• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Amerigo Vespucci kimdir?

Ünlü kaşif Amerigo Vespucci kimdir?

Amerigo Vespucci

Amerigo Vespucci, 9 Mart 1451 tarihinde İtalya'nın  Floransa şehrinde dünyaya geldi. Babası Floransa’nın Para Değiştirenler Derneği’nde noterdi. Bir rahip olan amcası tarafından yetiştirildi. 1490 yılında İspanya‘nın Sevilla kentine giderek Lorenzo de Medici ailesinin temsilcisi olarak ticaret yaptı. Lorenzo de Medici onu Sevilla‘da bulunan gemicilik şirketinde görevlendirdi. Vespucci, 30 Mayıs 1498'de Atlantik Okyanusu‘na (Amerika’ya doğru) üçüncü yolculuğunu yapan Kristof Kolomb‘un donatımlarını sağladı.

1498'de Atlantik Okyanusu’nu aşan bir araştırma yolculuğuna katıldı. İspanyol Amirali Alonso de Hojeda komutasında giden gemiler, 1499 yılında Güney Amerika‘da Venezuella ve Surinam kıyılarına vardı. Daha sonra Amazon‘un deltasını keşfetti. 1500 yılında İspanya’ya geri döndü. Amerigo Vespucci, Güney Amerika’yı Kolomb‘un zannettiği gibi Asya‘nın bir kısmı olarak değil, yeni bir kıta olarak kabul etmişti.

Yeni bir sefer düzenleme yolundaki isteğinin İspanya Krallığı tarafından reddedilmesi üzerine, 1500’de Portekiz‘in hizmetine girdi. Mayıs 1501'de bu sefer Portekiz gemileriyle ikinci keşif yolculuğuna çıktı ve Brezilya‘ya sahillerini keşfetti. Cabo de Santo Agostinho’ya ulaştıktan sonra Rio de Janeiro Körfezi’ni buldu. Ardından, güneye yönelerek Rio de la Plata’ya indi. Patagonya kıyılarını dolaştıktan sonra Temmuz 1502’de Lizbon‘a geri döndü. Bu gezi sırasında bulunan toprakların Asya Kıtası’nın parçaları olmadığını farkeden Vespucci, daha sonra mektuplarında bu topraklardan ''Yeni Dünya'' adıyla söz etmiştir.

1503 'de üçüncü bir keşif gezisine çıkan Vespucci, yolda fırtınaya tutuldu ve bir sonuç elde edemeden ertesi yıl geri döndü. 1505 yılında yeniden İspanya’nın hizmetine girdi ve 1508'de başkaptan oldu. 1512 yılında ölene kadar bu görevde kaldı. Yeni bulunan bölgelerin haritalarının yapılmasına ve denizcilerin yetişmesine katkıda bulundu.

İlk olarak Alman kozmografyacısı Martin Waldseemüller Yeni Dünya’nın güneyi için yani Güney Amerika için ilk kez Amerigo’nun adını kullandı. Daha sonra adı tüm kıta için kullanıldı. Alman profesörü Waldseemüller’in 1507 yılında yazdığı ''Cosmographiae Introductio'' adlı eserinde; ''Dünyanın dördüncü bir kısmı Amerigo Vespucci tarafından keşfedilmiş bulunuyor, o halde buraya kaşifi Amerigo’dan ötürü ''America'' denmesine kimsenin itiraz edeceğini sanmam'' diyordu.

Waldseemüller’in bu teklifi yeni kıtanın adının Amerika olmasını sağladı. Amerigo Vespucci, 22 Şubat 1512 tarihinde İspanya’nın Sevilla kentinde 61 yaşında öldü

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23