• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ulaşıma yeni ayarlama

Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda coronavirüsüne (Covid-19) karşı alınan ek tedbirler kapsamında yurtiçi uçuşların sınırlanması, Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinin de iptal edilmesi taşımacı şirketleri harekete geçirdi. Şirketler, ilgili kamu otoritelerinin de görüşlerini alarak yeni tarifeler hazırladı.

Yeniakit Publisher
2020-03-29 11:23:00 -
Ulaşıma yeni ayarlama

 Akit  Ekonomi 

Hükümetin, Bilim Kurulu’nun önerilerini göz önünde bulundurarak coronavirüsünün (Covid-19) yayılmasını önlemek için yurt dışına uçuşları durdurma kararı alması yüreklere su serpti. Kararın kamuoyuna ilan edilmesinin hemen ardından Türk Hava Yolları (THY) da iç hat seferlerine kısıtlama getirdi.

Uçuşlar askıya alındı

Tüm yurtdışı uçuşları askıya aldıklarını belirten Genel Müdür Bilal Ekşi, iç hat seferlerinin İstanbul ve Ankara’dan bazı büyük şehirlerle sınırlandırıldığını duyurdu. Ekşi, Covid-19’la mücadeleye katkı sunmak için önemli tedbirler aldıklarına işaret ederek, “Bundan böyle uçuşlarımız İstanbul Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan yapılacaktır. Kargo seferlerimiz de devam edecektir” ifadelerini kullandı. İç hat tarifesinin hazırlandığına dikkat çeken Ekşi, “Yolcularımızın valiliklerden izin alma gerekliliği de başladı” uyarısında bulundu.

Ekşi, THY uçaklarının uçacağı 14 şehri ise İstanbul, Ankara, Samsun, Trabzon, Erzurum, Van, Diyarbakır, Malatya, Gaziantep, Kayseri, Konya, Adana, Antalya, İzmir olarak sıraladı.

Önemli karar

Pegasus Hava Yolları da 30 Nisan’a kadarki iç uçuşları iptal etti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün talimatını takiben böyle bir adım atıldığını vurgulayan firma yönetiminden yolculara şu ikazlar geldi: “İptal olan uçuşlardaki biletinizi web sitemizden ya da 0 (850) 250 67 02 numaralı ücretsiz çağrı merkezimizden kesintisiz şekilde açığa alabilirsiniz. Yeni düzenleme beraberinde açığa alınan biletlerinizde iade hakkınız da bulunmaktadır. Uçuş yasaklarının kalkmasından 2 ay sonra iadenizi alabilirsiniz. Hem de çağrı merkezinde sıra beklemeden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.”

Sabiha Gökçen bomboş

Sabiha Gökçen Havalimanı ise geçici olarak uçuşlara kapatıldı. Havalimanın işletmecisi İSG tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Covid-19’un etkilerinin azaltılması ve yayılmasının önlenmesiyle ilgili olarak ülkemizde alınan tedbirler doğrultusunda Türkiye hava sahası yurt dışı uçuşlara tamamen kapatılmıştır. Yine aynı tedbirler doğrultusunda şehirler arası seyahat esasları da yeniden düzenlenmiş ve buna göre sınırlı sayıda gerçekleşecek yurtiçi uçuşlarda sadece THY yetkili kılınmıştır. Tüm bu kararların akabinde terminalimizden gerçekleşmekte olan yurtiçi ve yutdışı tüm uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı Güvenlik Komisyonu kararıyla durdurulmuştur. Daha önceden planlanmış olan uçuşlarınızın durumunu ve detayları ilgili taşımacı şirketlerle temasa geçerek öğrenebilirsiniz. En büyük temennimiz; tüm dünyayla birlikte ülkemizin ve milletimizin bu sıkıntılı durumdan bir an önce kurtulmasıdır. Bu vesileyle sağlık sektörünün fedakâr çalışanlarına bir kez daha minnet duygularımızı sunuyor; sizleri yeniden havalimanımızda ağırlayacağımız, sağlıklı ve huzurlu günlere en kısa sürede kavuşmayı diliyoruz.”

YHT seferleri durduruldu

Türkiye Cumhuriyet Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ de Covid-19’a karşı teyakkuz halinde. Nitekim kurum, Yüksek Hızlı Tren (YHT), Anahat ve Bölgesel seferlerini geçici olarak durdurdu. İstanbul’da Marmaray ve Ankara’da da Başkentray trenlerinin çalışmaya devam etmesi kararı alan TCDD Taşımacılık AŞ yönetimi, ilaveten “Bu taşıtlarda sosyal mesafeyi korumak amacıyla bazı koltukların kullanılması engellenecek” bilgisini verdi.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ayarlama ne yaa

Şuna fahiş fiyatlar getirildi diyemiyomusunuz istanbul merkezli bilet fiyatlarına bakın..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı