• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Donald Trump kimdir?

Donald Trump 8 Kasım 2016 tarihinde yapılan ABD başkanlık seçimlerini kazanarak ülkenin yeni başkanı oldu.

Donald Trump

Donald Trump, 14 Haziran 1946 tarihinde ABD'nin New York şehrinin Queens semtinde doğdu. Büyükannesi ve büyükbabası Almanya'nın Baden bölgesinden ABD'ye göç etmiştir. Babası Fred Mesih Trump’dur. Trump derslerinin kötü olması nedeniyle 1963 yılında okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Ardından askeri okula girdi. 1968'den sonra Pennsylvania'daki Wharton Institute'de işletme bilimleri alanında eğitim aldı. Bunun yanında emlakçılık yapan babasının yanında getir götür işlerinde çalışmaya başladı.

Donald Trump'ın yaptığı ilk işi 1973'de inşa ettirdiği New York'ta 290 dairelik 18 katlı bir gökdelendir. Kıza zamanda yaptığı işlerle büyük ses getiren Trump "New York'u yenileyen adam" olarak ün saldı. 1983 yılında çok sayıda mağazayı barındıran “Trump Tower” adlı bina onun için prestij projesi oldu. 1988 yılında 420 milyon dolara “The Plaza Hotel”i satın aldı.

Daha sonra kendi havayolları şirketini kurabilmek amacıyla iflas halindeki Eastern Airlines havayollarının uçak filosunu aldı. 1990 yılında New Jersey, Adantic City'de “Tac Mahal” adında Otel-Casino inşa ettirerek kumarhane işine girdi. Bu dönemde serveti 4 milyar dolar olarak bilinmekteydi. İlk eşi Ivana Zelnickova’dan boşandığında 15 milyon dolar tazminat ödedi. "Forbes" adlı ekonomi dergisi ve "Wall Street Journal" gazetesine göre 90’lı yıllarda mali sıkıntı yaşadı ancak çabuk toparladı. 2005 yılında Trump Eğlence İşletmeleri Holdingi açarak yükselişe geçti.

Trump, Türkiye’de İstanbul Mecidiyeköy’de Trump Towers Mall adında rezidans ve alışveriş merkezini 2012 yılında Doğan Holding ile açarak İstanbul’da büyük bir yatırım gerçekleştirdi. Trump Towers’ın açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan katıldı.

Donald Trump 8 Kasım 2016 tarihinde yapılan ABD başkanlık seçimlerini kazanarak ülkenin yeni başkanı oldu. 20 Ocak 2017'da Barack Obama'dan başkanlığı devralarak göreve başladı.

Evlilikleri

1. evliliği: 8 Nisan 1977 tarihinde Çekoslovakyalı bir kayak şampiyonu olan Ivana Zelnickova ile evlendi. 22 Mart 1992'de boşandı. Bu evlilikten İvanka, Eric ve Donald Trump, Jr. adlarında 3 çocuğu oldu. 

2. evliliği: 19 Aralık 1993 tarihinde Marla Maples ile evlendi. 8 Haziran 1999'de boşandı. Bu evlilikten Tiffany adında bir çocuğu oldu. 

3. evliliği: 22 Ocak 2005 tarihinde Melania Trump ile evlendi. Bu evlilikten Barron adında bir çocuğu oldu.

Projeleri

Fifth Avenue Gökdeleni

Trump Tower

Trump World Tower

United Nations Plaza

Trump Park Avenue

Park Avenue

Trump Place

Trump International Hotel & Tower

Trump International Hotel & Tower Chicago

Trump National Golf Clubs

Trump Vineyard Estates

Trump Hollywood

Trump Grande

Trump Soho

Trump Parc Stamford

Trump Ocean Club

Trump Towers

Başkanlık dönemi

Hillary Clinton'ı ikinci sırada bırakarak ABD başkanlığına seçilen Donald Trump, 20 Ocak 2017'de yapılan törende yemin ederek görevine başladı Göreve geldikten sonra Oval Ofis'te Barack Obama tarafından depoya kaldırılmış olan eski İngiltere Başbakanı Winston Churchill'in büstünü geri getirip eski yerine koydurdu. İlk hafta 15 kararnameyi imzaladı. Bunların çoğu seçim kampanyası boyunca değindiği konular üzerineydi. Obama tarafından uygulamasına geçilen Obamacare adlı sağlık reformunun süreç içerisinde kaldırılması için çalışma başlattı.

