• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mustafa Çelik
Mustafa Çelik
TÜM YAZILARI

Her bayram binbir dermandır

05 Haziran 2019


Mustafa Çelik İletişim: [email protected]

Bayram insanı sevgi meydanına götürür. Sevdirmeyi ve sevindirmeyi, sevmenin ve sevilmenin vazgeçilmezlerinden saymayanlar, bayramı sürgüne gönderenlerdir. Bayram bulunduğumuz yerde değil, inandığımız ve düşündüğümüz yerde olmaktır. Müslüman bayram sabahı sevgiyi bölüşür. Dil duayı unutursa kalp üşür. Bayram günü dargınlar, küskünler barışır, görüşür.

Bayram; haram yerken besmele çekenlerin idam ipini çekmektir. Haram dünya olsa, helal de bir lokma olsa helali seçmektir. Her bayram mazlum için, mahrum için, yetim için, garip guraba için bir umut. Bayramım bayram olsun diyorsan kalbini sevgi üzere tut. Kin ve nefreti tümden unut!

Bayram sözün ve gönlün gül yüzlü gönül sahiplerine emanet edildiği gündür. Tabii ki, “Dilden anlayana söz emanet edilir. Hâlden anlayana gönül..”

Bayramla kin ve nefret son bulur. Sevgi ve saygı yeniden can bulur. Biz İslâm ümmetiyiz bayram günü sevgiyi yaymak bizin şanımız. Kardeşliktir bizim değişmeyen nişanımız. Sevgiye muhtaçtır bizim zenginimiz, fakirimiz. Rasulüllah -sallallahü aleyhi ve sellem- Efendimiz buyuruyor:

“Davud Aleyhisselam şöyle dua ederdi:

“Allahım, Seni sevmeyi, Seni sevenleri sevmeyi ve Senin sevgine ulaştıracak amelleri sevmeyi dilerim. Allahım, Sen’in sevgini bana canımdan, ailemden ve soğuk sudan daha ileri kıl.” (Tirmizi, Deavat, 73, Tefsirü’l Kur’an, 39)

Bu hadisin bir başka rivayetinde de Rasulullah’ın şöyle dua ettiği bildirilmiştir:

“Allâh’ım! Beni, Sen’in muhabbetinle ve sevgisi Sen’in katında fayda verecek olan kimsenin muhabbetiyle rızıklandır. Allâh’ım! Bana ihsân ettiğin ve benim de kendilerini sevdiğim nîmetleri, Sen’in sevdiğin ve râzı olduğun amelleri işleyebilmem husûsunda bir kuvvet kıl. Allâh’ım! İstediğim hâlde bana vermediğin şeyleri de, zihnimi Sen’in sevdiğin şeylerle meşgul etmeme ve tamâmen Sen’in tâatine yönelmeme bir sebep kıl.” (Tirmizî, Deavât, 73/3491)

Her iki hadisi şerif, bize Rasulü Ekrem’in bir duasını öğretmiş oluyor. Bunun bir “Sevgi – Muhabbet Duası” olduğunu söylemek mümkün. İlk hadisi şerifte Rasulullah “İsterim” diyerek duasını yöneltiyor Rabbin huzuruna, ikinci hadiste ise, “Rızıklandır” diyerek yöneliyor.

“Rızıklandır” dileği ile baktığımızda Rasulullah Efendimizin “Sevgi”yi, “Muhabbet”i “Rabbani bir gıda” olarak değerlendirdiğini anlıyoruz. Buna göre ekmek nasıl fizik bünye için zaruri gıda ise, sevgi de, kalbî bir gıda haline gelmiş oluyor.

Bayram; sözün ruhunu anlamaktır. Dağılmış kalpleri sevgiyle bağlamaktır. Sevilmek insanı iyi eder. Hayatta sevmeyen, sevdirmeyen ve sevindirmeyenler bunu bilmezler ve anlamazlar.

Sevgisiz geçen bayramlar yastadır. Gün bayram da olsa sevgiyle beslenmeyen ruhlar hastadır. Bayram gününde sevgi infak edilmiyorsa dünya boşa değil başa dönüyor. Güneş dünyaya doğsa da ruhta ışıklar sönüyor. 

Bayram gününde Müslümanlar arasında küskünlük/dargınlık Müslümana çirkin düşer. Bayramı ganimet bilip kırık gönüllere ulaşmak gerek birer ikişer. Yoksa “Kırılmış dallara gelecek bahar; ya gülü yahut bülbülü yaralar..”

Bayram; iyi insanların kazanıldığı gündür. İnsan hakkı yememekle tutulan orucun paylaşılan sevincidir. Bayram günü namı namert olsun sevgiden geri dönenin. Sevgi sürgün edilmişse kıymeti kalmamış bunca senenin.

Sevgiyle yaşadığınız yer dünya olur. Sevgiyi kaybetmişseniz bütün dünya sizin de olsa nasibiniz angarya olur. İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil, tatlı dildir. Bayram günü rastladığına sevgi bildir. 

Bayram, insanın insana şifa olduğu gündür. Günahsız gün geçirene bayram her gündür.

Bayram; seni öldürmeye gelenin sende hayat bulduğu gündür. Ne olur kin ve nefretin ateşini sevgi suyu ile söndür.

Bayram; doğruların görünmez ordularına katılmaktır. İstiğfar zemininde sevgiyle kin ve nefretten kurtulmaktır.

Bayram; dünyaya kin ve nefreti hâkim kılanlardan hesap sormaktır. Hayatta sevgisiz kalmaya razı olmak tümden yok olmaktır. Kökü ile bağı kesilen rahmetin ortasına da düşse yeşermez. Bayram, dünyaya gelse de sevgisize gelmez. Allah için sevmeyenlerin yüzü gülmez.

Bayramı sevgisiz geçirenin hayatı kabahat olur. Kendisine uzatılan barış elini reddedenin iki dünyası berbat olur. Allah, Peygamber sevgisi başlara taç. Bayram, sevgisiz kalmışlara sevgiden bir ilaç!

Bayram gelmez sevgiden gafile. Çünkü “Cah ile gelmez fazilet cahile.” Hasreti duyulan; seven, sevdiren ve sevindirenlerden meydana gelmiş kafile!

Hayatta herkesin güneşi farklı yerden doğar. Bayram günü sevgi sahibi olan kin ve nefreti boğar. Bayram günü sevgiyi, saygıyı, af ve barışı gereksiz görenin -alleme-i cihan da olsa- bitmez derdi. Bil ve inan ki; sevgi ile Allah diyen muradına erdi. Bayram dertlerimize derman, gönüllerimize ferman olsun.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23