Müslümanların dinlerine karşı yabancılaşmaları

12 Eylül 2018 Çarşamba

Müslümanların hayatlarında İslâm’ın emrettiklerinin metruk kalması, dinde olmayan şeylerin de Müslümanların hayatlarında var olması, Müslümanların dinlerine karşı yabancılaşmış olmalarındandır. Dine karşı yabancılaşmak, dine karşı savaşanlardan olmaktır.

Asrımızda Müslümanların dinlerine karşı yabancılaşmaları; kendilerinin ve başkalarının icad ettikleri putlara tapmalarındandır. Aklını vahyin yerine ve önüne geçiren bir Müslüman dinine karşı yabancılaşmaya ve hatta dininin düşmanlarından olmaya mahkûmdur. Müslümanlar dinlerine karşı yabancılaştıkları günden bu yana bu topraklarda din dinsizliğe karşı değil, dine karşı savaşmıştır. 

Biz Müslümanlar dinimizi öğrenmek, öğretmek, tebliğ edip temsil etmek, yaşamak ve yaşatmakla mükellefiz. Bu mükellefiyetimizin ihya edilmesini inkıta uğratanlar, önüne engeller çıkartanlar, bizi dinimize karşı yabancılaştırmaya çalışanlardır. Müslümanların dinlerine karşı yabancılaşmaları, mankurtlaştırılmış olmalarındandır.

Günümüzde bazı Müslümanların kendilerini dinlerinde olmayan birtakım yalancı ve yabancı kavramlarla tarif etmeye kalkışmaları, mankurtlaştırılmış olmalarının bir neticesidir. Mesela Müslümanlar tarafından gündeme getirilen Demokrasinin Müslümanı kendine ve dinine karşı yabancılaştırdığı tartışmadan vareste bir hakikattir.

Demokrasi; Allah’a “Biz senden daha iyi kanun yaparız” demenin Yunancasıdır. Laiklik ise; Allah’a “Sen bizim işimize karışma” demenin Fransızcasıdır. Müslüman bir insanın kendini bu kavramlarla tarif etmeye kalkışması, kendi Müslümanlığını inkâr etmesidir. Müslüman bir insan, Allah’ın hükmünün ve hâkimiyetinin fevkinde ve üstünde bir hüküm ve hâkimiyet türü ve çeşidi tanıması mümkün değildir. Müslümanın inanç lügatinde din devlet ayrımı yoktur. Müslüman camide namaz kılarken de, devlet dairelerinde idare ederken de Allah’ın kuludur ve her iki halde de Allah’ın indirdiği hükümlerle mukayyeddir. 

Din işleri ayrı, devlet işleri ayrı demek, Allah’a verilen ahdi bozmak demektir. Allah’a verdikleri ahdi bozanlar, behemehâl Yahudileşirler, Hıristiyanlaşırlar ve Müşrikleşirler. Rabbimiz hangi topluma vahiy göndermişse, elçi göndermişse gönderdiği o vahiy ve elçiyle o toplumdan ahit almış demektir. Vahiy ve elçi gönderimi o toplumdan ahit alma anlamına gelmektedir. Peki hangi konuda ahit alıyordu Rabbimiz onlardan? Kendisinin vahiy gönderdiğine, gönderdiği vahiyle, hayat programıyla kullarını sorumlu tuttuğuna, yâni kullarının hayatına karıştığına dair onlardan ahit alıyor. Kendisinin kullarının hayatına egemen tek söz sahibi olduğu, tek Rab, Melik ve İlâh olduğu ve kullarının gönderdiği vahiyle hayatlarını düzenlemek zorunda oldukları konusunda, vahyine karşı asla duyarsız kalmamaları konusunda, vahyin gereğini yerine getirmeleri konusunda ahit alıyor. Kendisinden başka hayatlarına karışıcı Rab, Melik ve İlâh tanımamaları konusunda ahit alıyor. Kendilerinden istediği kulluğu örneklemek üzere gönderdiği elçisini her konuda örnek bilmeleri, onun gibi kul olmaları konusunda ahit alıyor.

