• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
12
Bunları not edin! Reflüsü olanların kesinlikle uzak durması gereken 9 besin

2021-11-25 11:57:37
Bunları not edin! Reflüsü olanların kesinlikle uzak durması gereken 9 besin

Yediklerinizin reflü semptomlarınızı alevlendirmesinden muzdaripseniz, uzak durmanız gereken besinlerin listesine gelin birlikte göz atalım!

#1
Foto - Akılsızca yemek yeme eğiliminde misiniz ve sonunda mide bulantısı mı hissediyorsunuz? Eğer öyleyse, bunun nedeni asitlik olarak da bilinen asit reflüsü ile mücadele ediyor olmanız olabilir. Hemen hemen hepimiz zaman zaman bir dereceye kadar mide ekşimesi veya asitlik yaşarız. Ama boğazdaki tüm yakıcı, acı tat, midedeki gazlı şişkinlik asit reflüsüne işaret ediyor.

Akılsızca yemek yeme eğiliminde misiniz ve sonunda mide bulantısı mı hissediyorsunuz? Eğer öyleyse, bunun nedeni asitlik olarak da bilinen asit reflüsü ile mücadele ediyor olmanız olabilir. Hemen hemen hepimiz zaman zaman bir dereceye kadar mide ekşimesi veya asitlik yaşarız. Ama boğazdaki tüm yakıcı, acı tat, midedeki gazlı şişkinlik asit reflüsüne işaret ediyor.

#2
Foto - Ne yerseniz yiyin ağzınızdan yemek borunuza ve midenize gider. Bu nedenle, yediğiniz her şey sindirim sisteminizi etkiler. Yanlış yiyecekleri yerseniz durumun daha da kötüleşebileceğini anlamak önemlidir. Midenin normal sindirimini ve pH dengesini bozarak asit oluşumuna yol açabilecek çeşitli yiyecekler vardır. İşte, reflüyü şiddetlendirebilecek yiyeceklerden bazıları;

Ne yerseniz yiyin ağzınızdan yemek borunuza ve midenize gider. Bu nedenle, yediğiniz her şey sindirim sisteminizi etkiler. Yanlış yiyecekleri yerseniz durumun daha da kötüleşebileceğini anlamak önemlidir. Midenin normal sindirimini ve pH dengesini bozarak asit oluşumuna yol açabilecek çeşitli yiyecekler vardır. İşte, reflüyü şiddetlendirebilecek yiyeceklerden bazıları;

#3
Foto - 1. KAFEİN Kahve, kafeinli çaylar, gazlı içecekler ve enerji içecekleri, asit üretimini artırarak reflü semptomlarını yoğunlaştırabilen ve mide ekşimesine de neden olabilen kafein içerir. Böyle bir rahatsızlık yaşıyorsanız, kafeini diyetinizden tamamen çıkarmak daha iyidir.

1. KAFEİN Kahve, kafeinli çaylar, gazlı içecekler ve enerji içecekleri, asit üretimini artırarak reflü semptomlarını yoğunlaştırabilen ve mide ekşimesine de neden olabilen kafein içerir. Böyle bir rahatsızlık yaşıyorsanız, kafeini diyetinizden tamamen çıkarmak daha iyidir.

#4
Foto - 2. BAHARATLI YİYECEKLER Acı biber yiyor musunuz? Yemek borusunu tahriş edebilecek ve mide ekşimesi semptomlarını şiddetlendirebilecek kapsaisin içerdiklerinden, bunu yapma kararınızı yeniden düşünebilirsiniz. Acı biber tükettiğinizde ortaya çıkabilecek reflü şikayetlerine hazırlıklı olun.

2. BAHARATLI YİYECEKLER Acı biber yiyor musunuz? Yemek borusunu tahriş edebilecek ve mide ekşimesi semptomlarını şiddetlendirebilecek kapsaisin içerdiklerinden, bunu yapma kararınızı yeniden düşünebilirsiniz. Acı biber tükettiğinizde ortaya çıkabilecek reflü şikayetlerine hazırlıklı olun.

#5
Foto - 3. ALKOL Alkolün tüm biçimleri kişinin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olma eğilimindedir. Sindirim sistemi ile birlikte vücudun her yerine zarar verir. Özellikle gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) olanlar için sorun olabilir. Alkol tüketimi mideyi alevlendirebilir ve tahriş edebilir ve yemek borusu sfinkterinin işleyişini bozabilir. Alkol tüm vücudunuza zarar verir.

