Dini zafiyet algısı oluşturmak

09 Mayıs 2018 Çarşamba

Müslümanların kendilerine ait değerler dünyasından, kendi davranış çizgilerinden dinin etkisini, di­nin müdahalesini, dinin yönlendirmesini ve yönetmesini çıkarmayı arzu eden dâhili ve harici müstekbirler, Müslümanların din algılarıyla oynuyorlar. Bunlar, İslâm’ı bırakıp Cemil Meriç’in tabiri ile “insan idrakine giydirilmiş deli gömlekleri” olan ideolojilere sarılmışlar ve problemlere ideolojilerde cevap bulmaya çalışanlardır. Bunlara sermaye kazandıranlar da, Allah’ın dinini yanlış anlayanlar veya yarım anlamış dindarlar değil, dinidarlardır.

Genelde İslâm coğrafyasında, özelde ise Türkiye’de Sünnet mefhumuna karşı verilen psikolojik, patolojik savaş; bilerek veya bilmeyerek Hahamlığa ve Ruhbanlığa olan sempatikliğin sonucudur. Yani sünnet-i seniyye düşmanlığı, Yahudileşme ve Hıristiyanlaşma sevdasına kapılmış olmanın alâmetidir.

Yelkenlerimizi ustalıkla ayarlamazsak, esen rüzgârın oyuncağı olmaktan kurtulamayız. Müslüman, istikâmetini, konjonktürel gelişmelere göre değil, İslâm’ın değişmez ölçü ve ilkelerine göre belirler. İstikamet, güncel ve dönemsel gelişmelere göre farklılaşan bir değişken değildir. Müslüman davasında sabitkademdir. Dava sahibi olmak, değerlerin korunmasını ve savunmasını gerektirir. Zindanı zinaya tercih eden Hz. Yusuf (as) şahsında bunu görmekteyiz.

“(Yusuf dedi ki) Atalarım İbrahim, İshak ve Yakub’un dinine uydum. Bizim, Allah’a hiçbir şeyi ortak tutmamız olmaz. Bu, bize ve insanlara Allah’ın bir lütfudur…” (Yusuf Suresi 38. Ayet)

“Nice peygamberle birlikte kendini Rabbe adayan pek çok kişi savaşa girdiler de, Allah yolunda kendilerine isabet eden (güçlük ve mihnet)den dolayı ne gevşeklik gösterdiler, ne boyun eğdiler. Allah, sabredenleri sever.” (Al-i İmran Suresi 146. Ayet)

Müslüman, kendisine ait bir aklı ve yüreği olan insandır. Kendi aklı ile düşünen, kendi yüreği ile hisseden, sorgulayabilen, savunabilen aynı zamanda hesabını ve kitabını bilen insandır. Dolayısıyla gölge ve kopya adam değil, asalet sahibi olan asıl adamdır. Müslüman kıyamet şartlarını da yaşasa, bilek, yürek ve idrak dengesi ve denklemini doğru kurandır. Duygulara ve durumlara göre değil, değerlere göre davranandır. Dava adamı; kimlik krizlerine, kıble kaymalarına ve şahsiyet savrulmasına kapılmadan kararlı yürüyüşünü sürdürebilen; edilgen değil, etken, sürüklenen değil, sürükleyen, belirlenen değil, belirleyen, renkten renge giren değil, renk verendir.

Müslümanlığımız utanç sebebimiz değil, sevinç sebebimizdir. Vahyin ördüğü dünyada hayat sürdürebilmek, gayr-i İslâmî değerleri benimsemekten ve onlara temessük etmekten vazgeçmeyi gerektirir.

“Her fikir, her inanış, tek mevsimlik vesselâm/Zaman ve mekân üstü biricik rejim, İslâm...”

Bir ülkede doğru veya yanlış olduğuna bakmaksızın halkın algısı, hakikatin ölçüsü kabul ediliyorsa ve halkın algısı adına Kur’ân, Sünnet ve İcma-i ümmet ile sabit olan hakikatler mahkûm ediliyorsa, o ülkede Allah’a meydan okunuyor demektir.

İslâm’a suçlu muamelesi yapmak, İslâm’ın düşmanlarından olmaktır. Günümüzde İslâm’da kadının değeri etrafında yanlış algılar oluşturularak İslâm’a saldırılmaktadır. Şunu bilelim ki; Rasûlüllah (sav), yirmi üç yıllık tebliğ hayatında bedevî bir toplumdan medenî bir toplum çıkarmış ve insan yerine bile konulmayan, sadece cinsel meta/obje olarak değerlendirilen kadına itibar kazandırmıştır. Kadını itibardan düşürmek isteyenlere karşı da savaş ilan etmiştir. 

Dini zafiyet oluşturanların amaçları; hayata meydan okuyan İslâm yerine, hayattan alaşağı edilen ve vicdanlara mahkûm edilen bir İslâm anlayışının Müslümanlara kabul ettirilmesidir. Şunu bilelim ki; İslâm dinlerden bir din değildir; İslam, sahte dinlerin tümünü reforma uğratmış, tahrif edilmiş dinlere olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırmıştır. İslâm’da reform aramak, sahte ilahlık iddiasında bulunmaktır.

