• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Halit Kanak
Halit Kanak
TÜM YAZILARI

Türkiye depremi yaşanmış en büyük felâket

11 Şubat 2023
A


Halit Kanak İletişim:

 

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan İlçeleri merkezli ve yaklaşık 9 saat arayla meydana gelen 7.6 ve 7.7 şiddetindeki deprem için Japon Bilim Adamlarının tam ifadesini başlık yaptık.

Milletler tarihinde önemli kilometre taşları vardır. Bizim tarihimizde de olduğu gibi. 6 Şubat 2023 tarihide ülkemiz için yeni bir kilometre taşı olarak tarihteki yerini alacaktır.

Bu deprem sadece Türkiye yi etkilelememiştir. Başta bütün Türk Dünyasını, İslâm Coğrafyasını etkilediği gibi mazlum ve mağdur coğrafyalarıda etkilenmiştir. Herkesin gözü kulağı, depremden birinci derece etkilenmiş bulunan 10 ilimizdeki arama kurtarma çalışmalarına odaklanmıştır.

Her kurtarılan can umut olmuştur. Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği olarak kurmuş olduğumuz Türk Dünyası Arama Kurtarma Derneğimiz “TÜDAK” ile, kardeş kuruluşumuz Gönül Elçileri Arama Kurtarma Derneğimiz “GEAK” deprem haberini alır almaz yollara düşmüştür.

42 ülkede faaliyet gösteren ve Başkanı olduğum Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğimizin başkan yardımcılığınıda üstlenen Semih Sağır kardeşimiz aynı zamanda TÜDAK ve GEAK’ında başkanlığını yapmaktadır.

Başta İstanbul olmak üzere bütün il temsilcilikleriyle sahaya inerek arama kurtarma çalışmalarına katılan ve pekçok canın yeniden hayata tutunmasına vesile olan Semih Sağır Başkanımızı ve ekibini yürekten kutluyorum..

“Geak ve Tüdak Olarak Malatya’da 157 kişilik bir ekip Antepte 40 kişilik bir ekip Adıyamanda 28 kişilik bir ekip hatay’da 37 kişilik bir ekip iskenderun da 20 kişilik bir ekip ile enkazlarda görev yapıyoruz dualarınız ile güç buluyor tüm gücümüzle  kurtarma faliyetlrimiz sürüyor” diye daha depremin ilk günü bu mesajı gönderen Semih Başkanım İyiki varsınız. (Şu anda 500’ü aşkın ekibimiz sahada Elhamdulillah.)

Ayrıca deprem felâketi karşısında tek yürek olarak canla başla çalışan bütün Başkan yardımcılarımız ile yönetim kurulu üyelerimizi ve bütün mensuplarımızı ve Türk Dünyasına Gönül vermiş kardeşlerimizi kutluyorum, özellikle toplanan yardımları elleriyle kamyonlara yükleyerek konvoyun başında bölgeye giden Genel Sekreter Yardımcımız Uygar Oral Öztürk Kardeşimizi tebrik ediyorum..

Takdire şâyân çalışmalar yürüten Azerbaycan Ülke Başkanımız Feridun Ahmed’li ve ekibini unutmuyoruz elbette. Sürekli telefonda irtibatta olduğumuz Feridun Başkanımızın bana yazdığı mesajlardan bâzılarını kendi lisanıyla aktarıyorum;

“Selamaleyküm Başkanım. Teşkilatımız adına 15 bölgeden yardım kampaniyasını orqanize etdik.Elçilik ve Türkiyemizin yetkilileri ile temasdayam. Teşkilat adına Büyükelçiliyin defterine yazılar qayt etdim. Her gün tahmini sabah 8 den  akşam 2 ve sabaha kadar yardım durmuyor.  Başkanım. Tüm bölgeler seferber olmuş yardımdadırlar. On  Minlerle könüllüler var. resmi karar bekliyorlar. Talimatınız , emriniz varsa söyleyin  Başkanım. Matemdeyik. Canımız sıxılır. Allah Milletimizi korusun.Dualar ediyoruz. Allaha emanet olun.”

