• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Latif Erdoğan
Latif Erdoğan
TÜM YAZILARI

Ramazan günlüğü 

02 Nisan 2022
A


Latif Erdoğan İletişim: [email protected]

Ramazan ayının ilk parıltılı ışıkları, ilk saf ve duru nuru, kalbimizi, ruhumuzu, nefsimizi ve bütün mahiyetimize ait his ve duygularımızı yıkamaya başladı. Bizi, sınırsız bereket kaynağı bu mübarek aya kavuşturduğu için Rabbimize sonsuz hamdler, sayısız şükürler olsun. 

Zaman bir zarftır. Önemli olan zarfın içindeki mazruftur. İşte o mazruf bizim bu ayda yapacağımız salih ameller, eda edeceğimiz ibadetlerdir. Bunları kıymetlendirecek olan da rıza-i ilahi ile olan irtibatımız, yani ihlas ve samimiyetimizdir. 

Bize bakan yönüyle Ramazan ayını diğer aylardan ayıran en önemli özellik, bu ayda orucun farz olmasıdır. Diğer aylarda tutulan oruçlar nafile ibadet iken Ramazanda farza dönüşür. Gücü yeten her mükellefin bu ayı oruçlu geçirmesi gerekir. Bir başka özelliği de, bu ayda yapılan bütün ibadetlerin, tilavet edilen Kur’an-ı Kerim’lerin, işlenen her türlü hayrın, diğer zaman dilimine oranla mükâfatlarının kat kat artırılmasıdır. Bu sebepledir ki, bu ayın her dakikası, her saniyesi değerlendirilmeyi bekleyen büyük fırsatlar cümlesindendir. Ramazan ayına bu yekpare kıymet ve değeri kazandıran da hiç kuşkusuz oruçtur. 

Bir Hadis-i Kudside Rabbimiz şöyle buyurur: “Ademoğlunun bütün ibadetleri kendisi içindir. Oruç ise benim içindir. Onun mükâfatını da ancak ben veririm.”  

Yani melekler onu hasenat defterine “oruç” olarak kaydederler. Oruca verilecek mükâfatın sayısını ve keyfiyetini onlar da bilemezler. Onu ancak Allah bilir. 

Peygamber Efendimiz: Oruçlunun ağız kokusu Allah katında miskten daha değerlidir, buyurur. Açlıktan ağzı kokmak, zahirde kerih bir durumdur. Hâlbuki bu koku batıni manada oruçla miskten daha kıymetli hale dönüşmektedir. “Allah katında” ifadesinden bir de şu manayı anlamak mümkündür: Ebedi âlemde, oruçluların ağızları ebediyen miskten daha güzel kokacaklardır… 

Hz. Ali (R.A) den şöyle dediği rivayet edilir: Üç şey peygamberlerin ahlakındandır. İftarda acele etmek, sahuru geciktirmek ve ellerini göbeğinin altına bağlamak. İftarda acele etmek, şükürde acele etmek demektir. Sahuru geciktirmek, bereketi artırmak anlamına gelir. Ayakta dururken ellerini göbeğin altına bağlamak ise, tevazu ve mahviyet göstergesidir. 

Sahur bütünüyle bereket demektir. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulur: “Allah ve melekleri, sahur yapanlara ve seher vaktinde istiğfar edenlere salat ve selam ederler. Bir yudum su ile bile olsa sahur yapınız. Onda bereket vardır. Bir yudum su ile sahur yapan kişinin içtiği bu bir yudum su dahi yemek yemiş, kana kana su içmiş gibi bereketlenir. Sahur yaparak Hristiyanların tuttuğu oruca benzememiş olursunuz.”  

Oruç bir tarafıyla insanı manevi kirlerden arındırırken, diğer tarafıyla içtimai olgunluğa da vesile olur. Oruç tutan insan açlığın ne olduğunu anlar. Eğer varlıklı ise açların yardımına koşar. İftar vaktindeki bekleyiş, her türlü aristokrat ayrımcılığı ortadan kaldırır. Ezan okunmadan, dünyevi makam ve mansıbı ne olursa olsun hiç kimse elini yemeğe uzatamaz.  

Ramazan orucu, bütün dünya Müslümanlarını bir tek sofra etrafında toplanmış gibi yapar. Bu öğretici halden şuurlu bir şekilde istifade edilebilse, Müslümanlar arasındaki ihtilaflar son bulur, tefrikalar en asgari seviyeye iner. 

Öyleyse gel oruç tut. Öyle oruç tut ki, imanın Kevser taşısın günün sonunda iftarına. Açlık sende açılsın, bütün açlar yerine. Karnı aç olanları da, kalbi, ruhu aç olanları da doyursun senin orucundaki açlık. Sen oruç tutarken, o da seni tutsun, zaaflarınla sürçeceğin yerlerde. Düşmeden yere, çıkarsın seni göklere tuttuğun oruç. Cennetlere taşısın susuzluğunla seni. Neye susuzluk duymuşsan hak adına, hepsine ulaştırsın, hepsine kandırsın seni orucun. Ne ki sana kötülük tattıracaksa, hepsinden seni uzak tutsun. Yalandan uzak tutsun, gıybetten, bühtandan uzak tutsun. Dilini korusun onlardan, bütün bedenini korusun günah sayılanlardan. Bütün haline, bütün ahvaline içir, yedir, orucun açlığını, susuzluğunu. O seni korurken kötülüklerden, sen de bozma onu ve koru orucunu. Sükûtunda çağlasın beyan ırmakları. Söze düğüm vur, söyleyeceklerini hal diliyle söyle. Sabır dile daim, kızma, öfkelenme. Melekleş böylece. Cennete çevir mahiyetini, cennetten de öte.. Ve orucun tasdik etsin öteyi, cennetten de öte..

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bahtiyar İnsan Latif Erdoğan

Alem uykuda iken FG fitnesini herkesten evvel teşhis eden bahtiyar insan Latif Abi Ramazan ın mübarek olsun

Rabbim

İlminizi ve ömrünüzü artırsın. Bu güzel yazınız için teşekkürler. Ramazanınız mğbarek olsun...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23