• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Halit Kanak
Halit Kanak
TÜM YAZILARI
20 Haziran 2020

Bin yıllık kadim Türk yurdu Ortadoğu

Büyük Selçuklu Hükümdârı Sultân Alparslan'ın oğlu Sultân Melikşah, 1092 yılında güçlü veziri Nizamülmülk'ten 36 gün sonra Bağdat'ta vefât ettiğinde henüz 37 yaşında idi. Başkent İsfahan'da yaptırdığı türbeye defnedildi.

20 yıl, 36 gün süren saltanatının ardından bıraktığı ülke sınırları; Bangladeş'e kadar bütün kuzey Hindistan, Kafkasya dâhil Doğu ve Batı Türkistan (Hazar, Aral, iç göllerdi), Dağıstan dâhil Güney Kafkasya, Afganistan, İran, Irak, Suriye, Filistin, Lübnan, Umman ile Yemen ve Sinâ Çölü dâhil bütün Arabistan Yarımadası, Anadolu ve Batı Anadolu Adaları şeklindeydi.

Diğer bir ifâdeyle, Karadeniz, Marmara, Ege Denizi, Akdeniz, Kızıldeniz, Umman Denizi, Basra Körfezi ve Hint Okyanusu Büyük Türk Hâkânlığı Selçuklu Devletinin sınırlarını çeviriyordu.

Sultân Melikşâh, atının ayakları Doğu Akdeniz'de Süveydiye kıyılarında Akdeniz sularıyla ıslandığında secdeye kapandı iki rekât şükür namazı kıldı.

Büyük bir azim ve inançla Karadeniz'e ulaştığında ise, üç sefer suya daldırarak ıslattığı kılıcını babası Sultân Alparslan'ın Merv'deki kabrine koyarken ona nerelere kadar ulaştığı müjdesini veriyordu.

Halep üzerinden geldiği Bağdat'ta kızı Mâhmelek Hatun'u İslâm Halifesi Muktedi ile evlendirdi.

1074 yılında Atsız Bey tarafından fethedilen Akka'dan sonra, 10 Haziran 1076'da üç seferdir muhasara edilenŞâm-ı Şerif'e girildi vecuma hutbesinde Fâtımî Halifesinin ismi kaldırılarak Abbasi Halifesinin ve Sultân Melikşâh'ın isimleri okundu.

Başta Suriye olmak üzere Lübnan, Filistin ile Hicâz BölgesiMekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'nin Yarınkuş, Çubuk ve Törşek Beylerin komutasındaki Türk Ordusu tarafındanSünnî hakimiyet altına alınması İslâm Tarihinde oldukça önem arz eder.(Şimdi bile İslâm Coğrafyasının ortak malı olan Hicâz Bölgesi, özerk bir yapıya kavuşturularak ya İslâm İşbirliği Teşkilatının ortak konsorsiyumunda, yada Selçuklu ve Osmanlı'da olduğu gibi onların devamı olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti hâkimiyetinde huzur ve refahla yönetilmelidir.)

Bir müddet sonra isedaha güneye inilerek, daha önce fethedilen Umman'ın yanısıra Asîr, Yemen, Aden, Hadramût fethedildi.

Diğer taraftan, yine 1076 yılı içerisinde Artuk Bey, Kuveyt, Bahreyn ve Necd'i fethetti ve bütün Arabistan Yarımadası Türk topraklarına katıldı.

Bölge hâkimiyetinin pekiştirilmesi için nasılki her yıl Anadolu'ya yüz binlerce Oğuz Türk'ü sevkedilerek yerleştirildi ise, Orta Doğu bölgesine de başta Irak ve Suriye olmak üzere pek çok bölgeye gelen Türk Boyları çoğu yerde yeni şehirler kurarak hayatlarını idâme ettirselerde, daha güneye inenler Araplaşmışlardır.