İslâm, tahrif edilmiş sahte dinleri tarihin gerisinde bırakarak insanlık tarihinde yepyeni bir sayfa açmıştır. İslâm tıpkı güneş gibi her gün yepyenidir. İslâm, pörsümekten, eskimekten de münezzehtir. İslâm her dakika, her saniye, her salise önem arz eder, önem. Fertte, ailede, cemiyet ve devlette modası geçmez hiçbir dönem! 

Dini zafiyet algısı oluşturanlardan razı olmak, ümmet kalesini Allah ve Peygamber düşmanlarına açmaktır. Dinimiz İslâm’ın gerek hükümleri, gerekse kusur sahibi Müslümanlar üzerinden tenkit ve tahfif edilmesi, eskimişlikle, geçmişin masalı, çağdışı diye itham edilmesi, münkir ve müşriklerin kadim geleneklerindendir. İslâm dini üzerinden oynanmaya çalışılan her oyunu bozmaya çalışmak ve menfi algıları bertaraf etmek, yediden yetişme her Müslüman erkek ve kadının azad kabul etmez görevlerindendir. Şunu bilelim ki; biz bu dünyaya münkir ve müşrikler tarafından oynatılan filmlerde oynamaya değil, o filmleri seyretmeye de değil, aksine onlar tarafından oynatılan filmleri ve oyunları bozmaya gelmişiz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

  • ORHAN İNANORHAN İNAN8 ay önce
    HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ MÜSLÜMANCA TESPİTLER VE HAYATİ ÖNEME SAHİP İKAZLAR YAPMIŞSINIZ. DEDİKLERİNİZİ BİLMEDE VE UYGULAMADA ALINAN HER MESAFE KURTULUŞA BİR ADIM DAHA YAKLAŞMAK DEMEKTİR.ELLERİNİZE SAĞLIK.ALLAH(CC) İLMİNİZİ VE İMANINIZI ARTTIRSIN VE SABİT KILSIN İNŞAALLAH.
  • YusufYusuf8 ay önce
    Yazdıklarınıza katılyorum fakat bunları tavrımızla günlük hayata geçirmemiz gerek hz Muhammet S.A.V içki içen sahabesine Hz Ömerin Allah ona lanet etsin minvalinde beddua etmesi üzerine öyle deme o Allah ve resulünü seviyor diye karşılık vermesi (ama gerekli had cezasınıda adalet çerçevesinde uygulayar) ve kuran'ı kerimde herkes yaptığından sorumludur kimse kimsenin yükünü yüklenmez ayetinden bizim anlayacağımız ibadetler ve içki örtünme vs gibi kişinin sadece kendini ilgilendiren suçları Allah ve kul arasında dikey bir hattır Allah cc bu ala müdahaleyi peygamberlerine bile izin vermemiş sosyal ilişkilerde adam kayırma haksızlık hırsızlık hsksız yere cana kıma yetim hakkı mazlumun hakkıgibi alanlarda kulun kulla olan yatay ilişkisi hatta bu alana Allah kendini dahil etmemiş hak yiyen kişinin hakını yediği kişiye ahirette varsa sevaplarını vererek helalleşmeden hesabını görmeden cennete giremeyeceğini bildirmiştir kimseyi zorla müslüman yada dindar yapamayız bu herkesin istidadı ve çabası ölçüsündedir ve kendini bağlar bizim hassasiyetimiz evladı resulun hassasiyetine sahip olup bşzim memmlekli bizim mahalleli bizim aileden demeden nerde haksızlık yapanı görsek karşısında sağlam duruş sergilemek olmalı herkese ben dahil fersat ve sapduyu dileklerimle
  • MüslümMüslüm8 ay önce
    Suriyeli müslümanlar ne yapsın? Kur'an'a ve sünnete göre cevap arayalım. Esed'e itaat mı etsinler yoksa isyan mı? Kur'an'a ve sünnete göre bir cevap arayalım. Suriyeliler, yöneticilerini nasıl belirlesinler? Malum, beş yüzbin kişi bu sebepten öldü. Kura mı çeksinler, on kişi bir evde toplanıp aralarından birini mi seçsin. Veya suudîler, yöneticilerini nasıl belirleyecekler? Sabah erken kalkan diğerlerinin gözünü oyacak, sonra da 'krallığı bana gök tengri verdi, kut bende' mi diyecek. Tarih boyunca, müslümanlar arasında yüzlerce savaş çıkmasına ve milyonlarca müslümanın kanının akmasına sebep oldu kimin yöneteceği sorunu. Bu soruna getirebileceğiniz bir çözüm var mı? Malum, seçim ve sandık, demokrasi vb. batıdan gelen şeyler.

Günün Özeti