• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Latif Erdoğan
Latif Erdoğan
TÜM YAZILARI

Sözde yenilgi üzerine...

29 Haziran 2019


Latif Erdoğan İletişim: [email protected]

Kim, nasıl düşünüyor olursa olsun, ben, 23 Haziran’da yenilenen İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminde millet iradesinin sandıkta tecelli eden sonucunun İmamoğlu’nun farklı galibiyeti şeklinde olduğu kanaatinde değilim.

Daha önceki seçimde FETÖ’nün gerçekleştirdiği şaibe ve usulsüzlüklerin yenilenen bu seçimde daha profesyonelce yapıldığı, karartmaların daha ustaca gerçekleştirildiği inancındayım; ve önümüzdeki dört yıllık süreçte yapılan ve yapılacak olan icraatın bütünü beni bu inanç ve kanaatimde tekzip etmediği sürece de bu kanaat ve inancımı değiştirecek değilim.

İmamoğlu mazbatasını aldı. Elbette kaderin kendisine takdir ettiği sürece başkanlık yapacak. Hukuki prosedürün böyle olacak olması beni hiç ilgilendirmiyor; oyların yeniden sayılması, yeniden seçim yapılması gibi şimdilik akla zarar herhangi bir teklif getirmediğime göre benim bu ilgisizliğim de başkalarını ilgilendirmemeli. Hepimiz, kanaatimizi ve kabullerimizi zamana yaymalı ve önümüzdeki süreçte gerçekleşecek icraatın yakından takipçisi olmalıyız. Ne kadar milli menfaat eksenli hareket edileceği, ne kadar başka (özellikle FETÖ- PKK ve dış güçlerin) çıkar beklentilerine cevap verileceği sabit kriterimizdir.  

Seçimin görünen mevcut sonucuna iki türlü tepki vermek de mümkün.  Birincisi üzüntü: Binali Yıldırım’ın, seçilseydi İstanbul’a kazandırmış olacağı artı değerleri düşünüp de bunlardan mahrum bir tablo ile yüzleşmek karşısında üzülmemek elbette mümkün değil. İkinci tepki sevinç: İleride bütün Türkiye’de yaşanması muhtemel bir negatif sonuç karşısında şimdiden tedbirli olmaya bizi uyardığı için bu yenilgi görünümlü ikazı sevinçle karşılamak gerek.   

Ak Parti, bu ülkeye çok hizmet eden bir siyasi hamlenin adıdır. Başlangıçta ona gönül verenler meseleye bir parti oluşumundan çok bir dava tekevvünü olarak bakmışlar ve bütün gayretlerini böylesi bir tekevvün uğruna seferber etmişlerdir.  Uyku nedir bilmediler, yorgunluk nedir hissetmediler, çalıştılar, çalıştılar ve sadece çalıştılar. Bu onlara düşen görevdi; onları başarılı kılacak da “insana ancak çalıştığı vardır” (Necm, 39) diyen Rabbimizdi. İhlası, samimiyeti çalışmalarına aşı yaptılar ve sonuçta el attıkları meselelerin çoğunda Cenab-ı Hakk’ın inayet ve yardımıyla başarılı oldular.

Görünürdeki sözde yenilgi bu başarıyı gölgeleyecek ve Ak Parti’nin bu ülkeye yaptığı muazzam hizmetleri nazarımızda küçültecek değildir. Biz bu çalışmaların hep arkasında olduk öyle olmaya ve öyle kalmaya da devam edeceğiz. Ak parti hakim parti olma konumunu geçici olarak kaybedip birinci parti konumuna inmiş olsa da Cumhur İttifakı sürecine girişle bu zaafını geride bırakmış, Cumhur İttifakı bütünlüğü içinde tekrar hakim parti konumuna yükselmiştir. Sözde yenilgi, güneşi perdeleyen küçük bir bulut dalgasıdır, rüzgarla gelmiş, rüzgarla gidecek ve hiçbir izi de kalmayacaktır.

Ve bu fecr-i kazibin aldatıcı ışığına gönül kaptıranlar, muhalefeti destekleyenler ve bu fırsatı ganimet bilip yeni siyasi yapılanmaların peşine düşenler, fecr-i kazip şafağını geri çektiğinde nasıl bir karanlıkta kaldıklarını görecekler,  galibiyetlerinin nasıl yarını olmayan gizli birer mağlubiyet olduğunu acı tecrübelerle yüzleşerek anlayacaklardır.

Bir de, başkasına düşmanlıkla başlayan dostluklar, açken yutulur tokken kusulur cinstendir. Cumhur İttifakının muhalefetinde konuşlanan ve Erdoğan düşmanlığı üzerine kurgulanan dostluk böylesi bir dostluktur. Daha ilk gece mide bulantıları başladı, yakında yuttuklarını kusacaklar. Hele sıra, çıkar paylaşımlarına gelsin…

Bazı mağlubiyetler, düşüşün değil, büyük idealler peşinde koşuşun işaretleridir. Ben, bu sözde yenilgide böyle bir mana da hissediyorum. İnşallah Ak Parti, bu sözde yenilgiyi kaderin bir teşvik kamçısı gibi değerlendirecek, azmini, kararlılığını, gayretini katlayarak vaad ettiği yüce ve yüksek hedeflere doğru hızla mesafe almayı başaracaktır. Güzel, sevindirici sonuç (akıbet) her daim takva ehlinindir. Öncelikle biz içtimai bağlamda takva ehli olma özelliğini kazanalım, koruyalım gerisi kolay…

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23