Nurlu mektup…

26 Ocak 2019 Cumartesi

Hüsnü Bayram Abi ile ilk vicahi görüşmemiz yirmi sene kadar öncesine dayanır. Risale-i Nur’u kendi rengine, kendi boyasına bulandırmadan saf ve duru haliyle adeta bir reşha gibi aksettirişine hayran olmuştum.

Sözü Bediüzzaman Hazretlerinin şahsına getirmiş, onun zühtünü, verasını, takvasını ve nasıl bir ahlak-ı hamideye sahip olduğunu uzun uzun anlatmıştı. Sohbetinin sonu hitamühül miskti. Şöyle demişti: Üstadımız güzel koku sürmeyi ihmal etmez, sürekli kullanırdı. Fakat bunu da azami ihlas adına yapardı. Yani kendi teninin güzel kokusunu gizlemek için bu kokuları sürerdi.

Evet, sizler de o manevi kokunun ne olduğuna mutlaka aşinasınızdır. Dünyada benzerine rastlamanın mümkün olmadığı o güzel kokuyu, ya bir veli kulu ziyaretinizde, ya bir zikir halkasının nefes kesen rayihasında ya ihlas donanımlı bir Kur’an tilavetinde ya da berzaha göçmüş Allah dostlarının kabirlerinde selam almaya mukabil gelen ve adeta bütün mahiyetinize yayılan güzel kokularda duymuş, hissetmişsinizdir.

Allah’ın sevgili kullarındaki bu hal elbette onların Peygamber izinden gidişlerinin ve Peygamber Efendimizin varisi alimlerden oluşlarının da bir işaretidir. Nitekim Hz. Ayşe validemiz şöyle buyururlar: Allah Resulünün teni ve teri o kadar güzel kokardı ki, o terlediğinde biz hemen onun terini alır ve kokularımıza karıştırır yani tefarik yapardık.

Birkaç hafta önce nasip oldu, Hüsnü Bayram Abiyi ziyaret ettim. Risale-i Nur’u yine aynı saflığında, aynı duruluğunda aksettirdiğini görmek beni sonsuz sürura gark etti. Geçen yıllar, seneler onu asla aşındırmamış sadece hizmet aşkını, hizmet şevkini artırmıştı.   

1950 yılında henüz 15 yaşında çiçeği burnunda bir delikanlı iken tanıdığı, rahle-i tedrisine oturduğu Üstadından o, tam on yıl ilim, irfan ve feyiz massetmiş, ömrü boyunca da sadakat ve vefasından zerrece taviz vermeden Üstadından gördüklerini, onunla yaşadıklarını talipleriyle paylaşmış durmuştur. Sadece aklıyla, kalbiyle, ruhuyla değil adeta bütün mahiyetiyle hizmet-i imaniye ve Kur’aniyeye kilitlenmiş bu mümtaz şahsiyet elan da irşat vazifesini külli ve umumi manada deruhte etmekle meşguldür.

Geçtiğimiz günlerde, Hüsnü Bayram Abi, basına da yansıyan şekliyle bir mektup neşretti. Önümüzdeki yerel seçimlerde niçin Ak Partinin ve Cumhur ittifakının desteklenmesi gerektiğini Risale-i Nur’a dayalı teorik ve Bediüzzaman Hazretlerinin icraatına dayalı pratikleri referans alarak değerlendiren, yorumlayan ve hükme bağlayan bu mektup, selim bir aklın, keskin bir ferasetin ve istikballe musafaha eden bir basiretin şekillenmiş yankısı mahiyetindeydi.

