• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İskender Evrenesoğlu kimdir?

Kendisini 'mehdi' ve 'resul' ilan eden sahte peygamber İskender Evrenesoğlu kimdir?

İskender Evrenesoğlu

Kendinin peygamber olduğunu iddia eden, kendini sözde 'resul' ve 'mehdi' olarak tanıtan İskender Evrenesoğlu aynı zamanda Mihr Tarikatı'nın kurucusudur. 1942 yılında doğmuştur.

Eski müsteşar yardımcısı ve Devlet Planlama Uzmanı olan İskender Evrenesoğlu, kendisinin Resulullah olduğunu ve Allah katından kendisine kitap verildiğini iddia etmiştir. Bir zamanlar Nur Tv adlı kanalda sohbetler yapmıştır.

Evrenesoğlu çesitli kelime oyunlarına başvurarak kendisinin kitaplı bir resul olduğunu ama peygamber olmadığını söylemektedir. Veli-Resul ve Nebi-Resul şeklinde iki tip resullük durumunun olduğunu ve kendisinin bu kategorizasyonda ikinci tür olan Veli-Resullerden biri olduğunu ve Allah tarafından Türk ırkını tebliğle, irşadla vazifelendirildiğini iddia etmektedir. Kendisini Mehdi-Resul ve devrin imamı olarak lanse eden ve Hz. İsa (a.s.) ile birlikte Altınçağı tesis edeceğini söyleyen ama Hz. İsa (a.s.)'nın nerede olduğunu bilmeyen biridir.

Tüm peygamberlerin misakta kendisini desteklemek için söz verdiğini ve kendisinin Mehdi-Resul olarak zuhur edecegi zamanı yüzyıllar öncesinden gözlediğini ve zuhurunun işaretinin Duhan Sûresi gereği çıkacak olan bir duman olduğunu söyleyen ama piyasaya: “Beklenen Mehdi benim.” diyerek çıktığı halde dumanın hâlâ olmadığını işine gelmediği için gözardı eden ve yaşınında 71 olmasını engel saymayan biridir.

Tüm peygamberlere namaz kıldırdığını söyleyen, Hz. Muhammed (s.a.v.)’e imamlık yaptığını ama bunda şaşılacak birşey olmadığını her devirde devrin sağ olan imamı kimse onun bu vazifeyi icra ettiğini söyleyen ama kendisinden başka bu iddiayı dile getiren başka birinin daha olmadığını gözardı eden yalancıdır.

Her devirde her millete kendi dilleriyle Resul gönderildiğini söyleyen ama yerlerin ve göklerin hakimi(!), insanoğlunun tamamının toplam bilgisinin sahibi(!) oldğu halde günümüzdeki milletlerin resullerini her nedense bilmeyen ve tanımayan bir mecnundur.

Türk milletinin resulü olduğunu iddia ettiği halde kendi milletinin değil Amerikan milletinin arasında yaşayan, Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) müstesna peygamberlerin bile görmek isteyip de göremediği Allah'ı birçok kez gördüğünü kendisiyle beraber başka bazı kimselerin de gördüğünü iddia eden bir meczubdur.

Allah'ın (hâşâ) büyüyüp küçülebildiğini, şekilden şekile girebildiğini ve hem her zerrede olabildiğini hem de sonsuz bir hızla hareket ettiğini iddia edebilen, ruhun Allah'tan ayrı bir mahluk olduğunu ve kendisine ulastırmak için onu kendisinden bir enerji kitlesi olarak insanın içine yerleştirdiğini söyleyen kalpazandır.

Rabbimizin, Hz. Muhammed (s.a.v.) müstesna hiçbir beşer için "Habibim" dememesine rağmen kendisine Allah'ın ‘Habibim’ diyerek hitap ettiğini söyleyen müfteridir.

Arapça bilmediği halde meal yazabilen ve bu meallere âlâkasız yorumlarını parantezlerlerle ekleyen ve bu eklediği parantezlerle Allah'ın demediğini dedi gibi gösteren, -hâşâ- Allah'ın açığını kapatan, O'nun sözlerine söz ekleyen bir mülhiddir.

