• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Engelli maaşı kimler alır? Özürlü maaşı alma şartları nelerdir?

Engelli maaşı kimler alır? Engelli maaşı alabilmek için yapılması gereken bazı başvurular vardır. Engelli maaşı almak için kişi başına düşen gelir hesaplanması gerekir. Bunun yanı sıra kişinin, engelli bakım maaşı alma şartlarına uygun olması zorunluluğu mevcuttur. Peki ama özürlü maaşı alma şartları nelerdir? İşte detaylar...

Yeniakit Publisher
2019-12-10 18:17:00 -
Engelli maaşı kimler alır? Özürlü maaşı alma şartları nelerdir?

Engelli maaşı kimler alır? Engelli maaşı alabilmek için yapılması gereken bazı başvurular vardır. Engelli maaşı almak için kişi başına düşen gelir hesaplanması gerekir. Bunun yanı sıra kişinin, engelli bakım maaşı alma şartlarına uygun olması zorunluluğu mevcuttur. Peki ama özürlü maaşı alma şartları nelerdir? İşte detaylar...

Sağlık kurulu raporu ile en az yüzde 40 engelli olduğu tespit edilen kişiler engelli aylığı alabilirler. Engellilik oranına göre engelli aylığının miktarı değişir. Engelli aylığı alacak kişinin 18 yaşından büyük olması da gerekir. Sigortalı olarak çalışan veya SGK’dan gelir veya aylık alan engelliler aylık alamazlar. 

Engelli aylığı alabilmek için çalışmamak dışında bir de gelir sınırı var. Engelli aylığı bağlanacak kişinin yaşadığı hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor.

Engelli maaşı alma şartları nelerdir?

Evde bakıma muhtaç biri olup olmadığını ispatlamak için hastanelerden veya sağlık kuruluşlarından 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik kapsamında size verilecek olan Engelli Sağlık Kurulu Raporunda bakacağınız hastanın engellilik oranı en az %50 ve üzeri olmak zorundadır. Bu rapordaki ağır engelli kısmında EVET yazması gerekmektedir. Ağır engelli raporuna sahip olan kişinin kişisel ihtiyaçları olan yeme, içme, giyinme, tuvalet, yürüme gibi ihtiyaçlarını tek başına yapamaması gerekmektedir. Bunları yapabilmek için başkasının yardımına ihtiyaç duyması gerekiyor. Evde bakım aylığı alabilmek için evin aylık ortalama gelirininbir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğunun (606.95 TL/ 1 Temmuz 2015-31 Aralık 2015) bakım raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir. Aksi halde aylıktan yararlanamazsınız. İlgili bakanlık tarafından belirlenen 30.07.2006 tarih 26244 sayılı “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” şartlarını sağlamak gerekmektedir.

Kimler engelli maaşı alır?

engelli maaşı nasıl alınır

– Evde hastası ve ağır engelli raporu olanlar,

– Başkasının bakımı ve yardımı olmadan hayatını idame ettiremeyenler,

– Tek başına beslenme, giyinme, tuvalet gibi hayati ihtiyaçları gideremeyen hastalara bakanlar maaş alabilmektedir.

Engelliler nasıl emekli olur?

Malulen emekli olabilmek için gerekli ilk ve en önemli şart, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporudur. Bu raporun alınabilmesi için kişilerin ilk olarak bulundukları il veya ilçedeki SGK merkezlerine başvurmaları ve yetkili hastanelere sevk edilmeleri gerekir. Aksi takdirde bu durumdan faydalanamazlar.

Malullük aylığı alabilmek açısından ikinci şart, kişinin malullük için gerekli sağlık kurulu raporunu almak üzere SGK’ya başvurduğu tarihte en az 1.800 gün ödenmiş priminin olmasıdır. Yani, malullük aylığı talep eden kişilerin SGK’ya başvurdukları tarihte en az 5 yıl prim ödemiş olmaları gerekmektedir. Söz konusu kadar prime sahip olmayan kişiler bu haktan yararlanamazlar.

Normal emeklilerde bulunan yaş şartı engelli kişilerde aranmamaktadır. Sağlık Raporu oranınıza göre Engelli dereceleri;

 • % 80 ve üzeri 1. Derece,
 • % 60-79 arası 2. Derece,
 • % 40-59 arası 3. Derece.

Emekli olabilmek için Sağlık Kurulu tarafından verilen raporda Engelli oranı en az %40 olmalıdır. Sağlık raporunun yüzdesine göre Emeklilik şartlarında farklılıklar göstermektedir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hacer Baş

Alihan Bas 11.12.2006 doğumlu 3 yasından bu güne kadar eğitim alıyoruz 1/65 raporu hiçbir gelirim yok tüm yetkililere sesleniyorum lütfen yardım edin
 • Yanıtla

ÖMER duran

Yuzdeseksen engellilerede arac otv indirimi hakki tanlnspn
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı