İman ötelenemez, din ertelenemez/2

09 Ekim 2019 Çarşamba

Biz Müslümanlar kıyamet şartlarını yaşasak dahi önceliğimiz, evveliyatımız hep iman olacaktır. Bakınız sahabe neslinden Berâ b. Âzib radıyallahu anh’den rivâyet edildiğine göre o şöyle demiştir.

(Uhud Harbinde) Rasûlüllah sallallahu aleyhi ve sellem’e yüzü demir zırh ile kaplı bir kişi geldi ve;

-Ya Resûlellah, hemen harb edeyim de sonra mı müslüman olayım? diye sordu. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:

“-Önce Müslüman ol, sonra savaş!” buyurdu.

Adam müslüman oldu, savaştı, sonunda şehit düştü.

Bunun üzerine Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem;

“- Az iş yaptı, çok kazandı” buyurdu. (Sahih-i Buhârî, Cihad 13; Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 293) 

Mânaya tesir etmeyen bir-iki kelimenin takdim-tehiri gibi bazı farklılıklarla rivâyet edilmiş olan hadîs-i şerîf, İslâm’da mutlak olarak önceliğin hangi noktada yoğunlaştığını pek açık bir şekilde ortaya koymaktadır: İman...

Bu hadis şerifte en çarpıcı olan taraf, Uhud Gazvesi gibi Müslümanların gerçekten fevkalâde sıkıntılı anlar yaşadığı bir savaş sürerken harbe tam hazır vaziyette gelmiş olan zırhlı kişiye bile Hz. Peygamber’in “önce İslâm!” fikrini telkin etmiş olmasıdır. “İman ve İslâm bir ikrar meselesidir, nasıl olsa gerçekleştirilir, şimdi acil olan hem de çok acil olan savaştır» gibi bir düşünceye asla iltifat edilmemiş olması dikkat çekicidir. Anlaşılmaktadır ki İslâm›ın mü’minlere kazandırmak istediği dünya görüşü ve öncelik fikri her hal ve şartta ve her türlü tercihte “önce iman” eksenlidir. İman ötelenemez, din ertelenemez. Şunu bilelim ki; idare sisteminde ehliyet ve liyakate önem vermemek, ehliyet ile liyakati gereksiz görmek, imandan akıp gelen bir durum değildir. Aksine ehliyetsizliğe ve liyakatsizliğe itibar ve iltifat etmek, iman zafiyetinden ileri gelmektedir.

Toplum idaresi, bir emanettir. Emaneti ehline vermek Allah’ın emridir. Allah’ın emrine inanmayan Allah’a da inanmamış sayılır. Rabbimiz buyuruyor: “Allah, size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.” (Nisa Sûresi/ 59)

Dikkat edilirse, “emaneti ehline vermek” Allahû Teâla’ya iman ile alakalıdır. Allah’ın emrini Allah’a iman etmiş olanlar yerine getirir. Allah’ın “emaneti ehline verin” emrini gereksiz görenler, ya Allah’ı inkâr ediyorlar veya Allah’a imanlarında bir zafiyet, bir problem vardır. Şimdi soruyorum Allah’a iman etmeyen, Allah’ın indirdiği hükümleri çirkin görüp reddedenler, İslâm dininin değerleriyle alay edenler emanet ehli olabilirler mi? Allah’ın Peygamberi, mü’minlerin önderi, imanın muallimi Hz. Muhammed (sav) de şöyle buyuruyor: “... İş, ehil olmayana verilince kıyameti bekle!” (Sahih-i Buhârî, İlim: 2) İşin ehil olanlara verilmemesi, cehaletin yaygınlığı, ilmin ortadan kalkmış olması ve imanın yara almasından ileri gelir. İşin aslını bilenlerin bulunduğu bir ortamda ehil olmayanlara işlerin verilmesi, kıyamet şiddetinde bir tehlikedir. Dolayısıyla Müslümanlar İslâmî bir düzende de yaşasalar, laik bir düzende de yaşasalar, ehliyete ve liyakate imanlarının bir gereği olarak önem vermek mecburiyetindedirler. Aksi halde adillerden değil, zalimlerden olurlar. 

Allah’ın gönderdiği dini; ulus, ırk ve ideoloji ile aynı kategoride mütalaa etmek de mümkün değildir.. Böyle bir bakış, iman ve din fıkhından mahrumiyetin bir ifadesidir. Ayrıca belirtmeliyim ki, “din merkezli düşünmemek”, aslında “dinimizi bir müddet askıya alalım” anlamına gelmez mi? Böyle bir şey mümkün mü? 

Din ayrı, Hak ve adalet ayrı mı? Dinimiz İslâm; yegâne hak din değil mi? Allah’ın gönderdiği din; hak, hukuk ve adaletin kaynağı değil midir? Dinin çerçevesi müslümana dar gelebilir mi?

Din merkezli düşünmekle, müslümana ne gibi zararlar gelebilir ki? 

