• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Covid-19 bütçelerdeki faturayı kabarttı

Coronavirüs (Covid 19), sağlığın yanında ekonomiyi de tehdit ediyor. Coronavirüsün ekonomiye etkilerini azaltmak için gerekli tedbirler alınırken, virüs ile mücadele aile bütçesini de etkiledi.

2020-03-27 12:51:00 -
Covid-19 bütçelerdeki faturayı kabarttı

Özellikle hijyen amacıyla temizlik malzemeleri tüketiminde artış olurken, fırsatçıların fiyat yükseltmeleri de vatandaşın bütçesine ek külfet getiriyor. Salgın öncesi cep tipi kolonyalar 3-5 lira arasında satılırken salgının ardından eczanelerde bile fiyatı 10 liraya kadar çıktı. El dezenfektanları da fiyat artışından en çok etkilenen ürünlerin başına geliyor. Daha önce 25-30 liradan satılan dezenfektanların fiyatı 80 liraya kadar çıktı. Bazı fırsatçıların basit maskeleri bile 5 liradan sattığı görüldü.

Market rafları boşaldı

Evde kalmayı tercih eden vatandaşların gıda harcamaları da yükseldi. Vatandaşlar, günlük alışveriş yerine haftalık hatta aylık alışveriş yapan vatandaşlar, özellikle bakliyat ve dayanıklı gıda maddelerini adeta stokladı. Aşırı talep nedeniyle market rafları adeta boşalırken, en çok rağbet gören ürünlerin başında yer alan makarnanın paket fiyatı 1,75-2,5 liradan 2,5-3,75 liraya kadar çıktı.

Coronavirüs, ülkelerin ekonomisini de tehdit ediyor. ABD’den Çin’e, Almanya’dan İngiltere’ye kadar bütün ülkeler coronavirüsün ekonomiye etkisini azaltmak için ekonomik tedbirleri birer birer hayata geçiriyor.

Devlet, sanayici, esnaf ve vatandaşa sahip çıktı

Türkiye de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 milyar liralık ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ ile virüsün ekonomiye etkisini azaltmaya çalışıyor.

Alınan önlemler kapsamında kredi geri ödemelerinde 3 aydan 6 aya kadar ötelenirken, devlete ödenecek vergi ver harçlar da son açıklamalar ile ileri tarihe ertelendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamasıyla 1.9 milyon gelir vergisi mükellefine ‘coronavirüs salgını’ mücbir sebebiyle dönemi gelen vergi ödemesini öteleme imkanı sağlandı. Bakan Albayrak, küresel dalganın yakından takip edildiğini, gerekirse paketin genişletilebileceğini açıkladı.

3 temel fatura için yeni adım

Coronavirüs sadece vatandaşın doğalgaz, elektrik ve su faturasını da vurdu. Mart soğukları sürerken, eve kapanan vatandaşların ısınma harcamaları da arttı. Vatandaşlar, doğalgaz faturaları için de önlem alınmasını beklerken, artan elektrik ve su sarfiyatının da faturalara yansımasından endişe ediyor. Siftah yapmadan kepenk kapatmak zorunda kalan esnaf da elektrik, su ve doğalgaz faturalarında da kolaylık yapılmasını bekliyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı