet inancına ihanet edenlerdir. Müslümanlar tarih boyunca hiçbir çileye, hiçbir işkence ve zulme boyun eğmemişler, inançlarından ve mü’mince iradelerinden asla taviz vermemişlerdir.

Biz Müslümanlar ezelden ebede uzanan ve asla kırılamayacak kardeşlik bağlarına sahibiz. Tağutu tekzip edip tevhidi tasdik etmiş olan hiçbir Müslüman meşrep ve kimseyle ayrımız, gayrımız yoktur. Mevzi farklılıklarımız, bizim düşman karşısındaki mukavemetimizdir. Dünyada bir tek İslâm ile idare olunmak isteyen Müslümanların maruz kaldıkları buhran(lar) dikkatle tefsir ve tefrik edildiğinde, “tek ümmet olma” hedefine ilişkin arayış ve özlemleri yeniden ele almanın, hatta bunun hem fikri, hem de siyasi boyutlarını değerlendirip idrak etmenin ne kadar mühim bir ihtiyaç olduğu net olarak görülecektir. Tek ümmetin bulunması, meşru bir tek başa sahip olmasıyla kaimdir. Ümmetin yoksa meşru bir başı, haramdan hiç hali olmaz aşı!

Birliği bozulmayan bir ümmetin dirliği bozulmaz. Dirliğimizi bozmak isteyenlerin en büyük hedefleri, birliğimizi, beraberliğimizi bozmaktır. Birbirine düşmüş bir ümmetin yarınları olmaz. Müslümanlar arası tefrikayı çeşitlendirenler, kendi köleliklerini, esaretlerini pekiştirenlerdir.

Dâhilde mürtedler, hariçte müstevli harbiler, İslâm ümmetinin bütünlüğünü bozmak için ter türlü plan ve projeye başvurmaktadırlar. Müslümanlar arasındaki ayrılıkları, gayrılıkları çoğaltmak, çeşitlendirip daimi kılmak için özel fonlar ayırmaktadırlar. Müstevli harbi ve mürtedlerin fonlarından beslenenler, âlim de olsalar, abid de olsalar Müslümanların birleşmelerinden, bütünleşmelerinden asla hoşlanmazlar.

Dinde Müslümanları tefrikaya götüren her ne varsa haram kılınmıştır. Ümmet bütünlüğü, din, iman, ahlâk bütünlüğüdür. Bir kişi ile yolumuzu önce dinsiz, sonra da ahlâksız olduğu için ayırmalıyız. Dünyalık elde etmek için dininden ve edebinden taviz verenin dini olmaz. Batıl cephesinin cengâver lâ dinilerine teslimiyet, Müslümanların fıtratında olmayan bir acziyettir. Bu acziyeti strateji haline getirenlerin hayatları baştan sona bir zillettir.

Allah yolunda tek ümmet olmak, çok geniş cepheli bir değerdir. Bu değerin yalnızca bir tarafını görmek hiçbir şeyi görmemektir. Her Müslümanın varlığı, öteki Müslüman için bir onurdur. Hâkimiyeti İslâmiyyenin varlığı ve hâkimiyeti İslâmiyyenin varlığının yürürlükte kalması, tek ümmet olma şuurunun korunmasıyla kaimdir. Şunu bilelim ki; Müslümanların dara girdikleri kor ve zor zamanlarda tek ümmet inancı nur olur yağar, nimet olur akar. Akl-i selim, kalb-i selim ve zevk-i selim tek ümmet atmosferinde gerçekleşir. Tek ümmet atmosferinin dışına çıkanlar her gün yeni bir din değiştirir.

Dinimiz bize vahdeti ve izzeti emir olarak telkin eder. Biz Müslümanlar sırtımızdan kurban kestirmeyiz. Müslüman varlığımızı ve dindarlığımızı sorgulamaya çalışan icazetli, iradesiz, ilkesiz, karambolden güç devşirmeye uğraşan zehirli emellere boyun eğmeyiz. Biz Allah yolundaki şehadeti saadet bilip hayattan daha çok seven öncülerin varisleriyiz. Kim nerede düşmüşse oradan kalksın, kim neye maruz kalmışsa önce etrafına baksın. Biz ayağa kalkmadan kimse ayağa kalkmayacak direnciyle ayağa kalkıp, Allah yolunda daim ve kaim olmalıyız.

Tek ümmet inancına sahip olan Müslümanların kardeşlikleri, birlik ve beraberlikleri pazarlık konusu olamaz. Dinen hiçbir Müslümanın öteki Müslümanı ihmal etme muhtariyetine sahip değildir. Bir tek Allah’a boyun eğmekle mükellef olanların lâ dinilere yani keyfî, küfrî ve cebrî olanlara boyun eğmeleri dinden değildir. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdülkerim Can

Allah razı olsun, çok güzel bir makale olmuş. Benim elimden gelse bütün İslâmi hizmet iddiasında bulunan meşrep ve gruplara gönderirim. Ümmet şuuruna bütün Müslümanların ihtiyacı var. Bizi biz yapan bir şuurdur. Ümmet şuurundan rahatsız olanlar, Lâ dini kültür ile büyüyenlerdir. Allah şerlerinden Müslümanları muhafaza eylesin...

Zeynep

Yanlış anlamayın sayın yazar ütopik bir birleşmeden bahsediyorsunuz .
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23