• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

AALİYAH kimdir?

Şarkıcı AALİYAH kimdir?

AALİYAH

Aaliyah Dana Haughton, 16 Ocak 1979 yılında, Brooklyn, New York, A.B.D.’de hayata gözlerini açtı. Diane ve Michael Haughton çiftinin ikinci kızı olarak dünyaya gelen Aaliyah, Afro-Amerikan ve Kızılderili kanını beraber barındırıyordu. Genç yaşlarından itibaren annesinin yönlendirmesiyle vokal dersleri aldı.

12 yaşındayken amcası Barry Hankerson’un yardımcı olmasıyla Blackground Records firmasıyla antlaşma imzalayan Aaliyah, bu senelerde, ileride en büyük destekçisi ve de yol göstericisi olacak olan prodüktör R. Kelly ile tanıştı. 1994'de ilk albümü olan Age Ain't Nothing but a Number’ı çıkartan genç sanatçı, sadece A.B.D.’de üç milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaşarak Bilboard 200 listesinde 18. Sıraya ulaştı. 

1996'da, Jive Records adlı kayıt firmasından ayrılan Aaliyah, müzik endüstrisinin devlerinden Atlantic Records ile bir antlaşma imzaladı. Aynı sene içerisinde ikinci stüdyo albümü olan One in a Million’u çıkartan genç sanatçı, albümün açılış şarkısı If Your Girl Only Knew ile R&B dalında iki hafta boyunca listelerin zirvesinde kaldı. Bir yandan da okul faaliyetlerine devam eden Aaliyah, Detroit Sanat Lisesi’nden 1997 yılında mezun oldu.

2000 yılında, ilk büyük sinema filmi olan ve de William Shakespeare’in Romeo and Juliet adlı ölümsüz eserinden sinemaya uyarlanan Romeo Must Die’da rol aldı. Aynı zamanda filmin soundtrack albümünde de iki şarkısı bulunan genç sanatçı, En İyi Kadın Video ve En İyi Film Videosu alanlarında iki ödül kazandı.

Anne Rice’ın aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan Queen of the Damned(Lanetliler Kraliçesi), genç oyuncunun sinemadaki ikinci ve son filmi oldu. Filmin başarısının ardından Matrix üçlemesindeki Zee karakterini canlandırmak için imza atmış olsa da, başına gelen talihsiz kaza sonucunda bu fırsatı yakalama şansı olmadı.

Aaliyah, plak firmasında görevli pek çok insanla beraber, 25 Ağustos 2001 yılında, Bahamalar’dan Florida’ya giden Cessna 402B tipi şirket uçağına bindi. Pilotun ve bütün havayolu çalışanlarının uyarılarına rağmen Bahamalar’da gerçekleşen çekimde kullanılan bütün ekipmanları da uçağa yükleyen ekip, A.B.D.’ye doğru yola çıktı. Aşırı ağırlığı kaldıramayan küçük uçak, kalkıştan kısa bir süre sonra yere çakılarak parçalandı; kazada Aaliyah, uçağın pilotu ve de ekipten pek çok kişi yaşamını yitirdi.

Genç sanatçının üçüncü ve son stüdyo albümünü, hayatını kaybettikten üç hafta sonra piyasaya verildi. Kendisiyle aynı adı taşıyan albüm, 2.6 milyon satışa ulaştı. Aaliyah, kısa süren müzik hayatında geride otuzdan fazla ödül ve ödül adaylığı, iki sinema filmi, üç albüm ve de milyonlarca hayran bırakarak genç yaşta aramızdan ayrılan sanatçılar arasında yerini aldı.

Albümleri : 
1994 - Age Ain't Nothing but a Number 
1996 - One in a Million 
2001 - Aaliyah 

Filmleri ve Dizileri : 
1995 -1997 - All That (TV dizisi) 
1997 - New York Undercover (TV dizisi) 
2000 - Romeo Must Die - Trish O'Day 
2002 - Queen of the Damned - Akasha 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23