• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Muhammet Fazlı Demir kimdir?

Darbe girişimini haber alır almaz evinden çıkan Muhammed Fazlı Demir, arkadaşlarıyla birlikte Acıbadem Türk Telekom binası önüne giderek cuntacı askerlere karşı mücadele etti. Otomobilinin camını açan Demir, darbecilere, ''Bizler sizin için canımızı feda ediyoruz, siz ne yapıyorsunuz?'' diye bağırdı. Bu sözler üzerine darbeci hainler araca kurşun yağdırdı. Gözünden vurulan Demir, olay yerinde şehit olurken, arabadaki diğer arkadaşları da yaralandı.

Muhammet Fazlı Demir

41 yaşındaki Muhammet Fazlı Demir, evli ve 2 kız babasıydı. Emlak Danışmanlığı yaparak 13 ve 18 yaşlarındaki kızlarını okutuyordu. Demir, aynı zamanda Erbakan Vakfı Teşkilatlanma Başkanı olarak görev yapıyordu.

Şehidin eşi Fatma Demir, darbe gecesi yaşananları şöyle anlattı:

''O gece rahatsızlandığım için ilaçlarla zor duruyordum. O sıralarda ezan okunmuştu. Bana abdest aldırdı. Birlikte namaz kıldık. Darbe girişimi haberini alınca bana benim gitmem lazım Fatma dedi. Ben de kendisine beni düşünmemesini ve gitmesini söyledim. Beni hasta yatağımda bırakarak gitti. Evde Kur'an-ı Kerim okurken eşim aradı. Hakkımı helal etmemi istedi. Ben de benden yana helal olsun. Git ama geri gel. Ben seni geri istiyorum dedim. Ama şehit haberi geldi.''

Muhammet Fazlı Demir, 17 Temmuz’da Sultanbeyli Fatih Sultan Mehmet Mezarlığı’nda defnedildi. Şehidin ismi, İstanbul Sultanbeyli’de bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23