• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mustafa Çelik
Mustafa Çelik
TÜM YAZILARI
26 Aralık 2018

Hastalığımız asabiyet, ilacımız İslâmiyet

Allah’tan gelmiş olan İslâm nizamına sırtını çeviren insan aldanmış cübbelerin, parlak nakışlarına, teslim olmuş alçak diktatörlerin, üstten bakışlarına. Zamane insanı sinsidir; dost görünür, seni vurur arkadan. Binbir maskesi vardır, her boya, her markadan. İnsan ebedi saadete ersin diye her kavme bir şeriat göndermiş Yaradan!

“Sizden her biriniz için bir şeriat ve bir minhac/yol, yöntem koyduk.” (Maide Sûresi/ 48)

Allah’ın gönderdiği şeriat, minhac, her insanı, her aileyi, her cemiyeti ve her devleti bağlar. Allah’ın gönderdiği şeriat ve minhace bağlı kalmayanlar ömür boyu ağlar. İnsanca yaşamak isteseler bırakmaz onları muhabbet katilleri asabiyet davasına bağlar.

Muhabbet katilleri Kur’ân’a harp açmış bekliyorlar pusuda. Onların akıbeti de Firavun ve avaneleri gibi boğulmaktır suda.

Asabiyetten kaynaklanıyor; insanın şehvet yangınları, azgın cinayetleri, egemenlik ihtirasları, insanın insanlığına ihanetleri. Asabiyet, cahiliyeden kalma bir illettir. Bu illete tutunan toplumların halleri acıklı bir zillettir. 

Cahiliyye düzeninde insan renginden, ırkından dolayı kötülenir, ötelenir. Cahiliyyenin bu özelliğine özenen kendine İslamiyet’in dışında bir din edinir. Hastalığımız asabiyet, ilacımız İslâmiyet. Bunun aksini iddia edip hastalığının dermanını İslamiyet’te aramayıp başka yerde aramak huzurdan, saadetten ebedi mahrumiyet!

Irkçı, kafatasçı insan olmaz ki cennet ehlinden. Mü’min isen bak evrensel ebedi bir mesaj var Peygamberinden:

“Ey İnsanlar, sözümü iyi dinleyin. Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız; Âdem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvadadır.” (Ahmed b. Hanbel, el- Müsned, C: 5, Sh: 411; Şuabu’l-İmân/Beyhakî, 7/162, H.No: 4774)

İnsan için en büyük şeref, en büyük rütbe, bir ve tek olan Allah’a kulluk. Bunun ötesi köleliktir, esirliktir kula kulluktur, para ve pulluktur. Müslüman, doğru olan herkesle doğru yürür doğru yolu. Çünkü onun kalbi imanla dolu. Müslümanın yaşam yasası; Allah’a şirk koşmamak, haramlardan sakınmak, farzlara uymak, rengi, ırkı ne olursa olsun gönlünü Allah’a secde eden her kula açmaktır. İns ve cinnin o yegâne rehberi, ırkçılık hakkında, “asabiyyet-i cahiliyye” tabirini kullanmış ve onu İslâm öncesi, Asr-ı Saadet öncesi, cehalet devrinden, fetret devrinden kalma çirkin bir dâvâ olarak görmüş ve göstermiştir.

“Rasûlullah (s.a.v)’e soruldu: “Kişinin soyunu, sülâlesini (kavmini, ulusunu) sevmesi asabiyet (kavmiyetçilik, ırkçılık) sayılır mı?” Hz. Peygamber şöyle cevap verdi: “Hayır. Lâkin kişinin kavmine zulümde yardımcı olması asabiyettir/kavmiyetçiliktir.” (Ahmed bin Hanbel, 4/107, 160; İbn Mâce, Fiten 7, hadis no: 3949)

“Her kim bir soy sop davasına (halkı) teşvik ederek veya bir soy sop davası için öfkelenerek hak veya batıl olduğu bilinmez bir gaye ile körü körüne açılan bayrak altında (yani toplanan bir topluluk içinde) savaşırsa, o kimsenin öldürülüşü bir cahiliyet öldürülüşüdür.” (İbn-i Mâce, Fiten, Bab 7, Hadis no: 3948)

“Irkçılığa (asabiyyeye) çağıran Bizden değildir; ırkçılık için savaşan Bizden değildir; ırkçılık üzere, asabiyye uğruna ölen Bizden değildir.” (Müslim, İmâre 53, 57, hadis no: 1850; Ebû Dâvud, Edeb 121; İbn Mâce, Fiten 7, hadis no: 3948; Nesâî, Tahrim 27, 28)

Halkı Müslüman ülkelerdeki Müslüman ırkların birbirleriyle kavgaları, putperest batının sermayesindendir. Batı âlemi, “Her ulusa bir devlet” projesiyle tek ümmeti böldü, parçaladı. Şimdi de yutmaya çalışıyor. Batılılar kavmiyetçilik ile tek ümmete kurdular pusu. Allah’ın dinini yürürlükten kaldırıp Müslümanlara kendi kanunlarını gönderdiler evrak dolusu. Batılılaşma hesabına asabiyeti, ırkçılığı dinin, imanın yerine ve önüne geçiren Allahû Ekber diyemedi, onunki Tanrı ulusu!

İslâm, cihanşümul olduğu için coğrafi hudud tanımaz. Kafatasçıları kendi bünyesinde barındırmaz. Rengi, ırkı ne olursa olsun, yeryüzündeki iman ailesinin hiçbir ferdi din kardeşliğimizin dışında kalmaz.

Müslüman olarak Arabım, Kürdüm, Türküm, Çerkezim, Lazım, Zazayım. Ben insan olarak beşeriyet âlemine azayım. “Rabbim Allah, Peygamberim Hz. Muhammed, hayat nizamım İslâm” diyorsan bırak seni kardeşlik defterime yazayım.

Asabiyet, bizim dinimize zarar. Kişi Müslüman da olsa bu dünyada asabiyet ile azar. Kavmiyetçilik kavgasıyla bizzat kendi eliyle kendi dinine, imanına mezar kazar.

“Kim makamıyla övünürse, FİRAVUN’a baksın!

Kim malıyla övünürse, KARUN’a baksın!

Kim soyuyla övünürse, EBU LEHEB’e baksın!

Kim ilmiyle övünürse, ŞEYTAN’a baksın!”

Veyl olsun bu topraklarda ırkçılıkla, kafatasçılıkla ekmek yiyene. Ne mutlu “Ben Müslüman’ım” diyene!

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23