Seçim - FETÖ ve son zırvaların deşifresi

15 Haziran 2019 Cumartesi

Maksadı İstanbul’a yazık etmekten başka bir şey olmayanlar dışında hangi sağduyu sahibi 23 Haziran Büyükşehir İl Belediye Başkanı seçiminde Binali Yıldırım’dan başka bir adaya oy verebilir ki? İmkânsız ve mümkün değil.

Ola ki biri böyle yanlış yaptı; o kişi kendisini vicdan denen yargıcın önünde nasıl savunabilir, aklıselimin muhasebe kütüğüne hangi meşru gerekçeleri not düşebilir ki? O da mümkün değil. Öyleyse bu tür mümkün olmayanlara kördüğüm vurup sonradan karalar bağlamak yerine herkes aklını, ferasetini, basiretini kullanmalı ve bu seçimde tavrını geleceğimizin aydınlık tayflarının bir bir üzerimize sökün edip bize ulaşacağından kuşku bulunmayan Binali Yıldırım’la özdeşleşecek dönemden yana belirlemelidir.   

Öküz altında buzağı aramanın anlamı yok. Binali Yıldırım’ın Diyarbakır konuşmasında sarf ettiği sözleri, tarihi bağlamından koparıp da yorumlamak fevkalade yanlış bir yaklaşım. Cumhuriyetin kuruluşu yıllarında gerçekleşen bir vakayı, o bölgelere ait o günkü isimleriyle dillendirmek ne bugün o bölgelere aynı ismi vermek anlamına gelir ne de böylesi bir arzuyu deşifre eder. O dönemde oraların isimleri öyleydi; onun için de o isimlerle anılıyordu. Daha sonra isimler değişti, şimdi de mevcut isimleriyle anılma durumunda.  

Binali Yıldırım çok yönlü mükemmellik örneği ile somutlaşmış bir aday. Kendi görev alanlarındaki başarıları bir yana, Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçişte sergilediği alicenaplık asla unutulmamalı ve daima vefa ile mukabele görmelidir. İstanbul Belediye Başkanlığı onun siyasi kariyerine bir şey ilave etmeyeceği ortada, ama onun İstanbul’a artı değer olarak kazandıracağı çok şey olacağı da gün gibi aşikâr. Güneşe gözünü kapamak gündüzü gece etmez, sadece gözünü kapayanlar güneşin elvan elvan ziyasından kendilerini mahrum etmiş olurlar.  

Ekrem İmamoğlu, son sergilediği tavırları da göz önünde bulunduracak olursak çok yönlü eksiklikleri bulunan bir aday. Öyle olmasaydı da bir takım artı yanları bulunsaydı yine onunla ilgili olumsuzluk kanaatimiz değişmezdi; çünkü ittifak ettikleri topluluklar ortada, biri PKK diğeri FETÖ. Yani Allah’ın, meleklerin ve bütün müminlerin laneti üzerinde iki topluluk. Onlarla ittifak edenin kimlerle ihtilaf halinde olacağı her türlü izahtan vareste.      

Nasrettin Hoca, kuru bir bitkiyi alıp çöl gibi bir yere dikmiş, sonra da üzerine bevletmiş. Ardından da görüp göreceğin rahmet işte bu kadar, demiş. Seçim sonrası, alelacele mazbatayı kapıp on sekiz gün İstanbul Belediye başkanlık koltuğunda oturan İmamoğlu’nun, göreceği siyasi ikbal bundan ibaret. Seçim sonrası travma yaşamaması için psikolojik hazırlığını bu kıssadan hisse çıkararak yapsa iyi olur, diye düşünüyorum.

FETÖ elebaşının son zırvalarını deşifreye gelince: Öncelikle şu bilinmelidir ki, Gülen’in hastalığı ile ilgili yapılan bütün ifşaat kurgudur, yalandır, taktikseldir. Bu taktik örgüt içinde duygu sömürüsü, dış kitle içinse oyalama, vakit kazanma işlevi görür. Sözde, Gülen bu taktiğini “Ben hastayım dedi” (Saffat, 89) ayetine dayandırır. Ve bu taktiği sık sık kullanır. Gülen’in kıt aklı bu taktiği keşfe yeterli değildir; ona bu taktik, çok zaman önce, birinci dereceden müşahidi olduğum şekliyle bir başkası tarafından telkin edilmiştir.     

İkincisi, söz konusu sohbet/görüşme/toplantının aslı, neşredildiği tarihten çok önce yapılmıştır. Katılımcılar, gönderildikleri yere vardıktan sonra da özel bir çekim yapılmış, neşredilmiştir. Yani o toplantının muhatapları kesinlikle o çekim esnasında kameraya yansıyan sırtı kameraya dönük başları takkeli figüranlar değildir.  

Bu mesaj, örgütün genel kitlesine gönderilmiştir. Orada anlatılmak istenenler de asıl muhataplar tarafından örgüt bireylerine bir bir izah edilip açıklanmıştır. Mesajın gönderilmesi, görev yerlerine yeni giden kadro fertlerinin meşruiyetini deklare içindir.

Tecvit dersi alegorik bir anlatımdır. Eski ders kitaplarında bu ders ebcet ve Sübhaneke ile başlar, sonra kısa surelerle devam eder, Nas suresiyle işin başlangıcı tamamlanır. Gülen, bu sürecin bittiğini, yeni bir sürecin başladığını söylüyor. Bu yeni süreç tamamen yenilenmiş bir kadro ile ve Bakara suresini okuyarak, yani çok uzun süreye yayılı bir çalışma planı yaparak gerçekleşecektir.

Kaleden maksat devlet yapısıdır. Kale kapılarının açılması, 17- 25 Aralık ve özellikle 15 Temmuz sonrası kapanan kapıların tekrar açılmaya başladığını imadır. Bu yolla ve eski acemiliklerin verdiği yanlışları da düzelterek uzun soluklu bir çalışmaya girildiği söylenmektedir. Gaye ve maksat yine, bütün kadrolarıyla devlet birimlerini ele geçirmektir.

