• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Coronavirüse karşı mücadelede yeni adımlar

Vergi süreçlerinde mücbir sebepten faydalanacak sektörleri açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Sektörlerin dışında, ticari, zirai kazanç sahibi veya serbest meslek erbabı olan tüm gelir vergisi mükellefi 1.9 milyon vatandaşımızı da mücbir sebep hali kapsamına aldık” dedi. Albayrak, nisan, mayıs ve haziranda muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemelerin 6’şar ay ötelendiğini açıkladı.

Yeniakit Publisher
2020-03-25 10:57:00 -
Coronavirüse karşı mücadelede yeni adımlar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının neden olduğu ekonomik tahribata karşı devreye aldıkları Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında vergi süreçleri bakımından mücbir sebep hükümlerinden faydalanacak mükellefler için bir genel tebliğ hazırladıklarını belirtti.

1.9 milyon kişiyi ilgilendiriyor

Albayrak, “Tebliğle mücbir sebep hali kapsamındaki sektörleri ve altında yer alan iş kollarını belirledik. Sektörlerin dışında, ticari, zirai kazanç sahibi veya serbest meslek erbabı olan tüm gelir vergisi mükellefi 1,9 milyon vatandaşlarımızı da mücbir sebep hali kapsamına aldık” ifadelerini kullandı. Bakan Albayrak, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan bazı kararları açıkladı.

Bakan Albayrak’ın mesajında paylaştığı infografik içeriklerinde, serbest meslek erbabı çiftçi, terzi, manav, avukat, mali müşavir, mimar, mühendis, doktor, dişçilerin de söz konusu mücbir sebep halinden faydalanacağı kaydedildi.

Beyanname ödemelerine öteleme

Sektörlere yönelik sağlanan kolaylıklara dikkati çeken Albayrak, şu bilgileri verdi: “Tebliğle belirlenen sektörler için nisan, mayıs ve haziranda muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemeleri 6’şar ay öteliyoruz. Bu aylarda verilmesi gereken muhtasar ve KDV beyannameleri de verilmeyecek. Bu beyannameleri 27 Temmuz’a erteliyoruz. Diğer taraftan İçişleri Bakanlığı genelgesi sonrası, 65 yaşın üzerinde olması ya da kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkamayacak olan vergi mükellefi vatandaşlarımızın beyanname ve ödemeleri yasağın sonuna kadar ertelenmiştir.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

II.murat

Buna inanan bir insan varmi acaba.? 
 • Yanıtla

Reis

Öl de ölelim vur de vuralım
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23