• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI
11 Aralık 2020

Azerbaycan-Karabağ Zaferi ve vefa!!?-1-

S.S.C.B. yıkılıp Azerbaycan bağımsızlığını kazandığında, 1993 yılında Bakü’deki ders ve konferanslarımızda Enver Paşa’nın turan ideali ve Nuri Paşa ve “Kafkas İslam Ordusu” fikrini ve Azerbaycan’ı halas etmesini anlattığımızda bize kimse inanmadı! Yazımızın kaynağını da oluşturan, Genelkurmay ATASE ve Başbakanlık mikro film arşivlerinden Bakü’de devlet kuruluşları ve üniversitelere ulaştırılıp, bunların ışığında yaptığım konferanslar neticesinde Azerbaycan içtimaiyatı 80 yıl sonra, dost kardeş “Anadolu Türklerinin yardımıyla” dünyadaki ilk bağımsız Türk Devleti olan “AZERBAYCAN” devletinin kurulması fikrine inanabildiler!

Buraya yazılabilecek olanları yazmaya, canlı tarihi “bir gün tarih tekerrür eder..!?” diye yazmak istedim! 

Maalesef o yıllara kadar Türkiye Cumhuriyeti devleti yetkililerinin de böyle de bir davası olmadığı için “Bilinmeyen Kafkasya ve Nuri Paşa’nın “Kafkas İslâm Ordusu”nun aslı var mı?” diye şüpheyle bakanlara bir ibret vesikası olsun! Devlet-i Âliye-yi Osmaniye’nin büyüklüğüne, muzaffer Türk ordularının azametine ve necip milletin gayretkeş evlâtlarına bir numune-i timsâl olsun diye gerçekleri yazmayı, şecereli saraylı bir Türk evlâdı olarak borç bildim!

44 GÜNDE GELEN KARABAĞ ZAFERİ

28 yıl önce şehit cenazelerini omzumuzda taşıyan, o günleri bizatihi yaşayan ve dünyaya çektiğimiz videolarla duyurmaya gayret eden üç-beş isimsiz kahraman! Türkiye’den giden mücahitler Atillalar, Alperenler yanında, Azerbaycan’dan Turan partisinden Nimet Penahlı, Türk gazetecilerden İrfan Sapmaz gibi birkaç vatanperverle Azatlık Meydanı’nda “Karabağ’a azatlık” için yürüdük!

Ve yapılan mezalimi bütün dünyaya duyurduk!

DEVLET VE MİLLETİMİZE HİZMET İÇİN VARIZ!

Bugün Azatlık Meydanı’nda 44 gün savaşlarıyla Karabağ Zaferi kutlamaları 1992’de başlayan mücadelenin ve bugün kazanılan Karabağ Savaşı’nın geçmişteki mimarları sayesindedir!!?

 Kara, deniz, hava kuvvetleri ve Harp Akademileri’ndeki verdiğimiz eğitimlerin ve isimsiz diğer gönüllülerin destekleri yanında 

“Karabağ Ermenilerce işgal edilmiştir! Karabağ Azerbaycan toprağıdır” diyen  kurucu Cumhurbaşkanı Elçibey’in yanında, başta Bakü’de kader birliği yaptığımız saygıdeğer komutanlarımız.

Ve diğer isimli isimsiz kahramanları buralarda yad etmemek vatana ihanetle eşdeğerdir!

Ruhları şad olsun! 

15 yılda bölgede yetiştirdiğimiz binlerce talebeden pek çoğu bakan, bakan yardımcısı ve büyük iş adamı oldu! Azerbaycan’ın bugün yurtiçinde ve dışında hem akademik hem de siyasi mecrada ektiğimiz tohumlar yeşermiş meyve vermiştir!

Azerbaycan’ın adını dahi telaffuz edemeyenler!

1993 yılından; 44 günlük Karabağ Savaşı sonu 8 Aralık zafer gününde Azerbaycan’ın adını dahi telaffuz edemeyen! Azarbaycan! Azerbeycan  ..vs  diye telaffuzlarıyla bütün Azerbaycan halkını ve yetkililerini kendine güldüren gazeteci, yetkili ve etkililer yanında bilgisiz ve belgesiz  moderatörlerin bu kadar basiretsiz bir sunum yapması, bu zaferin gerçek sahiplerinin davet edilmeyişi de bu meşakkatli, çileli yolun kahramanlarına yapılan en büyük siyasi vefasızlık örneği ve basiretsizliktir!

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev‘in “Haklıydık ve haklı davamızın sonunda hak yerini buldu!” diyerek Karabağ bölgesi ve Kafkas dağlarındaki Şuşa, Kelbecer, Laçin, Fuzuli, Agdam gibi dağlık bölgelerdeki toprakların kurtarılması çok büyük bir mücadeleyle olmuştur! Ne acı ki hatıralarımızda, Türkiye Cumhuriyeti’nin dönemin liderlerinin küçük hesaplarla sahada ve masada destek vermemesiyle, bizi yöneten gayrimüslim ve gayri Türklerin sebebiyle bu katliamlar yaşatılmıştır! Tarih, bunu da kaydetsin diye yazıyorum!

Hiçbir gazetecinin bilgisizliğinden değinmediği bu konuya “Duayen, gerçek gazeteci Emin Pazarcı’nın dikkat çekmesi takdire şayandır”. Kendisini tebrik ediyorum!

BU MİLLETİN İSİMSİZ KAHRAMANLARI BİTMEZ!

1992’de Karabağ’da Türkiye’den de pek çok mücahit esir düşüp, şehit ve gazi  oldu! İsimsiz kahramanları yüz yüze görüp, onlarla mülâkat yapan biri olarak ruhları şâd olsun diyorum! Karabağ Türk’tür, TÜRK’ÜNDÜR! Yaşasın Türkiye-Azerbaycan dostluğu!

Orta Asya’dan Tanrı Dağları’nı delip, Fergana’da güneşin battığı karanlığı aydınlatmak için batı topraklarına gelen atalarımızın şanlı tarihini yaşatan bütün şehitlerimize rahmet olsun, makamları âli olsun!

ÂHİRETİMİZİ KURTARACAK 

ESERLER BIRAKALIM!

1993’ten 2008 yılına kadar Birleşmiş Milletler görevlerimde bölgede yaşadığım bütün olayları anlattığım “Kafkas, Türkistan ve Karabağ Mezalimi” kitabını da tarihe kayıt düşsün ve şehitlerimize rahmet olsun diye yazdım! 

Bir yürekte iki can yaşasın, Türkiye-Azerbaycan! 

Şehitler Hıyabanı’nda, Kafkas Türk İslam Ordusu şehitlerini ziyaretinden sonra, Şehitler Camii’nde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İlham Aliyev’in ve heyetinin, yıllardır kapalı tutulan Türk mescidinde namaz kılıp dua etmeleri, bütün Türk dünyasında yeniden dirilişe ve aydınlığa vesile olacaktır!!? Vesselam!

WhatsApp İhbar Hattı: 530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

AydınGenç

Hocam yureginize saglik! Türki devletler arasi trabzona gider gibi kardeslerimizi topraklarimizi ziyarete giderken geride kalan avrupaya ve hazimsizlara el salliyacagiz ya, sonrasini onlar dusunsun biz yola devam Rabbimin izniyle inshaallah. Saygilarla...
 • Yanıtla

TECAVÜZ olaylarını unutmadık UNUTTURMAYACAĞIZ

TECAVÜZ olaylarını unutmadık UNUTTURMAYACAĞIZ.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23