3. ALKOL Alkolün tüm biçimleri kişinin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olma eğilimindedir. Sindirim sistemi ile birlikte vücudun her yerine zarar verir. Özellikle gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) olanlar için sorun olabilir. Alkol tüketimi mideyi alevlendirebilir ve tahriş edebilir ve yemek borusu sfinkterinin işleyişini bozabilir. Alkol tüm vücudunuza zarar verir.

#6
Foto - 4. GAZLI İÇECEKLER Gazlı içecekler ve enerji içecekleri gibi gazlı içecekler asidik ve kafeinlidir. Midede daha fazla asit birikmesi zaten reflünün başlıca sebepleri arasında gösterilir. Reflüyü kontrol altına almak istiyorsanız, gazlı içecekleri hayatınızdan tamamen çıkarın.

4. GAZLI İÇECEKLER Gazlı içecekler ve enerji içecekleri gibi gazlı içecekler asidik ve kafeinlidir. Midede daha fazla asit birikmesi zaten reflünün başlıca sebepleri arasında gösterilir. Reflüyü kontrol altına almak istiyorsanız, gazlı içecekleri hayatınızdan tamamen çıkarın.

#7
Foto - 5. ÇİKOLATA ‘Çikoltanın mide asidiyle ve reflüyle ne ilgili var?’ dediğinizi duyar gibiyiz. Çikolata, serotonin salgılayan bağırsak hücrelerine yol açarak yemek borusu sfinkterinin gevşemesine ve mide asidinin yukarı doğru akmasına neden olur. Yani, reflü için gerekli olanları sunabilir.

5. ÇİKOLATA ‘Çikoltanın mide asidiyle ve reflüyle ne ilgili var?’ dediğinizi duyar gibiyiz. Çikolata, serotonin salgılayan bağırsak hücrelerine yol açarak yemek borusu sfinkterinin gevşemesine ve mide asidinin yukarı doğru akmasına neden olur. Yani, reflü için gerekli olanları sunabilir.

#8
Foto - 6. DOMATES Domatesler doğada asidiktir ve asitlik sorunlarına neden olabilir. Asit içeren yiyecekler, reflü rahatsızlığı olanların uzak durması gereken bir numaralı besin grubudur. Ayrıca, domatesin kabuğu da sindirimi güç olduğundan midenin ekstra asit üretmesine neden olur.

6. DOMATES Domatesler doğada asidiktir ve asitlik sorunlarına neden olabilir. Asit içeren yiyecekler, reflü rahatsızlığı olanların uzak durması gereken bir numaralı besin grubudur. Ayrıca, domatesin kabuğu da sindirimi güç olduğundan midenin ekstra asit üretmesine neden olur.

#9
Foto - 7. İŞLENMİŞ GIDALAR Günlük olarak işlenmiş gıdalar tüketiyor musunuz? Evet ise, onlardan vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Bu yiyeceklerin asitliği davet ettiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, yemeye hazır yemeklerden, keklerden, bisküvilerden ve konserve sebzelerden kaçının.

7. İŞLENMİŞ GIDALAR Günlük olarak işlenmiş gıdalar tüketiyor musunuz? Evet ise, onlardan vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Bu yiyeceklerin asitliği davet ettiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, yemeye hazır yemeklerden, keklerden, bisküvilerden ve konserve sebzelerden kaçının.

#10
Foto - 8. KIZARTILMIŞ YİYECEKLER Patates kızartması, cips veya soğan halkası gibi derin yağda kızartılmış yiyeceklerin hayranı mısınız? Onlar da asitliğe neden olabilir. Kızartma bol yağ içermesi ve yağlarının yanma derecelerinde olması mide asitliliğinin nedenlerindendir.

8. KIZARTILMIŞ YİYECEKLER Patates kızartması, cips veya soğan halkası gibi derin yağda kızartılmış yiyeceklerin hayranı mısınız? Onlar da asitliğe neden olabilir. Kızartma bol yağ içermesi ve yağlarının yanma derecelerinde olması mide asitliliğinin nedenlerindendir.

#11
Foto - 9. NARENCİYE Narenciyeler, midenizdeki asit üretimini artırdıkları için asitliğin yaygın bir nedenidir. Limonlar ve tatlı misket limonları en fazla sitrik aside sahip yiyeceklerdir. Özellikle kış mevsiminde uzak durması zor besinler olsa da, reflü ataklarının başlamasını istemezsiniz, değil mi?

9. NARENCİYE Narenciyeler, midenizdeki asit üretimini artırdıkları için asitliğin yaygın bir nedenidir. Limonlar ve tatlı misket limonları en fazla sitrik aside sahip yiyeceklerdir. Özellikle kış mevsiminde uzak durması zor besinler olsa da, reflü ataklarının başlamasını istemezsiniz, değil mi?

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23