• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mustafa Çelik
Mustafa Çelik
TÜM YAZILARI

Kıymet bilmezlik musibeti

08 Ocak 2020


Mustafa Çelik İletişim: [email protected]

Hayatta sahip olduğumuz meşru mekânların, meşru imkânların, sadık dostların kıymetini bilmezsek, nankörlük çukurlarında bocalamaya mahkûm oluruz. Nankörlük münkir insanın huyu. Ruha kıymet bilmezlik musibeti isabet etmişe, dostlar birbirine kazarlar kuyu. Hayatta geçmişlerine lanet edenler, düştüklerinde ilk tekmeyi dostlarından yiyenlerdir.

Evet, ruha kıymet bilmezlik musibeti isabet etmişse; ne yapsan faydasız bunu böyle bil. Kıymet bilmez istersen yoluna olsan da sebil. Şimdi düşünme vaktidir; Habil’i ne için öldürdü Kabil?
Hz. Nuh’un eşi gibi Peygamber hanımımın cehenneme gidebildiği. Hz. Asiye gibi Firavun hanımının cennete gidebildiği. Hz. Adem’in oğlu gibi bir Peygamber çocuğunun bile katil olabildiği, Firavun sihirbazlarının ise şehit olabildiği bir dünyada imtihan oluyoruz. Müslümanlar bozuk para harcar gibi insan ve Müslüman harcıyorlar. Hiç birbirlerine acımıyorlar. Kimsenin kimseye tahammülü ve merhameti kalmamıştır -Bırakın hata edene ikinci bir fırsat verilmesini insanın hata etmesine bile fırsat verilmeden üstünün çizildiği ve harcandığı bir mekânda ve zamanda Müslümana kıymet verildiğinden bahsedilemez. Nuh Aleyhisselam kâfir olan oğlunu evlatlıktan çıkarmamış. Lut Aleyhisselam kâfir eşini boşamamış. Yusuf Aleyhisselam kendisine ihanet eden kardeşlerini reddetmemiş. Peygamber Aleyhisselam amcasını öldüren Vahşi’yi dinden çıkarmamış. Rasûlüllah (sav), Halid b. Velid’in Beni Cezime kalbilesine karşı yaptığı yanlıştan dolayı Halid b. Velid (R.a.)’den değil, onun yanlışından Allah’a sığınmıştır. Bilindiği gibi, Peygamber Efendimiz (sav) tarafından Uzza putunun yıkılması için, Nahle vadisine yollanmıştır. Bundan sonra 350 kişilik seriyye ordusunun başında Gumeysa’da Cezime kabilesinin üzerine yollanan, onların Müslüman olmalarına güvenmeyerek öldürülmelerini emretmiştir. Bunu duyan Hz. Peygamber, “Allahım, ben Halid’in yaptıklarından ber’iyim” demiş ve Hz. Ali’yi (ra) Cezime kabilesine yollayarak öldürülen 30 kişinin diyetlerini ödetmiştir. Efendimiz bu olaydan dolayı Halid’i (ra) kınamıştır. Komutanlık görevine devam etmesine rıza göstermiştir. (Sahih-i Buhârî, “Megāzî”, 58; İbn Abdülber, İstîâb, II, 428. Bu olayla ilgili teferruat ve Hâlid’i savunma için bk. İbn Teymiyye, Minhâcü`s-sünneti`n-nebeviyye, I-IV, Beyrut, ts. (el-Mektebetü’lİlmiyye), II, 229; Aynî, Umdetü`l-kārî şerhu Sahîhi`l-Buhârî, I-XXV, Beyrut, ts., (Dâru İhyâi’ttürâsi’l-Arabî), XVII, 313.) Her hatalı Müslümanı kâfirlerden sayarsak veya Müslüman hata işledi diye kâfirleri Müslümanlara tercih edersek vay bizim halimize. Şayet sadece hatasız olanların nasihat etmeleri istenseydi bu ümmet adına kimse konuşamazdı. “Bir çiçeğe fazla su verirseniz çürür. İnsana değerinden fazla değer verirsen kudurur!” Hayatta kibirlenmeye, böbürlenmeye gerek yoktur. Kocaman balonları bir iğne söndürür. Kibirli olanlar değil, mütevazı olanlar Allah yolunda yürür.