Şimdi, kendi coğrafyamız olan Orta Doğu'da kalkmış bâzı ülkeler cirit atmakta, İslâm topraklarında bitmek bilmeyen emelleriyle fitne peşinde koşmaktadırlar.(Son olarak, zaman zaman maaşlarını Türkiye'nin ödediği Barzani, PKK/PYD tarafından büroları kapatılarak Suriye'den kovulan Barzani, bugüne kadar 52 üst yöneticisi PKK/PYD tarafından kaçırılarak Suriye'de infaz edilen Barzani, iki buçuk yıldır Suriye'de çalışan ve Arapçada konuşabilen ABD Büyükelçisi William Rocbuck'un emir ve direktifleriyle PKK/PYD ile anlaştı. ABD ve Fransa desteğiyle Suriye'de ortak federasyon kurdular. Güyâ, ardından Kuzey Irak ve Kuzey Suriye'de ortak devlet ilân edecekler. Suriye'de işgâl edilen toprakların % 40'ı kendisine verilme vâdi alan ve bugüne kadar Türkiye'den okkalı şamar yemeyen Barzani, bundan böyle terör örgütü PKK/PYD ile birlikte Türkiye'nin hedefindedir. Türkiye'nin şefkatli kanatlarını terkederek, sığındığı ABD ve Fransa onları koruyamayacaktır.) 

Kadim Türk ve İslâm toprakları parçalanmasın, emperyal güçlerin eline geçmesin, sömürgecilerin kan ve gözyaşına boğduğu bu topraklarda oynanan oyunlar bozulsun diye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kararlılıkla yerinde yaptığı hamleler, iç ve dış düşmanlar tarafından önlenmeye çalışılmakta, plan üstüne plan yapılmaktadır.

Bin yıldır bölgeyle hiçbir alakası olmayan Rusya, Amerika, İngiltere, Fransa ve onların yanında yer alan Avrupa devletleri vahşice kan gölüne dönüştürdükleri orta doğudan ellerini çekmelidir. 

Bize, Irak'ta, Suriye'de, Kıbrıs'ta şimdide Libya'da ne işimiz var deme cesaretini gösterenler, âdeta insan kanından beslenen emperyalist ülkelere seslerini çıkartamamaktadırlar.

Elimizden gasp ederek Suriye, Irak, İsrail gibi pek çok devletçik kurduranlar, yine çeşitli hilelerle bizden kopardıkları Kıbrıs, Girit, 12 Ada, Libya hatta Mısır'ı gerçek sahiplerine iâde etmelidirler.

Bu arada, Orta Doğu ve Akdeniz’de sergilenen oyunun bir parçasıdaKafkasya'da ortaya konmaya çalışılmaktadır. 

İşgâl ettikleri Karabağ'dan sonra, Abhazya'da da yaptığı planlı göçler ve yerleşimlerle demografik yapıyı kendi lehlerine çeviren birde Abhazya Ermeni Cumhuriyeti diye harita yayınlayan Ermenilere mutlaka müdahale edilmelidir.

1076 ve 1078 yıllarında iki sefer geldiğiKafkasya'da Hazar'ın batısını fethederek (öncesindede Türk topraklarıydı), ebedî Türk Yurdu yapan Sultân Melikşâh'ın bizlere bıraktığı bölgeye devletimiz âcilen müdâhâle etmeli ve bir takım oldu bittilere göz yummamalıdır.

Kim ne yaparsa yapsın 21. Yüzyıl Türk Asrı olacaktır inşaallah..

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

BAYBARS

MİSAK-I MİLLİ'MİZDE TERÖRİSTLER VE EMPERYALİSTLER KOL GEZİYOR. keMAL ne işimiz var oralarda diyor. Çünkü kendi ne Türk ne Müslüman. REİS, düşmanın oyununu bozdu, siyonistler avucunu yaladı. HATAY'IN GÜNEY UCUNDAN İRAN SINIRINA OLAN ÇİZGİDEN YUKARISI BİZİM DOĞAL HAKKIMIZ. KARŞI ÇIKANLAR KESİNKES TÜRK DEĞİLDİR. SAMANDAĞLI VE ADANALI nusayrilere kanmayın. Esed'in mezhebindeler, Hz Ali'ye Tanrı diye taparlar. Araptırlar. Hristyanların Hz İsa'ya Tanrı deyip taptıkları gibi.
 • Yanıtla

Süer

Teşekkürler..Elbette hedef gösterilmeli..Elbette Emperyalistlerin tuzakları bozulmali..Elbette 100 sene öncesine dönülmeli...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23