 “Allah, rızasını gözetenleri onunla, selâmet yollarına eriştirir ve onları, izni ile karanlıklardan aydınlığa çıkarır. Onları doğru yola iletir.” (Maide Sûresi/16)

Allah o size gönderdiği nûr olan, ışık olan, yol gösterici olan o kitabı ve mahza sizin için rahmet olan o elçisiyle rızasını gözetenleri, rızasını arayanları, rızasına teslim olanları, yâni o kitabına ve elçisinin sünnetine teslim olanları, kitap ve peygamber örnekliğinde bir hayat yaşamaya yönelen kullarını selâmet yollarına ulaştırır. Emniyet yollarının güvenliğine ulaştırır. Tek yol değildir bu yol. Sübülü’s Selâmdır o. Öyleyse kimse Allah’ın yollarını teke indirgemesin. Yani hiç kimse kendi yolunu tek yol kabul edip öteki yolları reddetmeye kalkışmasın. Yol Allah’ın yoludur, din Allah’ın dinidir, benimki hiçbir zaman temel değildir. Benimki ona ne kadar uygunsa o kadar uygundur. Benim dışımda da, benim yolumun dışında da sonu Allah yoluna çıkan tâli yollar vardır. Rabbimiz rahmetiyle, vahyiyle, peygamber örnekliliğiyle kullarını küfür, şirk ve cehalet karanlıklarından iman aydınlığına, hidâyet aydınlığına çıkarır. Değilse eğer Rabbimiz bizi vahiysiz bırakmış olsaydı, yolsuz yordamsız bırakmış olsaydı biz bu karanlıklardan nasıl kurtulabilirdik? İslâm gelmeseydi, insanlık ebediyen karanlıkta kalırdı. İnsanlığın aydınlığı İslâm’ladır, karanlığı İslâm’sızdır. Allah’ın gönderdiği yegâne hak din İslâm’ın dışına çıkan ferd, aile, cemiyet ve devlet terörist olur daha idare edilemez.

“Biz de Müslüman’ız” dedikleri halde kendilerinin icad ettikleri birtakım yolları Allah’ın yolunun yerine ve önüne geçirmeleri, dinlerine karşı yabancılaşmış olmalarındandır.