“Ok yaydan çıkdı artık Halit Başkanım.En  Büyük kapalı stadyuma ( merkez)taşındık.Dünden  Tüm bölgeler yardım kampaniyasına başladı.Ölenden sonra Salih Beyle beraber Kanverme bağışını KızılAyla orqanize edeceyiz inşallah.STK dahil olmakla. Allah Milletimizi Korusun Başkanım.Dualarımız Sizinledir.”

“Azerbaycanın dağ bölgelerinden(köyler ) tutmuş , tüm bölgelerinde , millet savaş halinde olduğu kimi Yardım toplayır. Her kes 24 saat ayakdadır  BAŞKANIM. Rabbim Türk Milletine yardımçı olsun inşallah. Biz bu zor zirveni de yeneceyiz inşallah..”

Diğer taraftan Balkan Bölge Başkanımız Özcan Yeniay Kardeşimizin bölgeyi ayağa kaldıran yardım çalışmalarının yanısıra; Bosna-Hersekten  44 doktor 22 hemşire, Kuzey Makedonya sağlık bakan müsteşarı Dr. Yusuf Hasani 500 sağlık görevlisi ile Türkiye’ye yardıma geliyor müjdesi gözlerimizi yaşartıyor.

Mithat İbrâhim Kardeşimizin Kerkük’ten yola çıkardığı TIR’lar dolusu malzemeyi gönderirken, ihtiyacı olduğu halde Türkiye’de ki kardeşlerinin ihtiyacı için çırpınarak tam bir ishar örneği sergileyenleri unutmayacağız inşaallah..

Afrika’da, Afganistan’da mahrumiyet bölgelerine yardım ulaştırmakta oldukça mahir olan Ayhan Aydın Kardeşimiz bu kez Güneydoğu Anadolu Bölgesine yardım köprüsü kurmuş, alkışlıyoruz kendisini.

Bursa’dan yüklediği TIR’ları Türkmen Dağına doğduğu topraklara götürerek depremden etkilenen kardeşlerimize ulaştıran Fuad Mustafa Kardeşimizi alnından öpüyoru.

Fransa’da yaşayan Doğu Türkistan’lı Kardeşlerimizi organize ederek deprem bölgesine ulaştırmak için topladıkları nakdi yardımı kime gönderelim diyen Dr. Abdurrahim Can Hocamızı Paris Elçiliğimiz özel kalem müdürü Deniz Özgün Bey’e yönlendiriyorum. Allah yardımlarını kabûl etsin kardeşlerimizin inşaallah.

Kısaca fedakarlık örneği göstererek hâlâ sahada uyumadan, yorulmadan çalışan; Murat Süral, Rıdvan Çavdar, Metin Erkut, Emrah Dal, Süleyman Boyar, Cengiz Güney, Nihat Dursun, Adana Şube Başkanımız Ümit Özlü, Aydın Şube Başkanımız Rıza Karaymir, Bursa Şube Başkanımız Ramazan Genç, Kayseri Şube Başkanımız Kemâl Özırmak, kendiside Elbistan’lı olan Genel Sekreterimiz Zahiddin Diri, Atilla Seçilir, Halil Çalkap, Abdülhamid Aydın, Mehmet Uçar ve onlarca isimsiz kahramanımızı 85 milyon Türkiye, 350 milyon Türk Dünyası, 2 Milyar İslâm Âlemi nezdinde tebrik ediyorum..

Türkiye’nin diz çökmesini bekleyen densizlere buradan sesleniyorum. Bu Asil Millet asla yıkılmaz. ”21. YÜZYIL TÜRK ASRI OLACAKTIR.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kader planı

Her yer yıkılmış ama Erzin’e hiç bir şey olmamış. Çünkü bu ilçede CHP’li belediye başkanı yolsuzluğa hırsızlığa izin vermemiş. Bu mu kader planı?

Süer

Amin .Amin..Amin..Ümmet olmanın şuuru ve ihlasıyla reklamsız , riyasız cepheden cepheye koşanlara selam olsun..Bu acılı günde elimizden sadece Dua etmek geliyor..Keşke yanınızda olabilseydim..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23