• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ethem Sancak kimdir?

Türkiye'nin önemli iş adamlarından Ethem Sancak, Erdoğan'ın "yerli otomobil için babayiğitler arıyoruz" çağrısına kulak veren iş adamlarından biri oldu.

Ethem Sancak

Ehem Sancak 1958 yılında Siirt'te doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. 1976-1978 yılları arasında gazeteci olarak çalışmaya başladı. Daha sonraki dönemde ticaret hayatına atılarak Es Ecza, Esko Itriyat ile Hedef Ecza'yı kurdu. Ayrıca ES Mali Yatırım Danışmanlık adında bir şirket kurarak araç üreticisi BMC'yi satın aldı. Bunun yanında Sancaklar Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile her yıl binlerce öğrenciye burs imkanı sağladı. 2001 senesinde ‘Yılın İşletmecisi’, 2005 yılında da ‘Yılın Girişimcisi’ seçildi. 2007'de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Milli Egemenlik Üstün Hizmet Onur Ödülü'ne layık görüldü.

Öte yandan İstanbul Modern Sanat Müzesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı , İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, TEGV Yönetim Kurulu Üyesi, ERG Yürütme Kurulu Üyesi, Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Kurucu Üyesi, TESEV Mütevelliler Kurulu Üyesi, Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi, AK Parti Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. 

Üretilmesi planlanan yerli otomobilimiz için gönüllü olan 'babayiğit'lerden birisi de Ethem Sancak oldu. Konu hakkında görüşlerini dile getiren BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, firma olarak otomotiv sektöründe 53 yıllık tecrübeye sahip olduklarının altını çizdi. Bu yıllar içerisinde ticari araç ailesini sürekli olarak geliştirdiklerini anlatan Sancak, “Savunma sanayii araçlarını; dünyanın her köşesinden 75 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatı, bu güne kadar üretmiş olduğu ticari ve askeri kullanımlı motorları, tekerlekli ve paletli zırhlı araçları, tank ve raylı sistemler alanında devam eden çalışmaları ve 500 mühendis, toplam 1800 çalışanı ile firmamız bu milli projede görev üstlenmeye hazır" dedi.

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23