Komplo kültürü

17 Nisan 2019 Çarşamba

Yeryüzünde maddi ve manevi bütün problemlerimize çare olan İslâm gibi bir dini gönderen Rabbimiz olan Allah’a ne kadar hamd etsek azdır. Bugünkü problemlerin sorumlusu İslâm dini değil, İslâm’ı inkâr edenlerle İslâm’ı yanlış anlayanlardır. Günümüzde Batı kendi söküğünü dikemediği için İslâm’ın ve Müslümanların karşısına dikiliyor. 

Dünyayı, siyaseti, toplumu, ekonomiyi, kültürü Rabbanî hakikatlere değil, esrar perdelerine hamledenler, Allahû Teâla’ya karşı hamdi kaybedenlerdir. “Her şey göründüğü gibi değildir” düsturuyla âdeta bir virüs gibi yayılan komplo kültürü, gerçekleri görmemizi ve vaktinde konuşmamızı engellemektedir. Müslümanların problemleri uydurma parametrelerle çözüme kavuşturulamaz.

Halkı Müslüman veya halkından Müslüman olan ülkelerde “Sorunlar”ın ekonomik, kültürel, toplumsal, hukuki vb. sebeplerini ve çözümlerini araştırmak yerine, “dış güçler”e, esrarengiz komplolara bağlamak, komplo kültürüne teslim olan bir işaretidir. 

Sorunların ekonomik, kültürel, tarihi, sosyolojik, psikolojik sebeplerini ilmi metodlarla araştırmak ve çözüm üretmek yerine siyasi “savaş” açmakla savmaya çalışmak, komplo teorilerine umut bağlamaktır.

Bir Müslüman bir sorunla karşılaştığında öncelikli olarak nerede hata ettiğini sorgular. Müslüman başkasını suçlamadan önce kendisini masaya yatırır.

“Asrımızda İslâm ümmeti birçok problemle karşı karşıyadır. Bu problemlerden bir tanesi de komplo teorisidir. Bu nitelemeyi ister kabul, isterse reddedelim; ancak problemin özü, zihinlerde ve düşüncede varlığını sürdürüyor. Bu durum senelerden beri devam eden tartışmaların ve konuşmaların özünü oluşturuyor.

Komplo teorisinin özü, İslam’a ve Müslümanlara karşı olan güçlerin gizli plan ve programlar yapmaya devam ettikleri, çeşitli yollarla dünya hâkimiyetini hedefledikleri, Müslümanları iktisadi, siyasi ve maddi bütün yollarla parçalamayı, uyuşturmayı yahut da yok etmeyi temel bir hedef olarak benimsedikleri düşüncesidir.

Komplo teorisi dünyadaki bütün büyük sorunların açıklamasını komplocu bakış açısı ve bunu destekleyen tahlillerle yapıyor. Altmışlı ve yetmişli yıllarda üniversite öğretimi esnasında bizi çokça meşgul eden kavramlardan bazıları; masonluk, siyon protokolleri, Lions klüpleri, Rotary kulüpleri, devletler oyunu ve Arap dünyasındaki inkılaplar ve değişimlerdi. Bu ve diğer kavramlar Müslümanlara karşı kullanılabilecek komplo çukurlarını yansıtan temel esas üzerinde ortaya atılır ve açıklanırdı. Bunun arkasında müşterek çıkarları olan güçler vardır. Bu güçler bazen Siyonizm, bazen komünizm, bazen sömürgeci batı, bazen de bütün bu güçler toplu haldedir. Sanki kahraman ve zeki bir sihirbaz onların arasını birleştirdi, zıtlıklarını giderdi ve bir tek vücud olun dedi ve oluverdiler.

Psikolojik savunma durumunun sonuçları bü­tün alanlarda yıkıcı ve korkunçtur. Siyasi alanda boğucu bir hava oluşturur ve aptalca uygulamalara iter ve kişiyi anormaller sınıfına sokar.

Bu komploculuk hastalığı Müslüman zihinleri sıkı bir şekilde kuşattı, baskı altına aldı, şaşkınlığından ve geri kalmışlığından ötürü iradesini iyice zayıflattı. Basireti kayboldu, sosyal kanunları ve yaşam kurallarını unuttu. Kişi, insanlar arasındaki karşılıklı savunma duygusu gerçeğini unuttu veya bundan gaflete düştü.

“...Eğer Allah, insanların bir kısmıyla diğerlerini savmasaydı dünya bozulurdu. Fakat Allah bütün âlemlere karşı lütuf sahibidir.” (Bakara Sûresi/ 251)

Kur’an birçok yerde insandan ve mücadelenin tabiatından söz eder. İnsanın kendisi ile mücadelesinden, fertler ve milletler arasındaki mücadeleden... Öyleyse çağdaş İslâm düşüncesi özellikle başkalarının sahip olduğu gücün gerçeğini öğrenmeye, sömürgeci yayılma politikalarının sebeplerini tahlile, bu gücün dinamiğini kavramaya yönelmeliydi. Bu duruma olumlu cevaplar üretmeye yönelmeliydi. Komplo teorilerinden söz etmeye değil. Bilakis uyanış için teoriler üretmeli, düşünceye yönelmeli idi. Evet, zayıf ve fakir halkların aleyhine yayılma tahakkümlerini artırmak için zengin ve güçlü devletlerin belirledikleri politikalar, planlar ve ürettikleri teoriler var. Bu tarih boyunca insanlığın tekerrür eden gerçeği, iktisadi, siyasi, kültürel vs. çıkarları için sürüp giden bir kavgayı ve mücadele zincirini andırır. Çalışmanın mantığı bizi bu mücadelenin kurallarına ve hayatın kanunlarına uygun olarak bu gerçekle beraber olmaya çağırır.

