• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yakup Sürücü kimdir?

15 Temmuz günü izinli olmasına rağmen darbe girişimini öğrenince, ''Vatan meselesi gitmem lazım'' diyerek Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığına giden polis memuru Yakup Sürücü, cuntacı hainlerin bombalı saldırısı sonucu şehit düştü.

Yakup Sürücü

Antalya'da yıllık iznini yapan Yakup Sürücü, 1 haftalık tatilden erken dönme kararı aldı ve 15 Temmuz günü Ankara’ya geldi. Aynı günün akşamı yaşanan darbe kalkışmasını haber olan Sürücü, amirini arayarak geri döndüğünü ve kendisine ihtiyacı olup olmadığını sordu. Sürücü’den acilen gelmesi istendi. Eşi Ümmügülsüm Sürücü onu göndermek istemedi fakat o, ''Vatan meselesi gitmem lazım, bekle geleceğim'' diyerek evden çıktı.

Yakup Sürücü, Gölbaşı Özel Harekât binasına atılan ikinci bomba ile şehit oldu. Bombanın etkisi ile vücudu tanınmaz hale gelen Sürücü’yü amcası Sinan Sürücü dişlerinden teşhis etti. Bu acıyı kaldıramayan ve inanmak istemeyen ailesi DNA testi yaptırarak emin oldu.

29 yaşında ve hafız olan Sürücü, polis olmadan önce askeriyenin sınavlarına girmiş ve annesi başörtülü olduğu için engellenmişti. Daha sonra polisliğe müracaat eden Sürücü, polis okulunu Erzurum’da okudu.

Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığında görevli polis memuru Yakup Sürücü'nün (29) Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde öğretmenlik yapan eşi Ümmügülsüm Sürücü, eşinin daha önce Cizre'de, Nusaybin'de ve Şırnak'da görev yaptığını açıkladı. Ümmügülsüm Sürücü, eşinin ardından şunları söyledi: ''Ben Şemdinli'de çalışırken Yüksekova'da sokağa çıkma yasağı vardı, o yasaklarda da izin alıp bir şekilde Ankara'ya onu görmeye gidebiliyordum. Şimdi yanı başına gidiyorum aramızda yarım metre toprak var, ben onu aşamıyorum çünkü Allah'tan geldi.'' 

Eşinin tarihe adını yazdırarak gittiğini söyleyen Sürücü, ''En önemlisi Peygamber Efendimize komşu oldu, şehit oldu. Keşke ben de onunla gidebilseydim. Bir buçuk yıllık evliyiz bir sürü hayalimiz vardı hiçbiri gerçekleşmedi.'' diye konuştu.

6 yılık polis memuru olan Sürücü'nün cenazesi, Pasinler ilçesinin Taşkaynak mahallesinde defnedildi.

Şehidin ismi, memleketi Erzurum’da bir Anadolu lisesine verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23