• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Halil Hamuryen kimdir?

15 Temmuz gecesi evinde istirahat ederken acil göreve çağrılan Halil Hamuryen, Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na gitti ve burada darbecilerin saldırısında şehit düştü.

Halil Hamuryen

Halil Hamuryen, 15 Temmuz günü Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda mesaisini bitirdikten sonra evine geldi. 3 yaşındaki oğlu Borga’yı yatırdıktan sonra dinlendiği sırada görev başına çağırıldı.

İkinci patlamadan sonra Hamuryen’den bir daha haber alamayan ailesi, ertesi sabah Gölbaşı’na hareket etti. İki gün boyunca Gölbaşı’nda bekledikten sonra Gölbaşı Morgu’na giden kuzen Orhan Hamuryen cenaze listesinde şehidin ismini bulamadı. Hamuryen ailesi cenazeye ulaşmak için Ankara’daki morgları aramaya başladı. Onkoloji Hastanesi’nde kimliği belirsiz 19 cenaze içinde oğlundan alınan kan örneği sonucu Hamuryen’in naaşına ulaşıldı.

Halil Hamuryen 19 Temmuz Salı günü memleketi Van Erciş’e getirilerek toprağa verildi. Şehidin cenaze törenine 5 bin kişi katıldı.

Annesini küçük yaşta kaybeden Hamuryen, liseyi bitirdikten sonra kendi ayakları üzerinde durmaya çalıştı. Tekstildeki işini bırakarak Özel Harekat Polisi olan ve 4 yıl Hakkari Yüksekova’da görev yapan Hamuryen, aktif olarak operasyonlara katıldı. Ardından Erbil’de bir yıla yakın süre kaldı.

Hamuryen, vefat etmeden önce eşine son olarak, ''Benim başıma bir iş gelirse çocuğumu Ankara’da büyüt, Ankara’da okut'' demişti.

Şehidin memleketi olan Erciş’te FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında kapatılan Özel Serhat İlk ve Ortaokulu, yeni öğretim yılının başından bu yana Şehit Polis Halil Hamuryen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak eğitim veriyor.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23