Bir zamanlar Sinop'ta düzenlediği konferansa katılan vatandaşlar da düzenlenen toplantıya telekonferans sistemi ile iştirak eden ve kendisinin peygamber olduğunu iddia eden İskender Evrenesoğlu’nu protesto ederek salonu terk etmişlerdi.

Arapça bilmediği herkes tarafından bilinen İskender Evrenesoğlu'nun, 1400 yıllık Kur'an-ı Kerim'in ayetlerini çarpıtarak tahrif etme maksadıyla yazdığı meali, internet üzerinden vatandaşlara ulaştırıyor. Uzman bilişim ekibi marifeti ve özel SEO çalışmalarıyla desteklenerek google tarafından en ön sırada çıkartılıyor.

Ayetleri ifsad eden, “İskender Ali Mihr” ismini kullanan İskender Evrenesoğlu; getirdiği dine “Hanif Dini” ismini taktı. Anlamsız sözleri bir araya getirip, “Bunlar Allah’ın bana indirdiği ayet” diyen Evrenesoğlu, bu sözde ayet olan sözleri yanındaki ajanda da taşıdığı da biliniyor.

İskender Evrenesoğlu'nun çalışmaları:

Makro ekonomi alanında yayınlanmış kitapları

1-Likid mekanizma
2-Türkiye'de ekonomik darboğazdan nasıl kurtulunur?
3-Türkiye'de enflasyon probeminin çözümü ve kalkınma
4-Türkiye'de orta vadeli krediler , 1973
5-Türkiye sanayiinde finansal problemler , 1974
6-Türkiye bankalar sisteminde kaynak israfı , 1984
7-Türkiye fedarel almanya işgücü ilişkileri, 1973

DPT kütüphanesindeki araştırılmalarından birkaçı:

1-Mevduat hacminin türkiye'nin kalkınmasındaki yeri
2-Para arzı ve fiyat ilişkileri
3-Para çoğaltanı faktörü ve finanasal sistem
4-Türkiye'de emisyon , paranın devir hızı ve enflasyon hızı arasıdaki ilişkiler
5-Türkiye'de enflasyon teşhis ve tedavisi
6- Türkiyedeki 10 bankanın analizi ve türkiye
7- Tasarruf banoları ve kalkınma bankası hakkında rapor
8- Ticari krediler ve yatırım kredileri
9- 1982 yılında türk bankacılık sistemindeki likid mekanizma ve kaynak israfı
10- Türk bankacılığı sisteminde krediler ve iştirakler
11- Bankalardaki tasarrufların maliyeti ve verimlilik
12- Kredi gelirlerinin hesaplanması ve tasarruf faizlerinin maliyeti

Makaleleri:

1-Sebil mecmuası 13 makale
2-Milli gazete 17 makale

Makro ekonomi alanındaki makaleleri:

1-Türkiye iktisat gazetesinde 33 makale
2-Ticaret dergisinde 8 makale

Konferansları

1990-1991 ABD 
1991 Azerbaycan
1992 Almanya ve Belçika 
1992 Ankara, İstanbul, İzmir, Aydın, Denizli'de aylık; Samsun, Gaziantep, Malatya, Adana, Konya, Hopa, Gönen ve bazı illerde periyodik konferansalar

Kitapları

1- Mutluluk tasavvuf islam
2- Sohbet
3- Kur'an'da ki islam
4- İslam in the quran
5- Risalet nurları
6- Tövbe
7- Yeminler
8- Vuslat
9- Tebliğ
10- Kader kaza
11- Vel asr 1
12- Vel asr 2
13- Vel asr 3
14- Vel asr 4
15- Mu'min olmak
16- Tevhid
17- Tekzib
18- Tavzih
19- Nezir
20- Şiirler
21- Gizlenerek ve saptırılarak cennete girmeye mani olan Kur'an-ı Kerim mealleri
22- Kadir gecesi
23- What's İslam
24- Tasavvuf der islam im kuran
25- İslam mutluluk tasavvuf
26- İslamiyet ve tasavvuf 1 ve 2. cilt
27- Kur'ân-ı Kerim (1.,2.,3.,4. cilt)

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23