• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Özdemir Sabancı kimdir?

Türkiye'nin önemli iş adamlarından biri olan Özdemir Sabancı, 9 Ocak 1996 tarihinde DHKP/C militanları tarafından düzenlenen suikast sonucu öldürülmüştür.

Özdemir Sabancı

Özdemir Sabancı 15 Mayıs 1941 tarihinde Sadıka - Hacı Ömer Sabancı çiftinin en küçük oğlu olarak Adana'da dünyaya geldi. Tarsus Amerikan Koleji'nde okuduktan sonra, Manchester Üniversitesi'nde (UMIST) kimya mühendisliği eğitimi aldı. Daha sonra İsviçre'de kimya mühendisliği alanında ihtisas sahibi oldu. Sabancı Holding bünyesindeki en büyük sanayi birimlerinden olan "Sasa"yı kurdu. 

Otomotive karşı özel bir ilgisi bulunan Sabancı, Temsa'da Mitsubishi Maraton otobüsleri, minibüsleri ve ticari araçlarının üretimini sağladı. Toyota'yı Türkiye'de % 50-50 ortaklıkla bir otomobil fabrikası kurmaya ikna etti. Sabancı Holding bünyesindeki Sasa, Temsa, Toyotasa, Pilsa, Yazakisa, Sapeksa ve Akkardansa şirketleri de Özdemir Sabancı'ya bağlıydı.

Özel hayatı

Özdemir Sabancı, 1970 yılında Sevda Girişken'le evlendi. Bu evlilikten Demir ve Serra isimli iki çocuğu vardır.

Suikast

Özdemir Sabancı, 9 Ocak 1996 tarihinde Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP/C) saldırganları Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından Sabancı Center'da uğradığı suikast sonucunda ToyotaSA Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'yle birlikte hayatını kaybetti.

Sabancı Center binasında çalışan ve diğer iki saldırganın binaya girmesini sağlayan Fehriye Erdal, 3 Kasım 1996'da meydana gelen Susurluk kazasında ölen polis müdürü Hüseyin Kocadağ'ın aracılığıyla işe alınmıştı.

Ölümü sonrası

Özdemir Sabancı'nın katili Mustafa Duyar, 15 Şubat 1999 tarihinde Afyon E Tipi Kapalı Cezaevi'nde çıkan bir isyanda Karagümrük çetesi mensupları tarafından kaldığı 5/A koğuşunda tabancayla vurularak öldürüldü.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23