• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Halit Ergenç kimdir?

Türk dizi, film ve tiyatro oyuncusu Halit Ergenç kimdir?

Halit Ergenç

Halit Ergenç, 30 Nisan 1970'de İstanbul'da hayata gözlerini açtı. Babası müzisyen ve oyuncu olan Mehmet Sait Ergenç'dir. Anne ve babası Halit Ergenç'in ilkokul senelerinde ayrılmıştır. Aile yaşantısında sıkıntılı dönemler yaşayan Halit Ergenç, lise eğitimini Beşiktaş Atatürk Lisesinde bitirmiştir ardından 1989'da İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Bölümüne başlamıştır. Birinci senesinin sonunda müziğe ilgi duyarak kimseye söylemeden başvurduğu konservatuar için yetenek sınavını da geçerek Mimar Sinan Üniversitesi Opera Bölümü’nde okumaya hak kazanmıştır. Eğitim aldığı sırada yeni bir bölüm olarak Müzikal Tiyatro Oyunculuğu Bölümü açılınca burada okumaya başlamış ve bu dönemde pazarlamacılık gibi farklı işler yaparak geçimini sağlamıştır. Halit Ergenç, geçimini sağlayabilmek adına paspas ve karaborsadan bilet satarak geçimini devam ettirmiştir. Bir dönem para kazanabilmek için pencerelere güvenlik ve güneş filmi de yapmış, İstanbul Festivali’nde nota çevirmenliği de, yer göstericilik de... Tekstil fuarında robot kılığında robot dansı da yapmıştır.

Ergenç'in müziğe olan ilgisi lise'de başlamış ve bu dönemde okul müzik gruplarında solist olmuş ve 3 sene süre ile Leman Sam ve Ajda Pekkan'a vokalistlik yapmıştır. Dans konusunda da başarılı olan Halit Ergenç, belli bir dönem dans öğretmenliği yapmış, Ajda Pekkan'ın konserinde dans ederek sahne almıştır.

Çalışma konusunda azimli olan Ergenç, oyunculuk kariyerine ilk adımı 1996'da Dormen Tiyatrosunda atmıştır. Kral ve Ben adlı müzikalde başrol oynadı. burada başarısını göstererek ardından gelen Karamelek dizi teklifini kabul ederek Kürşat rolü ile izleyici karşısına çıkmıştır. Oyunculukla beraber dansa olan ilgi ve alakasından da hiç vazgeçmeyen Ergenç, müzikallerde ve opera-balelerde oynamıştır. Kiss Me Kate, Beni Seviyor, Tatlı Charity, Amphitrion 2000, Kral ve Ben, Evita, Şarkılar Susarsa ve Hayalet ve Ötekiler gibi eserlerin sahnelenmesi esnasında da yer almıştır. 1996 yılında Köşe Kapmaca ve 1997’de Böyle mi olacaktı isimli oyunlarda oynamış 2000 yılında uluslararası alanda tanınmasına yardımcı olacak New York'ta sergilenen The Adventures of ZAK adlı müzikalde yer aldı.

Halit Ergenç, 200 yılında Hiç Yoktan Aşk ve Ölümün El Yazısı adlı filmlerde, 2001 yılında Dedem, Gofret ve Ben adlı dizilerde rol almıştır. Ardından Ece Uslu ile başrolü paylaştığı Zerda adlı dizi de Devran karakterini canlandırmıştır.

Bir çok sinema, tiyatro ve dizi filminde rol alan oyuncu, Bugün Git Yarın Gel, Popcorn, Arapsaçı, Sevgilime Göz Kulak Ol gibi tiyatro oyunlarında yer almış, 2004’ yılında Aliye dizisinde Sinan rolü ile ekranlara gelerek en büyük çıkışını yapmıştır. Daha önce Karamelek’te rol arkadaşı olan Sanem Çelik’le ve Nejat İşler’le birlikte oynayan Ergenç, bir süre boyunca da Büyük Teklif adlı bir yarışma programını sunmuştur. Ergenç, 2005'de Babam ve Oğlum adlı sinema filminde yer almış ardından 2006 yılında The Net 2.0 Ivanakov rolünde, Tramvay, Nezih rolünde ve İlk Aşk olmak üzere 3 filmde rol almıştır. İzleyicinin büyük ilgisini çeken 1001 Gece adlı dizide iş adamı Onur Aksal’ı canlandırmaya başlayan Halit Ergenç, dizide Bergüzar Gökçe Korel, Tardu Flordun ve Ceyda Düvenci ile başrolleri paylaşmıştır.

Bu dönemde Kütahya’da bedelli askerlik yapmıştır. Halit Ergenç, 2007 yılında Gizem Soysaldı ile hayatını birleştirmiş ancak 2008'de evliliği sonlandırmışlardır. 2009 senesinde kendisi gibi oyuncu olan Bergüzar Korel ile dünya evine girmiş ve bu evlilikten Ali adında bir erkek çocuğa sahip olmuştur.

Usta oyuncu Halit Ergenç, her rolünde üstün başarı sergilerken kariyerinin en büyük çıkışını 2011 yılından yönetmenliğini Taylan Biraderler'in yaptığı, yapımcılığını Timur Savcı’nın üstlendiği, senaryosunu Meral Okay ve Meral Okay’ın vefatından sonra Yılmaz Şahin’in yaptığı “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde Osmanlı Devleti'nin en parlak devrinin padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman karakterini canlandırarak yapmıştır.

Halit Ergenç, son olarak Vatanım Sensin adlı dizide başrol oyuncusu Cevdet karakteri ile izleyici karşısına çıktı. Dizinin diğer bir başrolü ise gerçek hayatta da eşi olan Bergüzar Korel'dir.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23