• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Halit Kanak
Halit Kanak
TÜM YAZILARI
05 Nisan 2019

Alparslan Türkeş (25.Kasım.1917 - 04.Nisan 1997)

1917..
Birinci Dünya Savaşının en yoğun yıllarından biridir.
Türkler dünyanın birbirinden farklı bölgelerinde Çanakkale'de, Kafkasya'da, Galiçya'da, Makedonya'da, Dobruca'da, Yemen'de, Hicaz'da, Libya'da, Sina ve Filistinde, Irak'ta, İran'da savaşmaktadırlar.

Aynı yıl 6.Türk Ordusu kendinden çok üstün olan ingiliz-Hind kuvvetlerine Bağdat'tı bırakmıştır.

4, 7 ve 8'inci Türk Orduları ise galip geldikleri birinci ve ikinci Gazze savaşlarının ardından, üçüncü Gazze savaşını kaybetmiş Katbe kat ingiliz kuvvetleri General Allenby komutasında Kudüs'e girmiş ve Kudüs-ü Şerif düşmüştü.

Allenby, "bugün haçlı seferleri zaferle sona ermiştir" cümlesini söyleyerek ingiliz kralı aslan yürekli Richard'ı yenen Selahaddin Eyyübî nin halefleri olan Türkleri yenmesini dile getirdiği 6.aralık tarihinden sadece 10 gün önce 25.Kasım.1917'de ingiliz işgâli altındaki Kıbrıs'ta, Lefkoşa Haydarpaşa Mahallesi Kırlızâde sok. 13 nolu mütevazi iki katlı evde Ahmed Hamdi Bey ve eşi Fatma Zehra Hanımın bir erkek evlatları olur.
İsmini Ali Arslan ( daha sonra Rüşdiye mektebindeki hocasının Alparslan adını verdiği) koyarlar.

Alparslan 15 yaşlarına geldiğinde askerî okulda okumak isteyince ailesiyle birlikte İstanbul'a göçerler.21.Haziran.1934'te kabul edilen 2525 sayılı soyadı kanunu gereği aile TÜRKEŞ soyadını alır.

Türkeş, 1936'da Kuleli Askeri Lisesinden, 1938'de Harbiyeden teğmen rütbesi ile mezun olur.

Zalim Stalin yönetiminde ki Sovyet tutumuyla bilinen ve Müslüman Türk Milletinin örf ve âdetleriyle İslâmî yaşantısına muhalif bir yönetim tarzı benimsemiş olan Milli Şef'e karşı Müslüman Türk Milletinin hakları için bir avuç arkadaşıyla birlikte baş kaldırır.
Bu aziz milletin bu tür uygulamaları haketmediğini açıkça haykırır.

Tarihe 3.Mayıs.1944 Türkçü, Milliyetçi ayaklanma diye geçen bu başkaldırı neticesinde tabutluklarda işkencelerden geçirilir.Bir yıl hücrede yatar berât eder.

Bu milletine sahiplenme hareketinden sadece dönemin hükümeti değil, Kızıl Rusya'da ki Stalin'de çok korkmuş, bu milliyetçilik hareketlerinin kızıl çizmeleriyle çiğneyerek işgâl ettiği Sovyetlerdeki Türk Yurtlarınada sıçramasından çekinir ve Türkiyeye en yakın konumdaki Kırım Türklerinin tamamını 18.Mayıs.1944 'te hayvan vagonlarında Sibiryaya sürgün eder.
O yılın Kasım Ayında ise Gürcistan toprakları içerisindeki Âhıska Türklerinide aynı gerekçe ve yöntemle bir gecede sürgüne gonderir.

1959 'da Kurmay Albay olan Alparslan Türkeş, 27.Mayıs.1960 'ta yapılan askerî darbenin içinde zorunlu olarak yer alır.