Allah’ın dini, insanların ehliyetlerini, liyakatlarını, kabiliyetlerini hiçe mi sayın diyor? Allah’ın dini insanlara merhamet etmeyin, adaletli davranmayın mı diyor? 

Dindarlık iddiasında bulunan bazı politikacıların yanlışlarına öfkelenerek, “Ehliyet ve liyakat imandan önce gelir”, “Din merkezli değil, Hak ve adalet merkezli düşünelim” şeklindeki söylemler; Müslümanların dinine, Müslümanların imanına, Müslümanların dini değerlerine küfür edenleri sevindirmektedir.

Jakoben laikçilerin dayatmaları, çok ilahlı liberalistlerin propagandaları karşısında eziklik kompleksine kapılmaya gerek yoktur. İman ettiğimiz Kur’ân’ın âyetlerinden, izinde gittiğimiz son Peygamber Hz. Muhammed (sav)’in hadislerinden edindiğimiz şudur: 

Müslümanların en günahkârının dahi kesip attığı bir tırnağını dünyadaki kâfirlerin topuna değiştirmeyiz. 

Biz böyle inanıyoruz. Bu, böyle biline!..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • dinden mi soğudun mehmet karaman?dinden mi soğudun mehmet karaman?7 gün önce
  senin bahanen hazırmış zaten, kim tutar ki seni; sana uzuun bir güle güle, hadi aslanım anca ilerlersin, ikile...
 • FikriFikri7 gün önce
  Altına imza atarım.Allah razı olsun kardeşim.Allah senin gibi düşünen ve yazanların sayısını arttırsın
 • Mustafa YILDIRIM Mustafa YILDIRIM 7 gün önce
  Yüreğinize ve Kaleminize sağlık
 • Mehmet KaramanMehmet Karaman7 gün önce
  BEN ABDURRAHMAN DİLİPAK I HİÇ SEVMEM AMA ABDURRAHMAN DİLİPAK BU KONUDA GERÇEKLERİ YAZIYOR..YAZMAYA DİLİM VARMIYOR AMA DİNDEN SOĞUYAN ÇOK İNSAN VAR HERKES BENİM GİBİ DELİ DEĞİL GİZLİ TUTUYOR..
 • Mehmet KaramanMehmet Karaman7 gün önce
  AKP Müslüman Fetullah Gülen de Müslüman geçiniyor bize Müslümanlık gelecek ortalık sütliman olacak dediler Ama iki Müslüman birbirlerine ihtilal yaptılar huzurumuz kaçırdılar çok şeyler var ama yazmak için ortam müsait değil. Ben yetmiş yaşındayım dinden soğudum katiyen elim varmıyor..Bana Fetöcüler çok eziyet ettiler malımı mülkümü elimden almak istediler Fetö bunları ne adına yaptı Müslümanlık adına yaptı şimdi ben buraya yazsam sığmaz.
 • Tata TongaTata Tonga7 gün önce
  İman sadece Allah'a inanmak değildir. İmam Allah'a inanmanın yanında Allah'a boyun eğmeyi de kapsar. Açık Kuran'ı Kerim e bakın. Şeytan Allah'a inanmıyor mu? İnanıyor ama boyun eğmiyor. Akıl var mantık var. Sadece iman yeterli olsaydı şeytan da cennete giderdi. 
 • hasanhasan7 gün önce
  ‘‘…Bir Müslüman akideyle ilgili hakikatlerde, genel varlık düşüncesinde, ibadet, ahlak, davranış biçimi, değer yargıları kriterleri, siyasi, sosyal ve iktisadi prensipler, insani gelişim esasları ve tarih içerisinde insanın yeri hususlarında Rabbani kaynağın haricinde hiçbir kaynağa dayanamaz. Bu konularda bilgi edinmek için de ancak akidesini hayata geçiren, dinine ve takvasına İTİMAT EDİLEN Müslümanlara başvurulabilir.….’’ Seyyid Kutup (Yoldaki işaretler)
 • mhmtmhmt7 gün önce
  Allah razı olsun. İstediğiniz kadar doğruları söyleyin insanlarda şüpheler artmış, yanlışlar doğru olarak anlatılmaya ve inandırılmaya devam ediyorsa, adalet bile işimize geldiği gibi uygulanıyorsa EMANETİ EHLİNE nasıl verebilirsiniz? Ortalıkta bukalemun tipi insanlarımız çoğalmışsa kime neyi anlatabilirsiniz? Sayın hocam zaten yaşananlar kıyamet alametleri. Kıyamete doğru koşar adımlarla gidiyoruz. Bilerek şüpheler artırılıyor ki kargaşa olsun, birlik beraberlik kalksın. Din dünya işlerine uydurulsun ki köşeyi dönmeye, dünyamızı cennet yapmaya devam