• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cosimo de Medici kimdir?

Cosimo de Medici kimdir?

Cosimo de Medici

Cosimo de Medici, 27 Eylül 1389 tarihinde Floransa, İtalya’da dünyaya geldi. Babası Giovanni di Bicci de Medici (1360–1429) Roma’da 1393 yılında kurmuş olduğu bankacılık faaliyetlerini Floransa’ya taşıyarak Medici Bankası’nı 1397 yılında kurmuştur. Cosimo de Medici, babasının ardından ailenin siyasal güçlerinin temelini atmıştır. Cosimo kendisini yönetici ilan etmemiş olsa da büyük bir siyasal güç elde etmeyi başarmıştır. Onun döneminde, Medici ve Albizzi aileleri arasında büyük bir güç çatışması yaşanmıştır.

Düşmanı olan Albizzi esini geçerek Papalığın mali işlerini yürütme görevini de üstlenmiştir. Akrabası olan Papa II. Pius’tan, Tolfa madenlerini işletme yetkisini alarak kısa zamanda büyük bir kazanç elde etmeye başarmıştır. Cosimo’nun güçlü konumu ve halkçı politikaları, Floransa oligarşisinin tepkisini toplamıştır.

1433 yılında yeni Signoria (Senyörlük) seçiminde Albizzi taraftarları ağır bastığı için Cosimo de Medici ilk olarak gözaltına alınır. Suçu ise “Kendisini başkalarından üstün tutmaya çalışmak.” olarak tanımlanır ve ölüm cezası verilir. Ona yapılan suikast girişimleri sonuçsuz kalınca Urbino’ya sürgüne gönderilmesine karar verilir. Verilen bu karara karşı çıkan Cosimo de Medici, Venedik’e giderek, bankacılık faaliyetlerini burada sürdürür. Ertesi sene 1434 yılında Medici Ailesi seçimlerle Signoria’yı ele geçirince Cosimo de Medici’da Floransa’ya geri döner.

İlk olarak Albizzi Ailesini sürgün eder ve Floransa’dan gönderir. Daha sonra Cosimo de Medici, Floransa anayasasını çıkartır, bankacılık faaliyetleriyle birlikte müteri birliğini oluşturur. Bu sistem kendinden sonra gelen kişilerce de başarıyla devam ettirilmiştir.

1415 yılında Contessina de Bardi ile evlendi. Bu evliliğinden Piero di Cosimo de' Medici, Giovanni di Cosimo de Medici adlarında iki çocuğu oldu. Evlilik dışı ilişkisinden de Carlo de' Medici adında bir oğlu oldu. Lorenzo de Medici ve Giuliano de Medici, Bianca de Medici, Nannina de Medici, Maria di Piero de Medici adlarında torunları oldu.

Cosimo de Medici, 1 Ağustos 1464 tarihinde Floransa, İtalya’da gut hastalığı yüzünden 75 yaşında hayatını kaybetti. Mezarı San Lorenzo Bazilikasında bulunmaktadır.

2016 yılında Cosimo de Medici’nin hayatının anlatıldığı “Medici: Masters of Florence” adında bir dizi yayınlanmıştır. Dizide Cosimo’nun yanı sıra babası Giovanni di Bicci de Medici’den de bahsedilmiştir. Dustin Hoffman da onun oğlu Giovanni di Cosimo de Medici karakterini canlandırmıştır.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23