Bunu Üstâd Kadir Mısıroğlundan dinleyelim : " Necip Fazıl Kısakürek'in evinde karşılaştığımız Demokrat Parti Bolu Milletvekili Reşat Akşemsettinoğlu'ndan bizzat dinledim.Reşat Bey dediki ; "ihtilâle çok az bir zaman kala Alpaslan Türkeş telefon açarak âcilen görüşmemiz gerektiğini söyledi.Bir parkta buluştuk. Bana askerler karar aldı kisa bir süre içerisinde darbe yapacaklar, benimde bu işin içinde olmamı teklif ettiler, ben böyle bir şeyi tasvip etmediğim için kabul etmedim. Bu durumu âcilen Başbakan'a ilet gerekli tedbirleri alsın dedi.
Bende kendisine en kısa zamanda kendisine iletirim deyince, Türkeş Hayır zaman yok hemen şimdi gitmeni ve bu durumu bildirmeni istiyorum.1-2 saat içinde bana cevap getir seni bu parkta bekleyeceğim dedi.

Hemen Başbakanlığa gittim.Özel kaleme çok çok âcil iki dakika olsun Beyefendiyle görüşmem gerektiğini söyledim bir müddet sonra içeri aldılar.Başbakan Adnan Menderes'e Türkeş Bey'in anlattıklarını ilettim. Zile bastı bana Milli Savunma Bakanı Ethem Beyi çağırın dedi.
Çok geçmeden Ethem Bey kapıdan girdi O'na hitâben bak Bolu Milletvekilimiz Reşat Bey birşeyler söylüyor onu bir dinle deyince bende aynısını Başbakanın yanında Milli Savunma Bakanına anlattım.
Ethem Bey kollarını birbirine kavuşturmuş şekliyle dinledikten sonra Başbakana döndü ve aman efendim bunlar chp'lilerin dedikodusu bunlara itibar etmeyiniz, ordu bizimle beraber, bizleri çok seviyor, askerlerle sürekli temas halindeyim böyle bir şey sözkonusu değil deyince Başbakanda bana dönerek görüyorsun Reşat Bey endişelenecek birşey yok, işlerimize bakalım dedi.

Ben oradan ayrıldım ve parkta bekleyen Türkeş'e bunları aktardım.
Türkeş Bey hızla uzaklaştı. Yapacağı birşey kalmamış iş başa düşmüştü.Hükümete müdahele için oluşturulan Milli Birlik Komitesi içerisinde yer alacak ve darbeyi en az tahribatla önleyecekti.

Öyle de yaptı.MBK'ya 38. ve son kişi olarak katıldı.27.Mayıs.1960 'ta darbeden sonra Başbakanlık Müsteşarlığı görevini üstlendi.Devlet Planlama Teşkilatı'nı, Devlet İstatistik Enstitüsünü ve Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsünü kurdu.
Devam eden yassıada mahkemeleri tiyatrosuna son vermek ve yönetime Milli bir şekil vermek amacıyla 13 arkadaşıyla birlikte 14'ler grubunu kurarak ihtilâl içinde ihtilâl yapmak istedi.
İşin başına getirmeyi planladığı İrfan Baştuğ paşa trafik kazasında ölünce deşifre oldular.
Ve karşı operasyonla 14' ler tutuklanip yurtdışına sürgüne gönderdiler.Türkeş'te Hindistan'a Yeni Delhi'ye gönderildi.

Hindistan'da boş durmadı.Devlet Başkanlığını üstlenen Cemal Gürsel'e;Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam edilmemesi gerekliliğini içeren bir mektup gönderdi.(Kadir Mısıroğlu bu mektubu çoğaltarak bizzat kendisinin dağıttığını ifade ettiler.)

23.Mart.1963'te sürgünden döndü. Siyasete atıldı ve 31.Mart.1965'te Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisine katıldı.
1.Ağustos'ta da Ahmet Tahtakılıç'la yarıştığı kongrede Genel Başkan seçildi.

