• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Savant Sendromu nedir?

Son dönemde birçok kişi izledikleri televizyon programlarının etkisiyle 'Savant Sendromu' hakkında araştırma yapmaya başladı. İşte, merak ettiğiniz "Savant Sendromu nedir?" sorusunun cevabı.

2019-11-19 18:39:00 -
Savant Sendromu nedir?

Son dönemde birçok kişi izledikleri televizyon programlarının etkisiyle 'Savant Sendromu' hakkında araştırma yapmaya başladı. İşte, merak ettiğiniz "Savant Sendromu nedir?" sorusunun cevabı.

İzlenilen filmler, diziler ya da okunan kitaplar birçok kişinin araştırma yapmasına yol açıyor. Son dönemde popüler dizilere göz atanlar “Savant Sendromu” hakkında bilgi sahibi olmak ister oldu. Peki, ama nedir savant sendorumu?

Savant Sendromu nedir?

Savant Sendromu, ilk olarak Down Sendromunu da tanımlayan Dr. Langdon Down tarafından tanımlanmıştır. 1887 yılında zihinsel yeteneklerinde önemli bozukluklar olduğu halde, olağanüstü belleğe sahip bireyleri tanımlamak için “idiot savant” terimini (düşük zekalı anlamına gelen idiot ve Fransızca’dan bilmek/bilge anlamlarına gelen savoir kökünü kullanarak) kullanmıştır. Uygun olmayan çağrışımları ve olumsuz vurgusu nedeniyle bu terim günümüzde kullanılmamakta olup yerine Savant Sendromu kullanılmaktadır. Başka bir terim olarak ‘Otistik Savant’ da kullanılmakla beraber bu terim de yanlış yönlendirmeye açıktır. Çünkü otizm ile aralarında güçlü bir ilişki olmasına rağmen tüm savantlar otizmli değildir. Savant sendromu gösteren bireylerin yaklaşık %50’si otizm popülasyonundan gelmektedir. Diğer %50’sinin ise gelişimsel yetersizlik popülasyonundan ya da merkezi sinir sistemi bozukluğu olan bireylerden geldiği bilinmektedir. Otizm popülasyonunun yaklaşık %10’unda Savant sendromu görülmekte diğer gelişimsel yetersizlik kategorilerinin ise %1’inden azında görülmektedir. Savant sendromunu anlayabilmek için otizmin ne olduğunun da iyi düzeyde bilinmesi gerekir.

Savant otizmliler diğer otizmli bireyler tarafından sergilenmeyen oldukça sıra dışı becerileri sergileyen bireyler için kullanılmaktadır. Savant becerilerinin çok farklı biçimleri vardır. En yaygın olarak görülenleri matematik ve hesaplama becerileri, üstün bellek becerileri, sanatsal beceriler ve müzik becerileridir. Dil becerileri, sıra dışı duyusal ayırt etme, istatistik, bilgisayar gibi bir konuda çok müthiş bir bilgi birikimine sahip olma gibi beceriler daha nadiren görülmektedir. Otizmli bireylerde sıklıkla takvim becerilerinde (örn., herhangi bir yılda 15 Ocak tarihinin hangi güne denk geldiği sorusuna hemen o saniyede doğru yanıt verme vb) savant özellikler görülmektedir. Aynı zamanda çarpma, bölme becerileri ve karekök hesaplama gibi becerileri zihinden ve çok hızlı bir biçimde yapabilmektedirler. Hangi beceride üstün özellikler sergilenirse sergilensin bu üstün özellikler genellikle bir beceride görülmektedir; nadiren de birden çok sayıda beceride görülmektedir. Savant sendromunun doğum öncesinde tanılanması henüz mümkün değildir.

Savant sendromu belirtileri nelerdir?

Bilinen bazı otistik savant hastalarında beynin sol yarı küresindeki sıra dışılığa rastlanır. Ancak bazı durumlarda ise hasta normal görünüme sahiptir. Öte yandan bu hastaların neden bazı alanlarda süper zekaya sahip oldukları bilimsel olarak henüz tespit edilememiştir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23