Mektup uzun. Ben, şahsı maneviyi temsilen yazıldığı için herhangi bir mektuptan daha öte mana ifade eden bu nurlu mektubun son bölümünü teberrüken sizlerle paylaşmak niyetindeyim:  

“Üstadımızın 1957 erken seçimlerinde hareket tarzını bizatihi şöyle gördük:

Ehl-i dalaletin komitelerinin bu zamanda Reis-i Cumhurumuz Recep Tayyib Erdoğan aleyhinde ittifak ettikleri gibi, 1957 seçimlerinde de Adnan Menderes’in aleyhinde ittifak etmişlerdi. Vatan, millet ve memleket aleyhinde tehlikeyi gören Üstadımız ile birlikte hayatında ilk defa rey kullanılacağı sandığa gitmiştik. Aziz Üstadımız sandık başkanına “Bana Demokratların pusulasını ver evladım” dediler. Açıktan Demokrat Parti pusulasına parmak bastılar.

Şimdi de aynı hal daha dehşetli bir surette cereyan ediyor. Sadece dahilde değil hariçten de çok düşmanlar insanları aldatarak aziz vatanımızda istikrarı bozmak ve hükümeti zayıflatmak için her türlü bahaneyi istimal ediyorlar. Aynen öyle de bu seçimler her ne kadar mahalli seçimler olsa da, sonuçları itibariyle bütün memleketi ilgilendiren bir meseledir. Hükümetin meşruiyetine darbe vurmak ve asayişi bozup memlekette anarşi çıkarmak isteyenler, seçimlerde hükümet aleyhine çıkacak bir neticeyi; vatan, millet ve memleket aleyhine Allah muhafaza istimal edebilirler. Buna karşı aynen Üstadımız gibi bizler de vatan, millet ve İslamiyet namına Cumhurbaşkanımızın intihap ettiği adayları destekleyeceğiz.”

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Said korkmazSaid korkmaz4 ay önce
  Muhammed Arslan bey yorumunda güzelce özetlemiş. Hükümete eleştirimizi elbette yapacağız fakat bunun için vatana açıktan düşmanlık edenlerle aynı safa geçmekte neyin nesi. Teşekkürler sn Latif Erdoğan
 • RabiaRabia4 ay önce
  EuzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimAllah, sizi yerden bir bitki (gibi) bitirdi."Nuh süresi 17.ayet.elhamdulillah.sayin Erdoğan insanda bir bitki gibi yoktan yaratılmış.topraktan.fakat şimdi var olanı kullanarak insanlar uretim yapabiliyorlar.saygilar selam ve dua ileAllaha emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel deriz
 • RabiaRabia4 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim: Allah, iman edenlerin velisi (dostu ve destekçisi) dir. Onları karanlıklardan nura çıkarır; küfredenlerin velileri ise tağut'tur. Onları da nurdan karanlıklara çıkarırlar. İşte onlar, ateşin halkıdırlar, onda süreki olarak kalacaklardır.bakara süresi 257.ayet.elhamdulillah.Sayin Erdoğan nasılsınız.tagutlar yani ayagimizi kaydıran , saptıran sebepler çok olabiliyormus.basta şeytan daha sonra nefsimiz,aile, çoluk çocuk gibi.Allah muafaza.sayin Erdoğan sizler gibi ilminde ehil alimlerimiz maşallah ululemre itaati yazmaliki yazdiniz zaten.Allah razı olsun.hadislerlede günümüze tasiyabilmeliyiz.cok açık hadis-i serifler var.bunlari bir müslüman olarak önemsiyoruz.biz inanıyoruz.ben muslumanlardanim.tartismaya açılmasını faydalı buluyorum.eniyi hukuk İslam hukuku.bati müslümanlar arasında İslam hukukuna başvurup adaleti sağlayabiliyor.bizimde boş konusanlar cahiliye devrinde ki gibi lat menat uzzalarinin peşinde son sürat koşuyorlar.bakalim nerede çarparak stop edecekler.saygilar selam ve dua ileAllaha emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel deriz.
 • Adem Arslan Adem Arslan 4 ay önce
  Üstadımız Bediüzzaman hazretlerine 10 sene hizmet etmiş, çile çekmiş, hapis yatmış onun aziz hatırası olan Hüsnü Bayram ağabeyimiz elbette Risale-i Nurdan ve Üstaddan ayrı fikir beyan etmez bir fenafinnurdur. Üstadımız bir hatırada; 'Ben zannetmem ki Sungur, Zübeyir, Hüsnü benden ayrı iş yapsınlar' buyurur. Allah razı olsun Latif Erdoğan bey.
 • Adem arslanAdem arslan4 ay önce
  Üstadımız Bediüzzaman hazretlerine 10 sene hizmet etmiş, çile çekmiş, hapis yatmış onun aziz hatırası olan Hüsnü Bayram ağabeyimiz elbette Risale-i Nurdan ve Üstaddan ayrı fikir beyan etmez bir fenafinnurdur. Üstadımız bir hatırada; 'Ben zannetmem ki Sungur, Zübeyir, Hüsnü benden ayrı iş yapsınlar' buyurur. Allah razı olsun Latif Erdoğan bey.
 • OSMAN AKAROSMAN AKAR5 ay önce
  Muhammed Arslan yorumunda meseleyi çok güzel hülasa etmiş.. ezcümle; milletin hatta alemi islamın mukadderatıyla alakalı bir seçimde herkesin bir fikri görüşü olacak Risalei Nur'un şahsı manevisini temsil eden başta Hüsnü Ağabey olarak -özel ve tüzel- kimsede olmadığı kadar muktesebat ve müstakim altpısı olan talebelerinin bir fikri ve görüşü olmayacak! Ayrıca Risalei Nur külliyatı Kuranın imana dair ayetlerinin kuvvetli delil ve hüccetlerle izah ve tefsiri olduğu gibi Bediüzzamanın sair mektublarındaki beyanları ve muktezayı hale mutabık hareketlerinin de Kuran, Sünnet ve hadise dayandığını ehil olanlar gayet iyi bilir ve anlarlar.
 • İrfan aşanİrfan aşan5 ay önce
  Maşaallah