Yine Üstad Kadir Mısıroğlundan dinleyelim: "1969 yılında CKMP Adana Kongresinde MHP adını alıpta İslâmî bir çizgide siyaset sahnesinde yer alınca Süleyman Demirel bundan rahatsız oldu.Yeni Asya Gazetesinden Mustafa Polat'a Bekir Berk'le yaptırdığı bir röportajı parasını vererek broşür olarak dağıtırdı.Broşürün adı TÜRKEŞ VE İSLÂMÎ HAYAT idi.
O broşürde, "Türk-İslâm Dâvânız için hiç bir şeyden korkmayacaksınız" diyen Türkeş'on sözüne binâen Bekir Berk, " bak bunlar Allah'tan da korkmayacaksınız demeye getiriyor bunlar dinsiz, zaten Menderes'i asanlar bunlar degilmiydi" diyerek açıklamış ve Türkeş'i müslümanların gözünden düşürmüştür.
Bu broşürde yer alan mesnetsiz iftiralar üzerine Bekir Berk'in yüzüne hakkımı sana helâl etmeyeceğim Türkeş Bey'e yaptığın iftiralardan dolayı dedim.

Kadir Bey devam ediyor diyor ki: Yıllar sonra Beyazıt'ta Beyaz Saray kitapçılar çarşısında benim Kitapevimde "Türkeş ve İslâmî Hayat" ismiyle bir broşür yayınladım ve böylece Bekir Berk'lerin broşürünüde tekzip etmiş oldum.

Türkeş Bey bu broşürü görünce Osman Yüksel Serdengeçti ile evime yemeğe geldiler bana duâ ettiler.Kadir Bey'den Allah (c.c.) razı olsun diyoruz.

Gerçekten de Alparslan Türkeş yaşantısı boyunca İslâmî yaşantısına önem verdiği gibi, İslâmı yaşayan Allah (c.c.) Dostlarınada ayrı bir önem vermiş fırsat buldukça onları ziyaret ederek istifâde etmesini bilmiştir.Kendisinin tasavvuf yönü her zaman ağır basmıştır.

Bizzat benim şahit olduğum bu ziyaretler olmuş bu vesile ile bizlerde istifâde etmiştik.
Bir keresinde telefonla arayarak " Oğlum Amerikan Hastanesinde yatmakta olan Abdurrahim Reyhan (k.s.) Efendiyi derhâl ziyaret et, saygı ve hürmetlerimi ilet, ameliyat olacaktı eğer olmadıysa kan ihtiyacı dahil her türlü ihtiyaç için mutlaka yardımcı olmanı istiyorum" demişti.
Bu vesile ile gidip O Allah (c.c.) dostunu ziyaret ederek elini öpmüştüm.
Abdurrahim Efendi (k.s.)1998 yılının Ocak ayında dünyasını değiştirmiş ve Şirinevler Ulu Camide kılınan namaza Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'da iştirak etmişlerdi.

Siyasî çalışmaları esnasında Milliyetçi Cephe Hükümetlerinde Başbakan Yardımcılığı ve Devlet Bakanlığı görevlerinde pek çok hizmete imza atan Türkeş, bu görevini ifâ ederken Hâc vazifesinide yerine getirmiştir.

Sonraki yıllarda siyasiçalışması 12.Eylül.1980 de kesintiye uğramış. Darbe yapan devre arkadaşlarınca tutuklanarak idamı istenmiş, Büyük Allah (c.c.) dostu Abdüsselâm El-Esmer'in (k.s.) idam sehpasının ayaklarını kırmasıyla idamdan Kurtulmuş (kendi ifâdesi) 4.5 yıl tutuklu kaldıktan sonra 1985 nisanında tahliye olmuştur.

Siyasi hayatına MÇP Genel Başkanı olarak devam ederken 20.Ekim
1991 genel seçimlerinde Aykut Edibali'nin IDP'si ve rahmetli Necmettin Erbakan Hocanın RP'siyle ittifak yaparak Yozgat Milletvekili olarak hem kendisi meclise girmiş, hemde inananların meclise taşınmasına
vesile olmuştur.(O seçimde MÇP Bakırköy ilçe başkanı olarak çalışmıştım.)

4.Nisan.1997 'de Hak'kın Rahmetine kavuşan Alparslan Türkeş yetiştirdiği binlerce Vatan Evladıyla " siyaset en üst düzeyde yapılan memleket hizmetidir" dediği anlayışla memleket hizmetine devam etmektedir.
Mekân-ı Cennet olsun inşaallah..

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23