• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bursalı Mehmet Tahir kimdir?

Bursalı Mehmet Tahir, 22 Kasım 1861 tarihinde Bursa'da doğdu. II. Meşrutiyet'in ilan edilmesinin ardından Mebusan Meclisi'nde Bursa milletvekili olarak görev yaptı. Bunun yanında Türk Derneği, Türk Yurdu, Sebilür-Reşad, İslam Mecmuası gibi dergi ve gazetelerde de yazılar yazdı.

Bursalı Mehmet Tahir

Bursalı Mehmet Tahir, 22 Kasım 1861 tarihinde Bursa'da doğdu. Mülkiye Rüştiyesi'ne girerek burada öğrenim gördü. Bunun yanında Hoca Ali Efendi'den İslami dersler aldı. Daha sonra Mekteb-i Harbiye'ye girdi. 1881 yılında bu okuldan mezun oldu. 1903'de binbaşı rütbesine terfi etti. Selanik'te bulunduğu dönemde İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne üye oldu. Devlet yetkilileri tarafından görevi dışında çalışma yaptığı gerekçesiyle Selanik Askeri Rüştiyesi Müdürlüğü'nden alındı. Fakat kendisini destekleyen bazı kesimler tarafından görevine iade edilerek Alaşehir Alayı Birinci Tabur Kumandanlığına atandı. Yarbay rütbesine geldiğinde ordudan emekliye ayrıldı.

II. Meşrutiyet'in ilan edilmesinin ardından Mebusan Meclisi'nde Bursa milletvekili olarak görev yaptı. Ancak burada bulunan insanların aldatılmış veya devlet düşmanı olduğunu görünce görevinden istifa etmiştir. Türkçülük görüşünü savunan Tahir, Türk Derneği, Türk Yurdu, Sebilür-Reşad, İslam Mecmuası gibi dergi ve gazetelerde de yazılar yazdı. Öte yandan Tarih-i Osmani Encümeni'nde yardımcı üye olarak görevler üstlendi. Mehmed Tahir, 28 Ekim 1924’te İstanbul’da hayatını kaybetti. Cenazesi Üsküdar’da Aziz Mahmud Hüdai Efendi Camii yanındaki kabristanda toprağa verildi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23