Müslümanlar dünyada kölelerin sayılarını çoğaltmak için değil, aksine köleliği, kula kulluğu ortadan kaldırmak için vardırlar. Müslüman olarak dörtte üçünü kirlettiğin, köleleştirdiğin, yakıp yıktığın bir dünyaya hükmetmen, kölelerin sayılarını çoğaltmaktan başka bir anlam ifade etmez. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • İkrarİkrar7 ay önce
  Turkiyede islami kotuleyenler ,el ustunde tutuldu bir zamanlar diyanet isleri baskani suleyman ates,ismini hatirlayamadim kanserden oldu tv cikip girgir gectiler .fatih altayli cubbeli ahmet unlu, ile sohbet ederken o kadar ciddiyetsizdiki .ya hocam biz seni farkli biyorduk, deyince.daha ne gordunuzki ,laubaliydisimdi hatirladim yasarnuri ozturk zekeriya beyaz bu tv cikipda halkin sorularina ,insanin hosuna gidecek sorulara cevap verenlet gercek hocalari yerenler.bunlarin vebalu buyuk iste,zamanin deccali fetullah gulen adnan oktar bunlar,enbuyuk kafa karistiran hele cemiyet adi altindatopluluk avrupada diyanete muhalefet olsun diye avrupa milli gorus bize birgun once hilal gorundudiye bayram yaptirdi.kime inanip kime guvenirsin,tipki mahalle pazari gibi gel en iyisi bende diye bagirir, muslumaniz elhamdulillah,namaz,kilanimiz az kula,yakismaz naz yap ibadetini.mevlaya eyle niyaz cunku,namaz muslumana farz.
 • Allah GörüyorAllah Görüyor7 ay önce
  Allah razı olsun hocam. HEM DE NE YABANCILAŞMA. Kime neyi anlatıyorsunuz. Anlamak isteyen var mı? Nereden nereye... Gerçekten dosdoğru dini yaşamak istiyor muyuz? Gerçekten adımız gibi Müslüman mıyız? Yoksa göstermelik günü birlik mi yaşıyoruz? Bir zamanlar BAŞÖRTÜSÜ mücadelesi yapıp görevi bırakmak zorunda olan biri olarak soruyorum. Hiçbir suçum yokken hemde devlet eliyle eski adıyla çocuk esirgeme yurdunda büyümüş olmama rağmen, ne idiği belli bile olmayan neyle suçlandığımı bile bilmeden 2 yıldır yargısız infaz yapılıp ihraç edilmiş, hatta yapılan yargılamam sonucunda da takipsizlik almış biri olarak suçsuz yere görevimden alınarak cezalandırılmaya devam ediliyorsam adalet ne zaman yerini bulacak.Allah Müslüman kardeşlerime akıl fikir fersin. Konya Halk Sağlık Müdürlüğü, Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Hizmetleri Biriminde hemşire olarak görev yapmaktayken 05/09/2016 tarihinde açığa alındım. 06/01/2017 tarihinde 679 KHK ile ihraç edildim. 2 yıldır adaletin yerini bulmasını bekliyorum. Yürütülen soruşturmam sonucunda; •FETÖ/PDY terör örgütüne ait Bank Asya isimli bankada hesabının bulunmadığı, •Konya İl Dernekler Müdürlüğünün 29/11/2017 tarihli yazısı ile KHK ile kapatılan derneklerde üyeliğinin bulunmadığı, •Konya Milli Eğitim Müdürlüğünün 14/12/2017 tarihli yazısı ile çocuklarının KHK ile kapatılan kurumlarda eğitim görmediklerini, •Konya SGK İl Müdürlüğünün 05/12/2017 tarihli yazısı ile terör örgütüne ait kurum veya kuruluşlarda çalışmadığı, •Konya İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğünün 12/06/2018 tarihli irtibat analiz raporu ile yapılan görüşmelerin olağan değerlendirildiği, •Konya İl Emniyet Müdürlüğünün 15/03/2017 tarihli yazısı ile FETÖ/PDY terör örgütü üyelerince kullanılan Bylock isimli programı kullandığına ilişkin her hangi bir kayda rastlanılmadığı, •FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olduğuna ilişkin ihbar kaydı veya tanık beyanının bulunmadığı görülmüştür. Dosyam değerlendirildiğinde Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR karar verildi. Halen kuldan değil Allah(CC)'tan korkan, ağzından adaleti düşürmeyenlerden, kul hakkına girmekten korkanlardan ADALETİN YERİNİ BULMASINI BEKLİYORUM. Bir zamanlar BAŞÖRTÜSÜ mücadelesi yapmış ve bundan dolayı görevini bırakmak zorunda olan bir vatandaş olarak soruyorum. Nereye gidiyoruz. CHP den ne farkımız kaldı. Geciken adalet gerçekten zulüm oluyor ve bizzat bunu da adı Müslüman olan krdeşlerimiz yapıyor. Gerçekten nasıl helalleşeceğiz. Yoksa gerçekten Allah(CC)'tan artık korkmuyor muyuz? Kimi kandırıyoruz? Yaşın yanında kuruyu yakmak moda olmuş. Sabra devam......Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • VelimertVelimert7 ay önce