Müslüman toplumların kalkınma ve uyanış problemini halledebilmesi, medeniyetinin projelerini gerçekleştirilmesi için “komplo teorisi” sayfasını kapatması, dış komplo kültürü ve düşüncesinden uzaklaşması lazımdır.”  (Muhammed en-Naku/ el-Âlem / Sayı: 432 (1992) 

Tefekkürün, Tezekkürün, Taakkulün ve Tedebbürün olduğu yerde komplo kültürüne itibar edilmez. Komplo kültürüne itibar edenler, Tefekkürden, Tezekkürden, Taakkulden ve Tedebbürden kendilerini mahrum bırakanlardır. Komplo kültürü; zannın ağına takılmak, yalanın ateşine yanmak ve öfkenin kılıcına sarılmaktır. Şunu bilelim ki; Müslüman olarak öfkeniz imanınızla mukayyed değilse zararı def etmek yerine başkalarına zarar veren bir saldırganlığa dönüşür. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Allah GörüyorAllah Görüyor2 ay önce
  Doğru söylüyorsunuz. Zalimlerle imtihan oluyoruz.
 • FerhatFerhat3 ay önce
  Allah razı olsun hocam her zamanki gibi çok güzel bir yazı olmuş. Unutmayalım ki İzzet ve onur tamamen Allah cc dır. Zillet ve delalet deccalizme dayanan Kommunizm,liberalizm ve sosyalizm gibi ideolojiler dendir. Kimki Tevhidi hayatının her alanında yaşar ve yaşatır ise o imanın lezzetine doyamaz ve Allah cc onu ve devletlerini muzaffer eyler. Kimki fasılların peşine takılır ve hayatının her alanında kâfirlerin hükm ve yasalarını uygular ise onlarda şüphesiz zelil olurlar. Selam ve dualar ile.
 • Mustafa Mustafa 3 ay önce
  Kursn da En kârlı alış veriş tevbe 111 “Allâh, müminlerden, mallarını ve canlarını, kendilerine (verilecek) cennet karşılığında satın almıştır…” (et-Tevbe, 111
 • Mustafa Mustafa 3 ay önce
  "Rızkın onda dokuzu ticarette " uydurma bir hadisi şerif veya manası kuran ın hükmüne aykırı yorumlanır sa böyle paragöz bir toplum doğar.
 • GÖKHANGÖKHAN3 ay önce
  Allah razı olsun.Batılı tanımayan hakta sabit kalamaz (imam şafi)
 • FeritFerit3 ay önce
  Çok doğru. Birileri komplo kurar. Sen de bozarsın bu işler böyle sürer gider. Komployu bozmaya aklı yetmeyen şikayet eder durur.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN3 ay önce
  DÜŞMANLARI VE EYLEMLERİNİ ÖNCEDEN KESTİREBİLMENİN YOLU ONLARI BİLMEKTEN VE TANIMAKTAN GEÇER.YAPILANDIRILMIŞ OLUŞUMLARI ,PLAN VE PROJELERİNİ BİLMEK ZARAR DEĞİL FAYDA SAĞLAR MUHAKKAK.ANCAK,BÜTÜN OLANLARIN SUÇUNU BUNLARA YIKMAK VE KENDİ ÜZERİNE MESULİYET YÜKLEMEMEKDOĞRU DEĞİLDİR.ÖNCELİĞİMİZ ALLAH(CC)'EMİRLERİNE UYMADA TAM TESLİMİYET VE O EMİRLER ETRAFINDA ,AYRILIĞA DÜŞMEDEN,ÇALIŞMAK VE BELALARI DEF ETMEYE ,İYİLİKLERE ULAŞMAYA GAYRET ETMEK.BUNDA HİÇBİR MÜSLÜMANIN MUHALEFETİNİN OLMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.ANCAK MESELE UYGULAMADA ...BU BAŞARILAMIYOR.MÜSLÜMAN ,NE YAPACAĞINI BİLEMİYOR.DEVAMLI KENDİ İÇERİSİNDE ÇATIŞMALARA SÜRÜKLENİYOR.FİTNENİN BİRİ BİTİYOR İKİSİ BAŞLIYOR.ÜZERİNDEKİ DÜNYA TELAŞI VE ZULMÜ AYRI BİR OLUMSUZLUK OLUŞTURUYOR.MÜSLÜMAN DEVLET OLAMIYOR.OLAMAYINCA DAHİÇ BİR KALICI İSLAMİ ETKİNLİKTE BULUNAMIYOR.BİR DE SİZDEN DUYMADIĞIM BİR KELİMEYE TAKILDIM "ÇAĞDAŞ İSLAM DÜŞÜNCESİ" KAVRAMI İLE ANLATILMAK İSTENEN NEDİR ,BİLEMEDİM VE YADIRGADIM.İSLAM DÜŞÜNCESİNİN ÇAĞDAŞI VARSA ÇAĞDAŞ OLMAYANI NEDİR?DÜŞÜNCESİNE TAKILDIM.YAZILARINIZI HEYECANLA OKURUM..YİNE ÖYLE DEVAM EDECEĞİM.ELLERİNİZE SAĞLIK.
 • Müslim Müslim 3 ay önce
  Vallahi billahi helal olsun. Bu yazıyı favorilerilerime ekliyorum. Bende herkese bunu anlatmaya çalışıyorum ama onlar halen faiz lobisi mason lobisi büyük mason locası diye zırvalıyorlar. Kardeşim biz işimizi yaparsak zaten lobi mobi bizi etkilemez.

Günün Özeti