Trump, Meksika sınırına duvar örülmesini, ülkeye yasal olmayan yollardan girişi engellemenin bir parçası olarak görüp ilgili başkanlık kararını imzaladı. Bu kararı Meksika ile ABD arasında gerilim oluşturdu. Duvarın maliyetini Meksika'ya ödeteceğini söyleyen Trump'a Peña Nieto tepki gösterdi. Duvar maliyeti konusunda Meksika'dan ithal edilen ürünlere %20 vergi koyacağı bildirildi. Başkan adaylığı süresince yoğun bir şekilde eleştirdiği Trans-Pasifik Ortaklığı'ndan ABD'nin çekilmesini içeren başkanlık emrini ise 24 Ocak 2017'de imzaladı. Bir gün sonra kürtajı destekleyen uluslararası kuruluşlara olan ABD desteğini kesti.

İlk haftasında en tepki çeken imzası ise yine seçim vaatlerinden olan sınırı Müslümanlara kapatma girişimiydi. Irak, Suriye, Yemen, İran, Sudan, Somali ve Libyalı vatandaşlara vize kısıtlaması uygulayarak ülkeye girmelerini yasakladı. Suriyeli mültecilerin de ikinci bir emre kadar ülkeye alınmasını durdurdu. Başkanlık imzasından sonra ABD'deki bazı havalimanlarında gözaltına alınan Müslümanlar oldu. Ardından birçok şehirde protesto edilen bu uygulama, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) tarafından açılan dava sonrasında federal yargıç tarafından askıya alındı.

Türkiye ile ilişkiler

Barack Obama'nın başkanlığı sırasında ABD ve Türkiye arasındaki ilişkiler oldukça gergindi. Bu gerginliğin ana sebepleri arasında 2016 Türkiye askeri darbe girişimi, Suriye İç Savaşı, Irak sorunu, Türkiye'de geçerli haklar ve özgürlükler, Fetullah Gülen'in iadesi ile YPG-SDG terör örgütlerine olan ABD desteği bulunmaktaydı.

Seçim kampanyası sırasında dış politikaya çok fazla yer ayırmayan Donald Trump'ın özellikle New York Times'a Temmuz 2016'da verdiği bir röportaj ikili ilişkilerin nasıl seyredeceği açısından analistler için önemliydi.

Röportajında Türkiye ve benzer devletlerde yaşanan durumlara nasıl müdahale edeceği sorusunu, ABD'nin başka ülkelerle ilgilenmeden önce kendi bozukluklarını düzeltmesi gerektiğini belirterek: "Bence başkalarına nutuk atma hakkımız yok. Ülkemizde olup bitenlere bir baksanıza! Birileri polis memurlarını soğukkanlılıkla vururken, nasıl başkalarına ders verebiliriz ki?" ifadelerini kullandı.

Aynı röportajında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güvenini açıklayarak, darbe girişimini tersine çevirdiği belirtip takdir ettiğini söyledi. Türkiye Obama döneminde genel olarak ABD'nin YPG'ye olan desteğinden rahatsız olurken, Donald Trump ise Kürt güçlerinin hayranı olduğunu ve onlara olan desteğin devam etmesi gerektiğini belirterek, Türkiye ile olumlu ilişkilerinin olabileceğini, ikisini bir araya getirmenin de harika olacağını açıkladı. Ayrıca Donald Trump Türkiye ile yakın ilişkileri olan Müslüman Kardeşler'i radikal İslamcı gruplar arasında saydı. Trump'ın yemin töreninde Türkiye'yi Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti.

Avrupa ile ilişkiler

Donald Trump'ın başkan seçilmesinden beş gün sonra AB Dışişleri bakanları acil olarak Brüksel'de toplantı yaptı. Toplantıda savunma ve dış ilişkiler konusunda daha etkili işbirliğine gidilmesi kararlaştırıldı.

Toplantıya katılan bazı kişiler Trump'ın söylemlerini Avrupa için tehlikeli bulduklarını ve yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini belirtirken, kimileri de abartılı veya bir fırsat olarak gördüklerini açıkladı. Yapılan toplantıya İngiltere, Fransa ve Macaristan dışişleri bakanları çeşitli gerekçelerle katılmadı.

Trump'ı Beyaz Saray'da ziyaret eden ilk Avrupalı lider ise İngiltere Başbakanı Theresa May oldu. May, Avrupa Birliği'nden ayrılmış bir İngiltere ile Trump yönetimindeki ABD'nin yeniden dünyayı yönetebileceğini belirtti. Trump'ın Müslüman göçmenlere yasak getirmeyi içeren düşüncelerini ise eleştirdi.

AB'nin zamanla çözüleceği ve NATO'nun işlevsiz olduğunu söyleyen Trump'a en büyük tepkiyi Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande verdi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23