Kıymet bilmezin dedesi, babası yokluktan okuyamadı mektebi. Kendisinin yürüyerek gidebileceği yere bugün bindiği Mercedes’tir merkebi. Kıymet bilmezin israfıdır memleketteki yoksulluğun sebebi!

Kıymet bilmeze dünya’yı verseniz yok demez. Siz ne kadar iyilik ederseniz edin asla kıymet bilmez. Nankörlük huyudur asla ondan vazgeçmez. Rabbimiz Peygamberimiz üzerinden bizleri uyarıyor: “Bir de senden, iyilikten önce kötülüğün acele gelmesini istiyorlar. Oysa onlardan önce ibret alınacak birçok azap gelip geçmiştir. Şüphesiz Rabbin, insanların zulümlerine rağmen bağışlama sahibidir. Bununla beraber Rabbinin azabı pek şiddetlidir.” (Ra’d Sûresi/ 6) Kötülüklere sevdalanmış olanlara iyilikleri beğendiremedik diye hayıflanmaya gerek yoktur. İyilikler ve iyiler kaybetmezler aksine kaybedilirler. İyilerin ve iyiliklerin kadrü kıymetini bilmeyenler, kötülerin dünyasında kötülükler içinde kaybolmaya mahkûmdurlar.

Büyük derslerden sayılır hayatı yanlış anlayanlara, öldükten sonra kıymeti anlaşılanlar. Hayatta mutlulukları artanlar, iyilikleri paylaşanlar. İyilikleri paylaşmak, iyiliklerde yarışmak, kıymete kıymet katmaktır.

Yürekler kıymet bilene emanet edilir. Kıymetini bilen kaybedince arkadan ağlayan değil, yanındayken, kaybetmeden önce derdine ortak olandır. Gönül almayı bilmeyene ömrü emanet edenler, ihanetlerin seyircilerini çoğaltanlardır.

Kıymet bilmeyene, değer vermeyene değerler emanet edilirse hayat kirlenir. Kıymet bir kutup yıldızı gibi hep yerinde durur. Hatır gönül bilmeyenlere kıymet bilmezlik musibeti vurur. Her şeyin fiyatını bilen ama hiçbir şeyin değerini bilmeyenler, kıymet bilmezlik musibetine kurban gidenlerdir.

Günümüzde genelde İslâm coğrafyasında özelde ise ülkemizde Müslümanların arasında İngiliz mahfillerinden, Mason localarından ta’limat alarak hareket edenlerin çoğalması, kıymet bilmezlik musibetinin bir sonucudur.

Felaketi görmeyen, huzurun kıymetini bilemez. Allah’a kul olmanın tadını yaşayan, kullara kulluk için boyun eğemez. Kıymet bilmek, hayatta iken hayatta olmaktır. Kıymet bilmezlik ise hayatta iken hayatta olmamaktır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hayat dersi,ziyandir gerisi

Sayin mustafa bey allah razi olsun guzel makale ilave gerekmez,sadece okunur.pehrizi olana dokunur.
 • Yanıtla

Rasim k

Dogruda bilen kim , bu millet de bu hükümette aynı kafadan .Biri oy verir verdigini denetlemez , biride müslümanın oyuyla gelir gider istanbul sözleşmesini getirir toplumu kaosa sürükler , toplum kendisine kıymet vermiştir oda gider ihanet eder.ONDAN SONRA MİLLET KİME İNANACAGINI ŞAŞIRIR MÜSLÜMANI BÖYLE YAPARSA KAFİRİ YAPMIŞ ÇOKMU. DER.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23