 • yurttaşyurttaş5 ay önce
  Hüseyin Bayram'ın eski Bakan İsmet Yılmaz'dan farkı var mı? Bence yok. Nurculuğu siyasete alet etmek yanlış. Yıllarca mason siyasetçiyi destekledi nurcular. Kim kazandı? Siyasete bulaşan kaybeder.
 • Mehmet Mehmet 5 ay önce
  Nurunun siyaset yapması hizmet yapmadığının.delilidir.Taraf olabilirsin ama nur talebesini taraf edemezsin.Siyasete giren birinden iman hakikatlerini kimse ogrenmez
 • RabiaRabia5 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim"13.Size ne oluyor ki, Allah'tan bir vekarı ummuyorsunuz?"14 "Oysa O, sizi gerçekten tavır tavır yaratmıştır."Nuh süresi ayetleri.elhamdulillah.Sayin Erdoğan ayetlerden bütün şerefin Allah'u Teâlâ ya ait olduğunu öğreniyoruz.buna rağmen insanlar şirk koşuyorlar.bugunki yazınız için size teşekkür ediyoruz.begendik.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel deriz
 • Mustafa ÇıkrıkMustafa Çıkrık5 ay önce
  MâşâAllah. Çok güzel bir yazı olmuş Lâtif abicim. Allah razı olsun. Rabbim,yolunda son nefesinize kadar kaleminizle yaptığınız cihaddan ayırmasın.
 • MustafaMustafa5 ay önce
  ANLAŞILMAYAN KİTAPLARI DEGİL ANLAŞILIR KİTABIMIZI KUR'AN'I OKUYALIM. 6:114-115 Allah'tan başka bir hakem mi arıyayım? Oysa O, size Kitabı açıklanmış olarak indirmiştir. Kendilerine Kitap verdiklerimiz, bunun gerçekten Rabbinden hak olarak indirilmiş olduğunu bilmektedirler. Şu halde, sakın kuşkuya kapılanlardan olma. Rabbinin sözü, doğruluk bakımından da, adalet bakımından da tastamamdır. O'nun sözlerini değiştirebilecek yoktur. O, işitendir, bilendir.6
 • MustafaMustafa5 ay önce
  022.016]İşte böylece ona apaçık ayetler olarak indirdik. Muhakkak ki Allah; dilediğini hidayete eriştirendir. AÇIK net olan KUR'AN OKUYUN MEAL OKUYUN
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Allah subhanehu ve teâlâ aşkına kim okuduğu risaliyeyi nuru anlıyor.030.030]Öyleyse sen, yüzünü Hanif olarak dine, Allah'ın fıtratına çevir ki O, insanları bunun üzerine yaratmıştır. Allah'ın yaratışında değişme yoktur. İşte dosdoğru din budur. Ama insanların çoğu bilmezler.016.089]Her ümmette bir kişiyi aleyhlerine şahid gönderdiğimiz gün; seni de onların üzerine tastamam şahid olarak getirdik. Sana; her şeyi açıklayan, hidayet ve rahmet, müslümanlara da bir müjde olan kitabı indirdik.
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Yarın mahşer de Kur'an'dan sorguya çekileceğiz , risaliyeyi nurdan değil. Okuyup diploma alan insanlar. İmtihanlar hep çalıştığınız kitaplardan olur.
 • TekinTekin5 ay önce
  Sayin yazarSaid Nursi Esaretten kurtulup Berline Gelmis ve Adlon otelde Kalmistir Halen Avrupanin en Lüx ve en pahali otelinde Nasil kalmiskim Finanseetmis bilgi verir seniz sevinirim.
 • Hüseyin AtacanHüseyin Atacan5 ay önce
  Yazıyı okuyunca fikrimi söyleme ihtiyacı duydum.Öncelikle Saidi Nursi'nin eserlerine Kur'andan daha fazla önem verilmesi kafamı karıştırıyor. Birilerinde, bağımlılık haline gelmiş bu duruma akıl erdiremiyorum. Bir zat almış eline kitabı Said-i Nursi'nin sözlerini ayet gibi kelime kelime tahlil ve tefsir ediyor. Sanki yeni vahiy buymuş gibi. Bir insanı veya ilim, edep ve ahlak yönünden üstün olan bir insanı, olduğundan daha üstte ve daha yüksekte göstermek yani yüceltmede mubalağaya kaçmak imanın kırılma noktasıdır oiyebiliriz. Hz.Peygamber kaç kez. "Ben de sizin gibi bir