Temkinli (dikkatli, üstü örtülü) konuşuyorum, demesi iki gayeyi içerir. Birincisi örgütsel kitleyedir ki, benim burada örtülü anlattığım hususlar, sizlere gönderilen yeni vazifeliler tarafından açılacak, izah edilecektir demektir. İkincisi ise dış kitle takipçilerini kandırarak kayda geçen bu konuşmanın asıl toplantı konuşması olduğuna inandırmak içindir. Hâlbuki asıl toplantı çoktan yapılmış, iştirakçiler gönderildikleri yere çoktan gitmişler ve yeni vazifelerine başlamışlardır. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Abdulcabbar Abdulcabbar 1 ay önce
  Latif bey bazılarının vicdanı sukut eder... Onların kurtuluşu yoktur...Boşuna çabalama...Allah’in Kalplerini mühürledik dediği insanların yola gelme ihtimali yok...Ezel canibinde ruhta yararlaninsanlara Allah öyle bir imtihan veriyor ki, ömürlerinin sonlarına doğru göre göre gidip küfür tarafında hayatını sonlandırıyorlar... Vah ki ne vah onlara. Bunlar yüzünden ben artık cumalara bile gitmiyorum..Çünkü toplumun binde birinin adam gibi adam kalabildiği döneme girdik...tek korunak evlerin içi...
 • ayni 31ayni 311 ay önce
  Lan latif ne münafık adamsın sen de Fetönün işlediği tüm sućlara ortaksın.Fetö seni Türkiye imamı yapmadı Afirkaya gönderdi diye ayrılmışsın laflaıi dolanıyor internette. ulan sen de fetö gibi pisliğin tekisin yeter artik senin yazdıklarına inanan kalmadı seni kullananlar hariç
 • Ahmed SerhendAhmed Serhend1 ay önce
  Dua: (Allâhümme innî e’ûzü bike en edille ev üdalle ev ezille ev üzelle ev ezlime ev üzleme ev echele ev yüchele ‘aleyye.)
 • musamusa1 ay önce
  Abdusselam EFE sen fetöcü ağzıyla konuşuyorsun. hayırdır..
 • Robot müfsidi tanır mı? O zaman şarteli indir cereyanı kes ve kendini sorgula Robot müfsidi tanır mı? O zaman şarteli indir cereyanı kes ve kendini sorgula 1 ay önce
  "Hiçbir müfsid ben müfsidim demez. Daima suret-i haktan görünür. Yahut bâtılı hak görür. Evet, kimse demez ayranım ekşidir. Fakat siz mihenge vurmadan almayınız.Zira çok silik söz ticarette geziyor. Hatta benim sözümü de, ben söylediğim için hüsn-ü zan edip tamamını kabul etmeyiniz..."(Bediüzzaman)
 • Diktatör kim (II)Diktatör kim (II)1 ay önce
  2010’lu yıllar FG’nin devlete hakim olduğu dönemdi. Kimse Ak Parti’yi suçlamasın. Bütün millet bu harekete omuz verdi. Kandık ama şükür ki kimseyi kandırmadık. Demokrasilerde devlet yönetmenin tek yolu siyaset ve seçimden geçer
 • Hazin bir hikaye: Hizmet’ten terör örgütüne (I)Hazin bir hikaye: Hizmet’ten terör örgütüne (I)1 ay önce
  FG hareketi 70’li 80’li ve 90’lı yıllarda milletten büyük teveccüh gördü. Neden? Millet mümin bir kul olsun diye hiçbir siyasi rengi olmayan “hizmet hareketi”’ne evladını teslim etti. İslami bakımdan asla kabul edilemez yöntemlerle hareket çığ gibi büyüdü. Niyetimiz halisdir niyete bakın diyerek anne-babaları ikna ettiler. Dünyevi başarı kazanan evlada sahip olan aileler çok mutluydu (Yıllar sonra ortaya çıktı ki meğer sorular çalınmış, kopyalanmış, ÖSYM ele geçirilmiş). Çok güç kazanan hareket 2010’dan sonra seçilmiş hükümete dişini gösterdi. Bir baktık ki kuşatılmışız. Kim tarafından? Milletin oluk oluk himmet akıttığı “bizim evlatlarımız” tarafından. Erdoğan’a teslim ol dediler. İşte ipin koptuğu an orasıydı. Erdoğan hodri meydan demesiyle 17-25’ler, kasetler, MİT turları, Rus Uçağı, Rus Büyükelçisi vs vs geldi. Devamı var.
 • Kışkırtmacıya Kışkırtmacıya 1 ay önce
  Elbette siyasette Saadet ile çatışma olur. Ama seçmenler aynı musluktan su içerler. Kan davası İslam’da yoktur. Sen kan davası isteyen bir zavallısın. Belki de başka mahalleden gelmiş buraya şeytani fitne saçıyorsun. Saadet seçmeni lisanıyla ötüyorsun. Bu bir adresi gösteriyor: FETÖ.
 • Evet ben dilenciyimEvet ben dilenciyim1 ay önce
  Oy istemek dilencilik ise yüzbin kere dilenciyim. Ben kardeşimden oy istiyorum.Saadet’e oyveren kardeşimdir.
 • Şablon belli Yazan belli Nakarat gibiŞablon belli Yazan belli Nakarat gibi1 ay önce
  Sen eskiden bu şerefsiz (FG)’in emrinde değilmiydin?Sn L. Erdoğan’ı yıllardır okuyorum. Şerefsizin en güçlü olduğu dönemde yollarını ayıran L.E.siz FETÖ elemanları için elbette hain olur. Biz Türkiye için ise O bir kahraman.Müfsid hakkkında milyonlara seslenen gerçek bir uyarıcı.
 • ÜnalÜnal1 ay önce
  Dünün mübarek FETULLAH GULEN hocaefendileri gözyaşı dökülen hocalari hatta peygamber gibi dedikleri FETULLAH GULEN hocaefendileri bugün i.ne oldu bugünün muhterem hocaefendilerinin yarın ne olacağını kim bilir
 • takiitakii1 ay önce
  FETÖ ÇAĞIMIZIN BU GÜNLERİN İBNİ SEBESİİBNİ SEBEYİ ARAMAYA GEREK YOK FETÖ İBNİ SEBENİN TA KENDİSİ
 • GaripGarip1 ay önce
  Yaradan ülkemize göz diken huzurunu bozan bu katil sürülerine fırsat vermesin.
 • müslümmüslüm1 ay önce
