• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Abdülaziz İbni Suud kimdir?

Suudi Arabistan Krallığı'nın kurucusu ve ilk kralı Abdülaziz İbni Suud

Abdülaziz İbni Suud

Abdülaziz İbni Suud, 15 Ocak 1875 yılında Suudi Arabistan’da Riyad'ın yüksek taraflarındaki Neced bölgesinde Abdul Rahman bin Faysal, Sarah al Sudairi’nin oğlu olarak dünyaya geldi.

Babası Abdul Rahman bin Faysal, 1891'de düşmanı İbn Reşit tarafından Riyad kentinden, Kuveyt'e sürgün edildi. Ailesiyle beraber gençliğini Kuveyt'te geçirdi. Yıllar sonra Osmanlı Devletinden bölgede toprak satın alarak yurduna geri döndü. Abdülaziz İbni Suud, 1902 yılında babasının yerine geçti ve kardeşi Muhammed ve öteki kuzenleriyle birleşerek Reşidilere saldırdı ve Riyad kentinin yönetimini ele geçirdi ve Suudoğulları hanedanını yeniden kurdu. 

İki sene sonra Reşidiler yeniden harekete geçerek Neced üzerinde hakimiyet kurdular. Ayrıca Suud Ailesinin bölgedeki gücünden endişe duyan Osmanlı birliklerinin de desteğini sağlamışlardı. İbni Suud, bir savunma savaşı vererek orduyu oyaladı. Bu sırada yeterince adam toplamış olan Suudi Ailesi de ordusunu harekete geçirdi. Suudilerin zafer kazanmalarına karşın, bölge uzun bir süre iki aile arasındaki çatışmalara sahne oldu.

Sonunda Abdülaziz İbni Suud, Neced'de kontrolü sağlayarak 1912'de Ahsa ve Katifi aldı. Bölgede organize bir güç durumuna geldi. Buradaki Osmanlı Devletivalilerini uzaklaştırdı. Bir Vehhabi dini militan grubu olan İhvan'ın kurulmasını sağladı.

I. Dünya Savaşı sırasında İngiliz Hükümetiyle anlaşan Abdülaziz İbni Suud, Mekke Şerifi Şerif Hüseyin ile birlik olarak Osmanlı ordusuna savaş ilan etti. Bunun karşılında Suud Ailesinin toprakları İngiliz Hükümetinin güvencesi altına alındı. İngilizlerin desteğini kazanan İbni Suud, Osmanlının ve İbni Reşid'in güçlerine karşı bir toplu saldırı başlattı.

1920 yılında Reşidi kuvvetlerini yenen İbni Suud, İbni Reşid'i 1922 yılında tamamen yenilgiye uğrattı. 1924 yılında, tüm Reşidi topraklarının hakimiyetini ele geçirdi.

1924 yılında Kral Şerif Hüseyin’i, 1925’te de onun oğlu Ali’yi Hicaz’dan kovdu. 10 Ocak 1926 tarihinde Mekke’yi Suudilerin başkenti yaptı ve Necid ile Hicaz kralı unvanını aldı.

1932 yılında da Suudi Arabistan kralı oldu. 1927-1932 tarihleri arasında Arabistan yarımadasının kontrolünü ele geçirmek için birçok harekat düzenledi. Mart 1929'da emrindeki İhvan birlikleri Irak'ın bir kısmını işgal ettiler. 1932 yılında Arabistan yarımadasının neredeyse tamamını idaresi altına aldıktan sonra, Necid ve Hicaz ülkelerini birleştirerek günümüzdeki Suudi Arabistan Krallığı'nı kurdu. Aynı sene, kendisini ilk Suudi Arabistan Kralı ilan etti.

1938 yılında ülkesinde petrol bulunduktan sonra sonucunda büyük bir servetin sahibi haline geldi. Amerikan petrol şirketleriyle yakın ilişkilere girerek onları ülkesine davet etti.

Ayrıca, ülkesindeki kutsal kentler Mekke ve Medine'nin korunması ve bakımını üstlenerek İslam dünyasında büyük bir üne ve güce kavuştu.

Çadırlarda yaşayan göçebeleri kentlere yerleştirmeye ve ülkesini bayındır bir hale getirmeye çalıştı. 9 Kasım 1953 yılında, yerine oğlu Suud bin Abdülaziz geçti.

Kraliyet ailesi mensuplarının isimlerinde geçen “İbn” ve “Bin” ünvanları aynı anlam taşımakta olup, birinci gelen ismin ikinci gelen ismin “oğlu” olduğunu ifade etmektedir. “İbn” ile “Bin” ünvanları arasındaki tek fark “İbn” ünvanın başında gelebilirken (Örn. İbn Suud: Suud Oğlu), “Bin” ünvanın başında gelememektedir. Bint kızı manasına gelmektedir.

Abdülaziz İbni Suud, 9 Kasım 1953 tarihinde Taif, Suudi Arabistan’da 78 yaşında hayatını kaybetti.

Abdülaziz İbni Suud, ilk kez 15 yaşında evlendi. İlk eşi kısa bir süre sonra öldü. 18 Yaşında ikinci kez evlendi ve ilk oğlu Türki doğdu. Kral Abdülaziz'in 45 Oğlu oldu. 36 oğlu yaşadı ve bu çocuklarından torunları oldu. Ayrıca birçok kızları olan Kral Abdülaziz'in 22 eşi oldu.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23