Muhammet Ali Aksu

Esenler’in Fatih mahallesinde ikamet eden 1977 doğumlu Muhammet Ali Aksu, içinde bulunduğu otomobilin üzerinden tankın geçmesi sonucu sıkışarak şehit oldu.

15 Temmuz akşamı ailesiyle helalleşip, “Belki şehadet bize de nasip olur. Hakkınızı helal edin” diyerek evinden ayrılan Muhammet Ali Aksu, Vatan Caddesi’ne gitmek üzere olan tankları engellemek için Bağcılar’daki Yüzyıl Caddesi’ne gitti. Burada darbecilerin tanklarını üzerine sürmesi sonucu araçta sıkışarak şehit oldu.

39 yaşındaki Aksu, evli ve 2 çocuk babasıydı.

TANKI ÜZERİMİZE SÜRDÜLER

Şehit Muhammet Ali Aksu'nun dayısının oğlu olan Engin Kurnaz, olayı şöyle anlattı: "Kalabalık grup ile hareket ederken Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın geleceğini öğrendik. Yürüyerek havaalanına doğru yola çıktık. Cumhurbaşkanımıza kalkan olmaya, set olmaya gidiyorduk. Yola çıktığımızda birden arkamızdan tankların geldiğini gördük. Önce bütün araçları ezerek üzerimize doğru geldi. Dayımın oğlu Muhammet Ali Aksu tankın önüne durdu. Ama hiç durmadan ezerek geçtiler. Ben tank ile beton bariyerlerin arasında sıkışarak kaldım. Arkama baktığımda tanktan etrafa ateş edilerek insanlarımız şehit oluyordu. Ailemden helallik alarak yola çıktım. Dayımın oğlunu tanklar ezerek şehit etti. Yarın yine böyle bir darbe girişimi olsa yine aynı tepkiyi gösteririm."

Muhammet Ali Aksu’nun cenazesi, memleketi Samsun Alaçam ilçesi Doyran Köyü'nde toprağa verildi. Şehidin ismi, defnedildiği köyünün ilk ve ortaokuluna verildi.