  Saadeti 31 Marttaniçin tüm Türkiyede aday göstermemekle itham eden yorumcu, önce siz kendinize bakın. Bu gün kimlerle yürüyorsunuz.Geçmişte sizi vatan hainliği ile suçlayan iktidara gelirlerse liderinizi idam edceğini söyleyen, Refah döneminde Demirel in yanında yeralan ve Refah partisinin iktidardan düşmesi için ellerinden gelenleri ardlarına koymayanlar şu anda hepsi sizler tarafından baş tacı edilimiş. Utanmadan birde Saadetçilerden yardım ve oy bekliyorsunuz...
 • müslümmüslüm1 ay önce
  Sayın Erdoğan İmamoğlu ve CHP nin geçmişi belli ama eğer insanlar bugün CHP ve İmamoğluna İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde isteyerek yada istemeyerek oy vermek zorunda kendilerini hissediyorlarsa Ak Parti yöneticileri başlarını iki elleri arasına alıp düşünmeliler. Yaptıkları yanlışların, hataların, haksızlık ve hukuksuzlukların haddi hasabı yok. Geçmişte nelerden şikayet ettilerse şi,mdi onları huvardaca yapiyorlar ve yapmaya devam ediyorlar. Böyle devam ederlerse Müslümanların 70-80 seneden beri yaptıkları mücadelelerini boşa çıkaracaklar. Bu böyle biline...
 • 1 ay önce
 • Yalniz kurtYalniz kurt1 ay önce
  Feto ve avanesi Allahin lanetine ugramis.Seytanlarin en alcak taifesidir.kopege ekmek versen isirmaz.bu asagilik feto milletin parasiyla.milletin evlatlarini zehirleyen kobradir.unutmadin ahirette hesap var.cehennem var.ates var.oturup aglasin
 • AhmetAhmet1 ay önce
  La Fetö mü kaldı? Herkes gerçek yüzünü gördü kendini rezil etti..
 • Kermes nedir?Kermes nedir?1 ay önce
  Bir okulun öğrencilerinin yıl boyu el emeklerini, okul tarafından öğrenci velilerine satarak bu küçücük geliri okul bütçesine katkı yapmaktır. (Bunu Mayıs ayında yılda bir kez yaparlar.) Süleymancı kermesi nedir? Kurslara öğrencilerin yiyemeyecekleri kadar yani ihtiyacından çok fazla et toplayıp, yıl içerisinde bu etleri kebap yapıp defalarca ahaliye satmaktır. Utanmazlığın ve sıkılmazlığın bu kadarı olur da, milli eğitim bakanlığı bu rezilliği neden seyretmektedir? Çünkü feto itini kovalamaktan, diğer itleri kovalamaya enerjisi kalmamıştır da ondan!
 • En alttaki yorumcuyaEn alttaki yorumcuya1 ay önce
  Erbakan 1969' da bu ülkeye fitne fidanını ekmiştir. Bugünkü saadet, onun zakkumsal semereleridir. Varoldukları sürece küfre hizmet etmeye devam edeceklerdir.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Fetö ile yillarca isbirligi icinde olan akp iktidarina yakinligindan soruyorum. bu detayda fetö konusmalarini deşifre ettigine gore sen de fetöcü olmalısın.Yada eskiden oyleydin simdi tovbekar oldun. Eger bu dogruysa sen niye yargılamadın.Ha fetö elebaşısı ile yıllarca beraber yürüyen, iktidar sahipleri, nice bakanlar, binlerce kandırıldık diyenler yargılanmadı ben niye yargılanayım diyorsan, bak bunda haklısın. Ama o zaman pkk uzantısı hdp yi meclise sokan chp olmayıp akp olduğunu hatirla ve yine sus.
 • TURGUTTURGUT1 ay önce
  FETO ağzıyla kuş tutsa, Türkiyede artık tutunamaz. Bitmiştir. Ancak Türkiyede kalanlar potansiyel tehlikedir. Bir anda zombileşebilirler. Şekir şebeke sularına zehir katabilirler, hastanelerde kaos çıkarabilirler, salgın virüsler yayabilirler, kısacası DEVLETİ ZAAFİYETE UĞRATMAK için bilimum mikroplukları ve acımasızlıkları yapabilirler, çünkü beyinleri kendilerinin kontrollerinde değildir. FETÖ ye gelince, kendini çok akıllı gören, aptal bir fırıldaktır.
 • hepsinin canları cehenneme:hepsinin canları cehenneme:1 ay önce
  "çünkü ittifak ettikleri topluluklar ortada, biri PKK diğeri FETÖ (ve yeni asya), Yani Allah’ın, meleklerin ve bütün müminlerin laneti üzerinde iki topluluk." Üçüncüsü hiç şüphesiz "süleymancılar"; hayır, en alttaki güdümlü roket taifeyi kasdetmiyorum, onların iplerini ellerinde tutan ahlaksız şerefsizleri!
 • görülmemiş bir fırıldak!görülmemiş bir fırıldak!1 ay önce
  Gülen' e vakti zamanında ülkücüler "sümüklü" demişlerdi, ki onu hiç sevmediğim halde, yine de bunu 'keşke demeselerdi' demiştim; sırf hocalık makamına onun yüzünden zarar gelmesin diye! Bugün ise artık ben Gülen' e; "PİÇ" diyorum; "PİÇ-OĞLU-PİÇ"
 • 31 Mart’ta yüzlerce belediye seçiminde aday çıkarmayan Saadet oralarda 2 tane milli görüşçü yok muydu? 31 Mart’ta yüzlerce belediye seçiminde aday çıkarmayan Saadet oralarda 2 tane milli görüşçü yok muydu? 1 ay önce
  “Erbakan Hocamız bir seçimde 2 milli görüşçü olsa biri aday olur diğeri ona oy verir...” demiştir sözüne yapışan Saadet’e sormak lazım siz 31 Mart 2019’da pekçok yerde aday çıkarmadınız. Oralarda bu ilkeye niye uymadınız? Oralarda 2 tane milli görüşçü yok muydu? Elbette vardı. Bu durumda yüzlerce belediye seçiminde Erbakan’ın görüşüne aykırı davranmış oldunuz. İBBB’ye gelince. Millet, Ak Parti’ye gitmesi muhtemel oyların önünü kesmek gayesiyle adayınızı çekmediğinizi iyi biliyor. İslam için yapılan siyaset bu ise yazıklar olsun. Erbakan hayatta olsa ve “Hocam ya CHP kazanacak ya da AK Parti İslam için hangisi evladır” diye sorsak cevabı ne olurdu? Saadet’e oy vermiş seçmen şimdi vicdanıyla başbaşa.

Günün Özeti