  Yazarı ilede tanışıklığımız vardır
 • Aferim o zamanAferim o zaman7 ay önce
  Fütuhatı Mekkiye' yi anlıyor musun?
 • MüslümMüslüm7 ay önce
  Dini yine en iyi ilahiyatçılar bilir. İnsanlar doktora giderken diploma soruyorlar, hatta profesöre muayene oluyorlar da, mevzu din olunca iyi masal anlatana kanabiliyorlar. İnsanların din sandığı şeylerin bir kısmı kültürdür. Bin yıl önceki Türk kültürü, 1200 yıl önceki emevi-abbasi kültürüdür. Din değil. Mesela Kur'an, haram aylardan bahseder. Bu ayları 'haram' yapan Kuran değil, Cahiliye dönemi araplarıdır. Nitekim Kuran, meşru sebepler olduğunda haram aylarda savaşılabileceğini söyler. Meşru sebep yoksa zaten savaş yapılamaz. Ayların isimlerini veren de cahiliye araplarıdır. Arap alfabesindeki harflerden çoğu 5000 yıl önce icat edilen Mısır alfabesinden geçmiştir. Bu harflerden birinin adı, öküz anlamına gelir. (bkz. alef)
 • velimertvelimert7 ay önce
  sayın yazar kardeşim ilminiz artsın.fütuhat ı mekkiyenin 334. bölümünü okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
 • HÜSEYİN ŞAŞMAZ***UZUNHÜSEYİN ŞAŞMAZ***UZUN7 ay önce
  “Biz de Müslüman’ız” dedikleri halde kendilerinin icad ettikleri birtakım yolları Allah’ın yolunun yerine ve önüne geçirmeleri, dinlerine karşı yabancılaşmış olmalarındandır. 
 • ahmetahmet7 ay önce
  din de ibadet kadar ahlak da önemlidir. ...
 • dinsiz ilahiyatçılardinsiz ilahiyatçılar7 ay önce
  "Hac her ay yapılabilir; oruç, eylül ayına sabitlenebilir" diyen profesör dinsizdir! İçerisinde imana ait bir şey kalmış mıdır, onu bilemem. Ama adam namaz da kılıyormuş üstelik, eee?; nasrettin hocaya: 'ama ben abdestsiz kıldım oldu' diyen de olmuşmuş vakti zamanında..
 • ORHAN İNANORHAN İNAN7 ay önce
  ELLERİNİZE SAĞLIK.YAZINIZ HER ZAMANKİ TEMEL İTİKADİ DÜŞÜNCELERE VURGU YAPILARAK, NET VE ANLAŞILIR OLMUŞ.
 • maraşlımaraşlı7 ay önce
  Maalesef dine en büyük zararı yine biz müslümanlar verdik. bazılarımız dini yaşayacağım diye çok aşırıya kaçtılar. buda bazılarında soğuma ve nefrete yol açtı. Oysaki cenabı hak bizden melek olmamızı istemiyor. İnsan kalalım insanca dinimizi yaşayalım. Dini yaşayacağım diye kendini yırtmanın bir alemi yok, Kimse ibadette peygamberimizi geçemez ve geçmemeli. Saf ve duru bir şekilde dini doğru anlayalım ve yaşayalım. Allah cc bizden gece gündüz ibadet yapmamımızı beklemiyor. Zaten kul hakkı gıybet gibi konularda dikkatli olup , namaz oruç gibi asli ibadetleri yap ,fıkhı konularda biraz araştırıcı ol ,kimseyi kırmadan üzmeden hakkı hakikati bilerek yaşadıktan sonra zaten insanın her anı ibadet , Peygamberi zişan demiyormu ahir zamanda dini 10 emrinden birini yapan kurtulur diye tabi buda yanlış anlaşılmasın nefse göre yaşayın demiyoruz. Dini yaşayacağım diye kendi yaşadığı toplumdan farklı görünmek , onları beğenmemek ,giyim kuşamda aşırılık , kendi bulunduğu tarikatı cemaati büyük görüp diğerlerini aşağılamak , dini yaşamak bu kadar zor değil aslında zorlaştıran biziz , Hristiyan papazlar gibi dini kendimize uydurma çabasındayız. yani kurandaki islam yerine kafamızdaki islam
 • Mustafa EroğluMustafa Eroğlu7 ay önce
  Yüreğinize sağlık düzel bir makale olmuş, her cümlesine katılıyorum
 • engineerengineer7 ay önce
  reis dahil bütün vekiller " demokratik ve lâik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma" dair namus ve şerefleri üzerine yemin ettiler, hem de kaçar defa, hani iktidar olupda muktedir olamamak varya, işte öyle birşey
 • TEMİZLİKÇİTEMİZLİKÇİ7 ay önce
  632’de Hz. Muhammed’in ölümünden sonra Araplarda “halifelik” düzenine geçilmiş, sırasıyla Ebubekir, Ömer, Osman, Ali halife olmuşlardı. ...

Günün Özeti