insanım." demiş, bazen sahabeden birinin fikrini benimsemiştir. Diğer taraftan, biz Kur'ani mucizelere inanmakla mükellefiz. Ancak bir de keramet var. İşte o mucizenin erişemediği yerlerde devreye giriyor ve bizi alıp götürüyor. İnsanın biyolojik yapısından kaynaklanan ten ve ter kokusunun üstün kişilerde misk-i amber vs. şeklinde olduğu Saidi- Nursi'nin bu kokuyu gizlemek için başka kokular sürdüğü absürt bir rivayetttir ve inandırıcı değildir. Rivayet eşyanın tabiatına aykırıdır. Eğer bu doğruysa bazı Fetöcülerin, Gülen'in atletini koklamaları da normaldir. Bunların yararlı bilgiler niyetine aktarılmasını uygun görmüyorum. Tamamen hurafe ve bidattır vesselam.
 • Osman ErOsman Er5 ay önce
  Said Nursi ve kitaplarınıputlaştırmayın, neredeyse kuranın önüne koyuyorsunuz... İlahi bir kaynakmış gibi herşeye onu referans vermek nedir ?
 • TürkoğluTürkoğlu5 ay önce
  Nurcu gibi yazmaya çalışıp fitne ekmek isteyenler olmuş.Allah daha iyisini bilir.Fetöculer ve diğerleri.Allah sizi bildiği gibi şanına yakışır şekilde cezalandırsın.Amin....
 • hristiyana şehadet mertebesi veren NURSUZhristiyana şehadet mertebesi veren NURSUZ5 ay önce
  Said Nursi merhumun bu sözü, bildiğim kadarıyla Kastamonu Lahikası‘nda (Mektup no: 75, s. 1615) geçmektedir. Oradaki ifadeleri şöyledir:“… Şiddet-i şefkat ve rikkatten, bu kışın şiddetli soğuğuyla beraber mânevî ve şiddetli bir soğuk ve musibet-i beşeriyeden biçarelere gelen felâketler, helâketler, sefaletler, açlıklar şiddetle rikkatime dokundu. Birden ihtar edildi ki:“Böyle musibetlerde kâfir de olsa hakkında bir nevi merhamet ve mükâfat vardır ki, o musibet ona nispeten çok ucuz düşer. Böyle musibet-i semaviye mâsumlar hakkında bir nevi şehadet hükmüne geçiyor.“Üç dört aydır ki, dünyanın vaziyetinden ve harbinden hiçbir haberim yokken, Avrupa’da, Rusya’daki çoluk çocuğa acıyarak tahattur ettim. O mânevî ihtarın beyan ettiği taksimat bu elîm şefkate bir merhem oldu. Şöyle ki:“O musibet-i semaviyeden ve beşerin zâlim kısmının cinayetinin neticesi olarak gelen felâketten vefat eden ve perişan olanlar, eğer on beş yaşına kadar olanlar ise, ne dinde olursa olsun şehit hükmündedir. Müslümanlar gibi büyük mükâfat-ı mâneviyeleri, o musibeti hiçe indirir.“On beşinden yukarı olanlar, eğer mâsum ve mazlum ise, mükâfatı büyüktür, belki onu Cehennemden kurtarır. Çünkü âhirzamanda madem fetret derecesinde din ve din-i Muhammedîye (a.s.m.) bir lâkaytlık perdesi gelmiş. Ve madem âhirzamanda Hazret-i İsâ’nın (a.s.) din-i hakikîsi hükmedecek, İslâmiyetle omuz omuza gelecek.......
 • Muhammed Arslan Muhammed Arslan 5 ay önce
  Bediüzzaman hazretlerinin talebesi ve hizmetkarı ve Risale-i Nur'da Bediüzzaman hazretlerinin 'Mutlak vekilim' hitapları ile işaret ettiği Hüsnü Bayram ağabeyimiz elbette Üstad'dan aldığı hakikat dersi ölçülerinde ve Risale-i Nur'da açıkça beyan edildiği gibi insaf ve hakikat ile mevcud hükümet ve reisimizi desteklemek kararını beyan etmişlerdir. Burada ahir zaman girdabında bir senaristin uydurduğu dizi senaryolarına kapılıp giden, kendi adını bile yazmaya yüz ve cesaretleri olmayan üç beş mûteriz cühelanın zırvasına ne bakmaya ne kaale almaya vakit harcayacak kadar zaman bonkörü değiliz. Akıl ve muvazene sahipleri muhatap menzilimizdedir. Ben şahsen Recep Tayyip Erdoğan'ı sevmeyen ve istemeyenlerin adlarını alt alta yazdığımda