• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Avusturyalı Moodley'den "Türkiye'nin özgün tasarımla dünya markası olabileceği" değerlendirmesi

Tasarım odaklı entegre çözüm ajansı Moodley'in kurucu ortağı Mike Fuisz: - "Türkiye'nin ekonomi politikalarında tasarım, Ar-Ge, markalaşma ve inovasyona ciddi yatırımlar yapması ülkenin bunun farkında olduğunun göstergesi" - "Türkiye'nin dünya markası olmasının yolu ancak özgün tasarımla mümkün" - "Firmaların global pazara açılmasının ve kar marjlarını artırmalarının yolunun kaliteli tasarımdan geçtiğine inanıyoruz. Türkiye'nin de bu gerçeğin bilincinde bir ülke olduğunu ve üretim planlarına tasarımı dahil ettiğini görüyoruz"

Yeniakit Publisher
2020-03-01 10:57:03 -
Avusturyalı Moodley'den "Türkiye'nin özgün tasarımla dünya markası olabileceği" değerlendirmesi

İSTANBUL (AA) - GÖKHAN YILDIZ - Tasarım odaklı entegre çözüm ajansı Avusturyalı Moodley'in kurucu ortağı Mike Fuisz, Türkiye'nin ekonomi politikalarında tasarım, Ar-Ge, markalaşma ve inovasyona ciddi yatırımlar yapmasının ülkenin bunun farkında olduğunun göstergesi olduğunu belirterek, "Türkiye'nin dünya markası olmasının yolu ancak özgün tasarımla mümkün." dedi.

Fuisz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tasarım sektörünün özellikle son yıllarda dünyanın göz bebeği konumunda olduğunu ifade ederek, sektörde istihdamın her geçen yıl ciddi artış kaydettiğini, son yapılan araştırmalara göre dünya genelinde 100 milyondan fazla insanın tasarım sektöründe istihdam edildiğinin ortaya çıktığını kaydetti.

Fuisz, tasarımın, istihdam ettiği kişi sayısının yüksekliğine bakıldığında ilk 10 sektör arasında yer aldığını, tasarımcılara sağladığı katma değer yönünden değerlendirildiğinde de normalin 2 katı değer sağladığını söyledi.

İnsanların taleplerini karşılamak için kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik tasarımlar ve sınırları zorlayan fikirler sayesinde yeni ekonomik dengelerin oluştuğunu ifade eden Fuisz, "yaratıcı tasarım ekonomisi" olarak da bilinen "turuncu ekonomi kavramının", birçok sektörü bir araya getirerek kültürel, sanatsal, teknolojik ürün, hizmet deneyimi tasarımı gibi birçok sektöre yön vermeye devam edeceğini aktardı.

Fuisz, dizayna yatırım yapan şirketlerin performanslarının daha da arttığını, şirketlerin bu tarz danışmanlıklara ihtiyacı olduğunu dile getirdi.


- "Firmaların global pazara açılması ve kar marjlarını artırmasının yolu kaliteli tasarımdan geçer"


Türkiye'nin ekonomi politikalarında tasarım, Ar-Ge, markalaşma ve inovasyona ciddi yatırımlar yapmasının ülkenin bunun farkında olduğunun göstergesi olduğunu belirten Fuisz, şunları kaydetti:

"Kaliteli tasarım olmadan firmaların ya da ülkelerin rekabet kabiliyetini artırma şansları olacağını düşünmüyorum. Firmaların global pazara açılmasının ve kar marjlarını artırmalarının yolunun ancak ve ancak kaliteli tasarımdan geçtiğine inanıyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'nin de bu gerçeğin bilincinde bir ülke olduğunu ve üretim planlarına tasarımı dahil ettiğini görüyoruz. Türkiye, aynı zamanda küreselleşme ile beraber teknolojik gelişmelere de çok hızlı bir şekilde uyum sağladı. Pek çok alanda üretim yapan tesislerin modern ve son teknoloji makine, sistem ve yazılımlar kullandıklarını görüyoruz. Özellikle uluslararası fuarlardaki stantlarında Türkiye, kaliteli tasarımı ne kadar işine kattığını gözler önüne seriyor. Türkiye'nin dünya markası olmasının yolu ancak özgün tasarımla mümkün."


- "Türkiye'de yeni şirketler, yeni start up'lar ve yeni girişimler olacak"


Mike Fuisz, Türkiye'de çok genç bir nüfus olduğunu vurgulayarak, "Gelecek jenerasyonun dizayna bakış açısı değişecek. Bu yüzden Türkiye'de yeni şirketler, yeni start up'lar ve yeni girişimler olacak. Sadece Silikon Vadisi yok. Gelecek dünyanın başka yerinde... Global düşünen insanlar global ölçekte başarılı olacak." diye konuştu.

Şu anda dünyada ekonomik sıkıntılar olduğunu ancak dijital olasılıkların "çok mükemmel fırsatları" beraberinde getirdiğini ifade eden Fuisz, "Bizim İstanbul'daki çalışma arkadaşlarımız çok iyi. Birkaç yıl önce Türkiye pazarı ile iş birliği yapma kararı verdik. İstanbul'u seviyorum. Dizayna yatırım yapan şirketler diğerlerinde daha başarılı oluyor. Global pazarda birçok şirket bizim gibi şirketler ile çalışmak istiyor." dedi.

Moodley'in Avusturya, Detroit ve Almanya'da ofisleri olduğunu, Çin'de ufak bir ofisleri bulunduğunu anlatan Fuisz, İstanbul'da tasarım odaklı entegre çözüm ajansı Manastır ile ortaklıkları olduğunu bildirdi.

Apple'ın, dizayn stratejisi, şirket stratejisi ve dizayna, THY'nin kendi ismine ve müşteri hizmetlerine yatırım yaptığını anlatan Fuisz, "Günün sonunda sadece ürün satın almıyorsunuz, bir anlam satın alıyorsunuz." dedi.


Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı