Sarp Apak

Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu Sarp Apak kimdir?

Sarp Apak, 11 Kasım 1981 yılında Diyarbakır'da dünyaya geldi. Beş yaşına kadar Diyarbakır'da yaşamış olan Sarp Apak, daha sonra ailesiyle birlikte Bursa'ya taşınmış ve burada büyümüştür. O sıralar işletme eğitimi almayı planlayan oyuncunun tiyatro hayatı, annesi, teyzesi ve yengesinin yetenek sınavlarına başvuru formu almasıyla başladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü’nü 2004 yılında tamamladıktan sonra, okuldan hocası Barış Erdenk’in desteğiyle İstanbul'a gitti.

Sadri Alışık Tiyatrosu'nda sergilenen Ağır Roman adlı eserde başarılı bir oyunculuk çıkarttı. O yılların sonunda Yılmaz Erdoğan’ın da yer aldığı BKM Grubu'na dahil oldu ve Organize İşler adlı filmde küçük bir rolde oynama fırsatı buldu. Anadolu Kaplanı, En Son Babalar Duyar dizilerinde rol aldı. Sizinkiler Dünya Kaç Bucak adlı çocuk oyununda oynadı BKM’nin yanı sıra “Mutfak” adlı ufak bir sahnesi olan bir mekânda stand-up gösterileri de yapan Sarp Apak, asıl şöhretini Avrupa Yakası'ndaki "Tanrıverdi" rolüyle yakaladı.

Sarp Apak, kendi yazıp bestelediği “Aşkınla Yandım” şarkısıyla birçok rock müzik dinleyicisinin listesine girmeyi başardı. Şöhret basamaklarını birer birer tırmanmasına rağmen mütevazılığını her zaman korumayı başardı.

Mahsun Kırmızıgül'ün Beyaz Melek, Güneşi Gördüm adlı filmlerinde ve O... Çocukları adlı filmde rol almıştır. Rol aldığı Kavak Yelleri'nin bitmesinin ardından Yalan Dünya adlı dizide Emir Danışman karakterini canlandırdı.

Rol aldığı tiyatro oyunları: Öp Babanın Elini, Sizinkiler Dünya Kaç Bucak, Ağır Roman, Çok Güzel Hareketler Bunlar.

Şimdilerde 'Jet sosyete' adlı dızıde rol almaktadır.

Sarp Apak ile Bengisu Uzunöz, Haziran 2017'de Barcelona'da evlenmişti. Çiftin Güney adında oğulları vardır.

Rol aldığı filmler: Organize İşler (2005), Beyaz Melek (2007), Plajda (2008), O... Çocukları (2008), Aşk Tutulması (2008), Güneşi Gördüm (2009), Yedi Kocalı Hürmüz (2009), Aşk Geliyorum Demez(2009).

Rol aldığı diziler: En Son Babalar Duyar (2002), Anadolu Kaplanı(2006), Avrupa Yakası (2007-2009), Kavak Yelleri (2009-2011), Çok Güzel Hareketler Bunlar (2008, 2010 yılı), Aşağı Yukarı Yemişlililer(2011), Yalan Dünya (2012).