• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Latif Erdoğan
Latif Erdoğan
TÜM YAZILARI

Yine hayatın içinden  

18 Aralık 2021
A


Latif Erdoğan İletişim: [email protected]

-Biz kendi doğrularımızı korumaya çalışmalıyız, başkalarının yanlışlarını deşifreye değil. İhtiyaç olduğunda ikincisi de yapılabilir. Fakat birincisi gerçekleşmediği sürece, ikinci tür gayretlerin hiçbir anlamı yoktur.      

-Az amel ile çok şey kazanmak, kazanmanın çok zor olduğu zamanlara özgüdür. Günümüzde İslam’ı yaşamak oldukça zor, kazancı de o nispette büyüktür.    

- Şefkat elini uzat, sevgi dilini kullan; ve başkaları için yaşamayı meslek, bağışlamayı meşrep edin… 

- Nedamet, pişmanlık, tövbe fırsatı herkese, her günah için vardır. Önemli olan fırsattan yararlanmaktır.  

-  Sır saklamak, en zor sanattır.  

-  Ehil olmayanın yanında susmak, her zaman konuşmaktan daha iyidir.      

- Sevginin silahı yine sevgidir. Onun olduğu yerde başka silaha lüzum yoktur.         

- Sevgi ve düşmanlık hakiki manada ve bir anda aynı kalpte bulunamaz. Eğer bulunuyorsa, ikisinden birisi yalandır.         

-Sevgiye sevgi, düşmanlığa düşmanlık, nefrete nefret, kine kin… Bütün kötülükleri imha ile iyilikleri ihyanın en kestirme yolu budur bilin…    

-Dostunuzun dostunun dostluğuna güvenebilirsiniz, isterseniz deneyin. Fakat sakın düşmanınızın düşmanının dostluğuna güveneyim, demeyin.            

- İstiğna, gururu değil onuru besler. Keşke bu tür beslenmemiz hiç kesilmese…    

- “Nasılsanız, öyle idare olunursunuz” hakikati, nasıl idare olunmak istiyorsanız öyle olun, uyarısını da içerir. İyilik iyiliğe, kötülük ise kötülüğe davetiyedir.           

- Bize kötülük eden kendimiz olmadıkça, başkasının kötülüğü ya hiç zarar vermez, ya da zararı çok az olur…   

- Sebeplerin bittiği, tükendiği anı fırsat bilmelisin. Sebepleri elinde tutan Zat’a yöneleceğin en kıymetli an olduğu için…    

- İhtiyaç talebi şiddetlendirir. Zaruret istemeyi devamlı kılar. Hem ihtiyaç, hem zaruret insanı ıstırari talebe sevk eder. Bir talep ki, ıstırar derecesine gelmiştir ve verilmesi mümkün şeylerdendir. Rahmet-i ilahinin böyle bir talebe cevap vermesi yüce ve yüksek adetlerindendir. Öncelikli şart, talebin ıstırar haine gelmesi ve istemenin bu boyutta gerçekleşmesidir.   

- “İnsanlara akılları ölçüsünde konuşun” Hadis-i Şerifinin buyruğu üzerine günümüzün irşat ve tebliği, günümüz insanının akıl seviyesine göre yapılmalıdır. Günümüz insanının, pek çok şeye, geçmiş dönem insanlarından çok erken uyandığı malumdur. Onlara anlatılacaklar da bu realiteye uygun anlatılmalıdır.    

-  Mademki bu dünyaya imtihan olunmak için geldik. Lütuf da hoştur kahır da. Hangisi gelse kabulümüz olmalıdır.     

-Her ne kadar ecel gelmeden ölmek imkansız ise de, yalanla, doğrudan ayrılmakla  ölmüş bulunmak çok vakidir.                

- Nasihat Allah için olursa, diğer eksiklikler de giderilir ve nasihat tesir eder. Halbuki, nasihatin bütün unsurları bulunsa (İlim, hikmet, güzel anlatım gibi) fakat Allah için olması eksik olsa, nasihat tesir etmez ya da tesiri kısa süreli ve geçici olur.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Ders aldım ibret aldım yeni şeyler öğrendim. Müthiş üslubunuzla harika vecizeler kaydetmişsiniz. Teşekkürler Latif bey

Okur

Üstad, hayırlı sabahlar olsun. Elinize ve emeğinize sağlık. Bu yazı formunu ( hiç olmazsa Sn Karahasanoğlu’nun ki gibi diyerek) yürekten istemiştim. İki üç haftadır öyle olduğunu görünce de çok sevindim. Allah kaleminize ve düşüncenize bereket versin inşallah. Ben sizin meselenin görünür ve an için popüler olan yanına belki değinmenizi; fakat, esas itibarıyla ele aldığınız meselenin gelecekteki muhtemel etkileri hakkındaki görüşlerinize ve bu görüşler çerçevesinde doğru tavrın neler olabileceğine daha çok yer vermenizi talep ediyorum. Bu belki bir içerik teklifi. Belki haddi aşıyorum. Ancak hem günceli yazanları hem de bunun aslının ne olduğunu anlatan (arka plan./kısmen gerçek kısmen zan/komplo) yazarları okuyoruz zaten. Sizin katacağınız boyutun, akılla beraber daha çok Feraset ve Hikmet yüklü olacağını düşünüyorum. Bunun şu anda -özür dileyerek- pusulası muğlaklaştırılmış bir toplum için zaruret derecesinde bir ihtiyaç olduğunu da bizzat kendimden biliyorum. Çözüm sunumlarınızı Anadolu’da bin yıldır yaşanmış İslami geleneği de (ehli sünnet pratikleri, binlerce evliyanın ve dervişlerinin tarih boyunca var kıldığı tasavvuf birikimi ve İmam Ali Hazretlerine gönülden bağlı Alevileri de dikkate alarak) özümseyerek içeriden yapmak bence çok önemli. Tabii makul bulursanız. Mesela bu kritik ortamda (ekonomik, sosyal ve tabi afet beklentileri gibi konularda) müslüman tavrı ne olmalıdır. Yahut dijital medya karşısında müslüman bireyin yükümlülükleri nelerdir. Yapacağınız yorum ve çağrıların yankı bulacağını umuyorum. Allah’a emanet olun
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23