• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Muhammed Kutub kimdir?

Mısırlı alimlerden Muhammed Kutub’un kim olduğunu tüm yönleriyle sizler için derledik.

Muhammed Kutub

Muhammed Kutub 1919 yılında Mısır’ın Asyut şehrinde doğdu. Baba Hacı İbrahim Kutub Asyut’a bağlı Kâlia köyünde sayılan birisi olarak bilinmektedir. Muhammed Kutub Seyyid Kutub’un en küçük kardeşidir. Muhammed Kutub liseyi bitirdikten sonra Kahire Üniversitesi, İngiliz Filolojisi bölümünü ve yüksek öğretmen okulunu bitirdi. Üniversite yıllarında bir yandan psikoloji üzerine eğitim görürken, öte yandan da islami araştırma ve incelemelerde bulundu.
Abisi Seyyid’in 29 Temmuz 1965’te tutuklanmasından birkaç gün önce hükümeti devirmek maksadıyla Mısır’ın politik ve kültürel liderlerine yönelik suikast tertipçiliği iddiası ile tutuklandı. Seyyid Kutub 1966’da idam edildi ancak, Muhammed Kutup’un idam cezası affedildi. 1972’de serbest bırakıldı. Müteakiben diğer Müslüman Kardeşler üyeleri ile birlikte Suudi Arabistan’a iltica etti. Muhammed Kutub’un 20’yi aşkın eseri var ve çoğu Türkçe’ye çevrildiği için Türkiye de tanınan bir İslam mütefekkiridir. Muhammed Kutub’un 20. Yüzyıl Bilgisizliği adlı kitabı, belki de en çok tanınan kitabıdır. Muhammed Kutub’un Müslümanlar arasında popülür olan bir diğer eseri ise İslam: Yanlış Anlaşılan Din’dir. Kutub uzun yıllar hapislerde kalmış bir ilim ve fikir adamıdır. Despot Mısır rejimine karşı verdiği mücadeleden dolayı hayatının bir kısmını sürgünlerde geçirdi. Kitaplarında hep müslümanların sorunlarını ele aldı.
Çağdaş Dünyaya İslami Bakış, Çağdaş Fikir Akımları, Çağdaş Konumumuz, İnsan Psikolojisi Üzerine Etüdler, Hanım Sahabiler, Biz Müslüman mıyız? Alemlere Rahmet Hz. Muhammed kitapları Türkçe’ye tercüme edildi.
Muhammed Kutub’un sabır ve azim dolu acılara ve mutluluklara tanık olmuş kalbi, 4 Nisan 2014’de Suudi Arabistan da durdu. O ardında “evlatlarım” dediği eserler bırakarak aramızdan ayrıldı. Aziz ve mübarek ruhuna binlerce fatiha.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı