• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mustafa Armağan
Mustafa Armağan
TÜM YAZILARI

İlk denizaltımızı yaptıran Abdülhamid Han’ın ismi sondaj gemimizde yaşayacak

07 Temmuz 2022
A


Mustafa Armağan İletişim: [email protected]

Denizaltı filomuzun kurucusu olan Sultan 2. Abdülhamid Han’ın adı deniz altında sondaj yapacak dördüncü araştırma gemimize çok yakıştı. Hak yerini buldu böylece. Sultan’ın hakiki evlatları onun aziz mirasını korumak ve hakkı yenmiş olan ismini yaşatmak için ellerinden gelen her fırsatı değerlendiriyor.

Aynı zamanda dünyanın 2 ve 3 numaralı denizaltıları olan ilk denizaltılarımızı üstelik devlet hazinesinden değil, kendi cebinden, yani Hazine-i Hassa’nın kasasından ödeme yapmak suretiyle inşa ettiren Sultan Abdülhamid üstelik bu millete “denizciliğe düşman” diye tanıtılmış, Sultan Abdülaziz’in güçlü donanmasını (dünyada 3. sırada kabul ediliyordu) Haliç’te çürüttüğü iftirası da atılmıştır. 

Evet, gerçi çok sayıda gemiden oluşan ahşap bir donanmamız vardı ama bunlar modern gemi teknolojilerinin gerisinde kalmıştı ve bakım istiyordu. Öylesine batık bir hazine devralmıştı ki Sultan, tahta çıktığında hazinede cülus bahşişi dağıtacak para kalmadığı için devlete borç vermek zorunda kalmıştı. Dahası, o devirde Denizcilik Bakanlığı demek olan Bahriye Nezareti’nin bütçesindeki para mevcut donanmanın yıllık boya ve kalafat masraflarına yetişmiyordu.  

Sultan da tercihini karadan yana yapmış, demiryollarına ağırlık vermişti. Anadolu’yu boydan boya saran o demiryolları ki, bugün bile güzergâhlarını ve istasyonlarını kullanıyoruz. 

Kaynakları kıt olan bir devlet önceliği hangisine verecekti? Sultan, demiryolunu tercih etti. Bu bir stratejik tercihti. 

Sultanın ak dediğine kara diyerek işe başlayan İttihatçılar Meşrutiyetten sonra onu denizciliğe düşman diye yaftaladıktan sonra mesut ve beyaz bir sayfa açtıklarını söylemişler (bu sebepledir ki, Ordu’nun Hamidiye ilçesinin ismini Sultan Abdülhamid verdiği için İttihatçılarca Mesudiye’ye çevrilmişti), Donanma Cemiyeti kurmak suretiyle halktan para toplayıp İngiltere’ye iki muazzam gemi sipariş vermişlerdi. Sonuç ne oldu biliyor musunuz? 1914 yılında İttihatçıların Almanlarla gizli anlaşma yaptığını öğrenen İngilizler taksitlerini son kuruşuna kadar ödediğimiz halde iki gemimize el koydular, vermediler. Anlayacağınız, havaya gitti onca emekler… Lozan’da da ne gemiyi geri verdiler, ne parasını. Üstüne buz gibi soğuk su içtik. 

Sultan’a atılan iftiraların bini bir paradır vesselam.

İlk denizaltılarımız nasıl yapıldı?

Ancak ilk iki denizaltı gemimizi güya denizciliğe düşman dedikleri Sultan Abdülhamid’in yaptırdığı pek az bilinir. Abdülhamid ve Abdülmecid isimlerini taşıyan denizaltı filomuzun ilk iki gemisi hakkında biraz bilgi verelim yeri gelmişken.  

Başbakanlık Arşivi’nde bulunan 1302 tarihli bir İrade-i Seniyye’de hiçbir devlette şimdiye kadar emsali olmayan ilk denizaltı gemisinin Yunanlarca satın alındığı ve aynı geminin eksiklerinin giderilmiş ve bir değil, üç torpido atacak cinsten iki denizaltının tanesi 11 bin sterlinden satın alındığı belirtilmektedir. Bu acelenin sebebi olarak İngiltere’nin teşvikiyle kısa bir zaman içinde Yunanlıların Osmanlı İmparatorluğu’na karşı hücuma geçeceğinin kati oluşu gösterilmektedir. Ancak Yunanlılar, Osmanlı kuvvetleriyle karadan başa çıkamayacaklarını bildiklerinden, demektedir Sultan Abdülhamid, denizde sahil, Ege adaları ve Selanik cihetine gidecek nakliye gemilerimize ve donanmamıza müdahale edip onlara darbe vuracaklardır. Vesika, Abdülhamid’in deniz kuvvetlerine verdiği önem ve “müsbet anlayış”ını göstermesi açısından da büyük bir değer taşımaktadır.

Nihayet ilk Türk denizaltısı Taşkızak Tersanesi’nde tamamlandığında tarihler 6 Eylül 1886’yı göstermektedir. 1887 Şubat’ında denize indirilen ilk denizaltımıza Abdülhamid ismi verilmişti. İlk testler Haliç’te gerçekleştirildi. Denizaltı, su yüzeyinin hemen altında çalışıyor ve suya tamamıyla batamıyordu. Ama hızlı ve iyi idare edilmeye müsaitti. Yine de bu dünyadaki ikinci denizaltı botu, tam olarak isteneni verememişti. İkinci denizaltımızın inşasının tamamlanması beklenecekti.

Ağustos 1887’de tamamlanan ve Ocak 1888’de denize indirilen Abdülmecid adlı ikinci denizaltımızla birlikte Abdülhamid denizaltısı yeniden teste tabi tutuldu. Abdülmecid denizaltısı Haliç’ten çıkmış, Sarayburnu akıntısını geçtikten sonra İzmit’e götürülmüş, gerek seyir, gerekse dalma ve torpido atma denemelerini tamamladıktan sonraiş sözleşmenin tamamlanmasına gelmişti. Böylece “dünyada torpido atan ilk denizaltı” unvanı, iki numaralı denizaltı gemimiz Abdülmecid’in olmuştur.

İlk denizaltı gemilerimizi kendisine borçlu olduğumuz Sultan II. Abdülhamid’in bunca tashihten sonra bile tarihten alacaklı olması sadece büyüklüğünün tezahürüdür.  

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bu hayat pahaliliginda ve gecim derdinde baska konu yok mu ?

Birazda enflasyon ve gecim derdini yazsana ... Abdulhamit mi care bulacak ?? Ya sabir !!! Vesselam .. Selam ve dua ile

Mtan

Bunuda beğenmeyen hainler olacaktır...Osmanlı yazılınca İslamı hatırlıyor , hazmedemiyorlar
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23