• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cem Karaca kimdir?

Türkiye'de Anadolu Rock müziğinin kurucularından biri olan Cem Karaca kimdir?

Cem Karaca

Cem Karaca 1 Ocak 1945 yılında İstanbul'da doğdu. Azeri asıllı bir babadan ve ermeni bir anneden dünyaya gelen Karaca'nın küçüklüğünden beri müziğe karşı büyük bir ilgisi vardı.Okul yıllarında özellikle Rock müziğine karşı büyük bir hayranlık duyuyordu. Bunun üzerine arkadaşlarıyla toplanarak bir müzik grubu kurdu. O dönemin en ünlü sanatçılarından biri olan İlham Gencer'de Cem Karaca'ya ve ekibine büyük destek verdi. Babası ise Karaca'nın müzikle ilgilenmesinden büyük rahatsızlık duyuyordu. Hatta adam tutarak kendi oğlunu  konserinde yuhalatmıştır. Buna rağmen yine de müzik sevdasından vazgeçirememiştir. 

Daha sonra askere giden Karaca'nın hayatı büyük bir anlamda değişti. Anadolu'nun ilkokul kitaplarında anlatıldığı gibi olmadığını farkeden Cem Karaca, asker arkadaşının çaldığı bağlama sayesinde bir zamanlar ilkel ve sıkıcı bulduğu müziğe kendi duygularını da katarak yeni bir anlam yükledi ve Anadolu Rock müziğinin öncüsü oldu. Ünlü sanatçı hayatı boyunca Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar, Dervişan gibi pek çok önemli grubun içerisinde yer aldı. Müzik kariyerinin yanında az da olsa tiyatro ve filmde yer aldı. 

1961'de Hamlet'te oynayarak tiyatroya ilk adımını attı. 1964'te Münir Özkul'un oynadığı General Çöpçatan oyunu ilk büyük tiyatro çalışması oldu. 1965'te askerliği sırasında askeriyede Cahit Atay'ın Pusuda ve Aziz Nesin'in Toroslar Canavarı oyununu yönetti ve oynadı. Aynı dönem İstanbul Tiyatrosu'nda sergilenen "Anahtarı Bendedir" adlı oyunu Türkçeye çevirdi ve oynadı. Cem Karaca, 1970'de ilk ve tek başrol filmi olan Kralların Öfkesi'nde oynadı. Yücel Uçanoğlu'nun yazıp yönettiği yerli western tarzı bu filmde Murat Soydan ile başrolü oynayan Karaca, Camgöz adlı bir kovboyu canlandırdı. 1999 yılında da Kahpe Bizans isimli sinema filminde Karaca Abdal adlı bir karakteri oynadı. Aynı zamanda filmin müziklerinden bazılarınıda kendisi besteledi.Bunun dışında 2001'de Yeni Hayat adlı dizide misafir olarak yer aldı. Aynı sene Avcı adlı dizide Dem Baba rolünü oynadı.

Cem Karaca 8 Şubat 2004 sabahı, solunum ve kalp yetmezliği sonucu geçirdiği kalp krizi nedeniyle Bakırköy Acıbadem Hastanesi'ne kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Ölümünün ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda yapılan törenle babası ile aynı mezara defnedildi. 

EVLİLİKLERİ

Cem Karaca ilk evliliğini 22 Aralık 1965 yılında tiyatro sanatçısı olan Semra Özgür ile yaptı. Fakat bu birliktelik fazla uzun sürmedi. Karaca 1968'in sonunda yine bir tiyatro sanatçısı olan Meriç Başaran ile ikinci evliliğini yaptı. Ancak bu evlilik yanlızca 2 yıl sürdü. Üçüncü evliliğini Feride Balkan ile 21 Ağustos 1972'de yaptı. 1976'da çiftin oğulları Emrah Karaca dünyaya geldi. Çift, Cem Karaca'nın Almanya'da zorunlu yaşama döneminde ayrıldı. 5 Temmuz 1993'te Cem Karaca, dördüncü evliliğini ilk eşi Semra Özgür ile yaptı. Cem Karaca'nın son evliliği ise İlkim Erkan ile oldu.

 

 

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23