edelim. Kitabımız boşuna mı KİTAP YÜKLÜ MERKEPLER örneğini veriyor. Bilerek din istismar ediliyor. Din işimize geldiği gibi yaşanmaya çalışılıyor. Dindarlar din ile solaklar da dünya ile kandırılmaya devam ediliyor. Yani şeytanlarımız işini yüzdürüyor. Kuyuya bilerek bir taş atılıyor, bin akıllı o taşı çıkarsınlar diye oyalanıyor. Neden? Mantıklı davranışlar yapmasınlar ki birbirleriyle oyalanıp dursunlar. Bunun çözümü ALİMLERDEN OLUŞAN ŞURA ve DOSDOĞRU YAŞAMAKTAN geçiyor. Maalesef dinsiz dindarmış gibi dindarda dinsiz gibi yaşamaya devam ettikçe de doğru yola giremiyoruz, çözüme de gelemiyoruz. Dediğiniz gibi kıyamete son sürat gidiyor battıkça da batıyoruz. Değerlerimiz bile bozuldu, yok olmaya devam ediyor.
 • Talat UyanTalat Uyan7 gün önce
  Hocam Allah razı olsunFevkalade güzel bir yazı olmuş. Bu yazınızdan bir kez daha anladım ki; İslam'da dinsiz devletin, imansız idarecinin yeri yok. Müslümanların savrulmalarına çok acıyorum. Hele hele bu savrulmaya Abdurrahman Dilipak gibi ağabeylerimizin öncülük yapması bize daha da acı veriyor. İnşaAllah yazınızdan hisse alırlar. Havsalam alamıyor nasıl dersin "Ey Müslümanlar! Din metkezli düşünmeyin" Aman Yarabbi biz duyduk, melekler duymasın. Hocam siz böyle ikazlarda bulunmaya devam edinHiç kimsenin hatrı Hakkın hatrından üstün değil. İmansız idarecilere umud bağlamak büyük bir felaket. Allah basiret versin...Dualarımız sizinle, Allah kaleminize güç kuvvet versin.
 • ÜnalÜnal7 gün önce
  Bizde ertelemiyoruz düşük faiz oranlı kredi ile ev aldık simdide düşük faizli kredi ile üzerinde baba oğul kutsal ruh uclemi olan mersedes alacağız hiç düşük faizi kacirirmiyiz benim yazdığım kara mizah TURKIYEDE satılan evlerin ve otomobillerin yüzde doksandan fazlası faizle ve iman oyle mi opsunler böyle imanı faiz ALLAHA SAVAS acmakken faizle ev al otur faizle araba al gez kusura bakma hocam bu ülkede imanin i si bile kalmamış vaaz verenlere BAKIN hepsi faizle ev araba almış yetmemiş renk renk kredi kartı almış iman cuzdana sığmıyor cuzdana sığmayan iman kalbe hiç sigmaz
 • FeritFerit7 gün önce
  Peki emaneti ehline verecek olan müdür vb. ne kadar ehil? Kendi ehil olmayan, çalışanın ehliyetine nasıl karar verecek? Bazı ülkelerde en alt kademe bir müdürün kim olacağına bile toplumun çeşitli kesimlerinden/devletin çeşitli kademelerinden ve farklı siyasi görüşlerden olan 14 kişilik bir ekip karar veriyor. Bir kurumda bir iki kişi tüm atamaları yapıyor. Peki o bir iki kişi her konuda uzman mıdır ki ehliyet liyakat ilkesini uygulayabilecek? Bir kişi 2 konuda ehliyet sahibi (uzman) olabilir mi? Bir kişi 10 konuda uzman olabilir mi? Peki bir kişi 100 konuda uzman olabilir mi?
 • ORHAN İNANORHAN İNAN7 gün önce
  HER KONUDA DİNİMİZ YÜCE İSLAM'IN EMİRLERİ KESİN KURAL NİTELİĞİNDEDİR..İMANSIZ LİYAKAT VE EHLİYETİN NE ANLAMI OLABİLİR?.İSLAM DİYARINDA ŞAYET TEHLİKE OLUŞTURMAYACAK İSE ,YAPILACAK İŞ NİSPETİNDE ,ÜSTÜN BİLGİ VE BECERİYE SAHİP OLAN GAYRİ MÜSLİM VAR VE MÜSLÜMLERDEN ALTERNATİFİ DE YOK İSE ,BAZI İŞLER ONLARA EMANET EDİLEBİLİR..ANCAK İMANLI OLMAK EN BÜYÜK LİYAKATTİR..BUNU DA UNUTMAMAK LAZIMDIR..DİNİ MERKEZE ALMAYAN HER YAKLAŞIM İSLAM DIŞIDIR VE İSYANA GİRER..ELLERİNİZE SAĞLIK..UYARICI VE GÜNDEMİ İLGİLENDİREN BİR YAZI OLMUŞ..
 • Evet, müslüman yığınla yetenekli kafirden üstündürEvet, müslüman yığınla yetenekli kafirden üstündür8 gün önce
  Ben bu hususta, Dilipak' ın o kadar kolay aklını başına toplayacağı kanaatinde değilim!

Günün Özeti