kendi adımı da onların altına yazmaya ve onlarla Erdoğan'a muhalefet etmeye ne imanım, ne insanlığım ne vicdanım müsade etmiyor. Evet pkk, fetö, Amerika, İsrail, Avrupa ve asya münafıkları gibi Erdoğan düşmanları ile şu konjonktürde olmak isteyenler, zaten bu millet mücadelesinde saf tutmaya liyakatlerini yitirmiş olacaklar ki, böyle ibret levhası bir hale dûçar olmuşlardır. Burada eğer bir taraf dinlenecek ve sözü referans alınacaksa, bu elbette Hüsnü Bayram ağabeyimiz ve bu yazıyı neşretmekle bize ulaştıran, feto ile kelle koltukta mücadele eden Latif Erdoğan beyefendi olacaktır. Şu isimsiz, ezberletilmiş sözleri tekrar edip duran üç beş cühela olmayacaktır. Allah razı olsun sayın Latif Erdoğan bey. Selam ve dua ile.
 • Nurdan TokNurdan Tok5 ay önce
  Allah sizlerden razı olsun. Kahraman Üstadın müstakim talebesi Hüsnü Bayramoğlu Ağabey. Bedüzzaman hangi endişelerle Menderes’i tutmuşsa, Hüsnü Bayram Ağaby aynı maslahatlarla Erdoğan’ı tutuyor. Mesele siyaset ve parti değil vatan meselesi olduğunu güzelce ifade etmiş. Latif Erdoğan ağabey Rabbim sizden de razı olsun, nur ikliminden güzel rayihalar saçmışsınız.
 • FATİH GÜRFATİH GÜR5 ay önce
  Vekil-i AhirHüsnü Bayramoğlu Ağabey veBaşkomutanRecep Tayyip Erdoğan bizim kırmızı çizgimizdir..Onlara cephe alanlar,hem dünyada hem ahirette perişan olacaktır..
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Müslümana anlaşılmayan bir kitabı risaliyeyi nuru övmeyin.Kamer Sûresi / 17.Ayet17. Andolsun ki biz, Kur’an’ı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık. Hani düşünüp öğüt alan (yok mu)?2Sûresi / 22.Ayet22. Andolsun ki biz, Kur’an’ı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık. Hani düşünüp öğüt alan (yok mu)?
 • KAMİLKAMİL5 ay önce
  KITLIĞI,YOKLUĞU VE DARLIĞI GÖRMEMİŞ ..,BU MUHİTLERDE ÖRÜCÜLÜK GİBİ ATA MESLEKLERİ,LAK-LAK I GUREBA ADLI VAKIFLARI HİÇ DUYMAMIŞ NESİLLERE GELDE İÇİNDEN GEÇTİĞİMİZ DAR BOĞAZI ANLAT...SAYIN YAZAR..,HİSS-İ KABLEL VUKU MAKAMINDAYIZ,HAKİKATİ KAVRAYABİLEN KALEMLER VAROLSUNLAR VESSELAM...
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Hangi nur Kur'an'ın nuruysa başımızın üstünde başkasının nuru na Abdullah tekhafizoglunun 600 sayfa reddiye yazmış , Kur'an'a aykırılıklar la dolukastomonu risalesini yeni baskısı durduruldu. Eskiler piyasada onlara cevap verin veremediginiz için yeni baskı yok.
 • ŞerefŞeref5 ay önce
  Geçmiş günlerdede "süleymancılar" iyi partinin desteklenmesi için fetva verdiler, ne yapacağız şimdi...
 • DostDost5 ay önce
  Partiye oy vererek herkes vatandaşlık vazifesini yapar. Hüsnü bayram çok yanlış yapmış nurları siyasete alet etmiştir hatta kötülük yapmıştır. Partiler gelip geçicidir,dinin kendisi değildir .Her nur talebesi partiler ararasındahakka yakın olana elbette oy verecektir ,Üstadın yanında kalmış diyekalkıp böyle mektup yazmazı risaleleri kendi egosu na alet etmiştir...Yazık, yazıklar olsun. Eğer bu toplumun tüm fertlerine din diyanet anlatacaksanpolitize olmayacaksın....
 • astekastek5 ay önce
  yıllarca açıktan masonları desteklemediler mibunu damı üstad söylemiş. hala bunu dinleyen yeni asya açıktan chp yi destekliyor. buradan şunu mu anlamak gerek reis bunlara değerinden fazla değer verdi. devlette atamalarda hala söz sahibiler acaba oy verilmesede bu açıklamalrla elleindeki imkanları kaybetmemek için mi bu açıklama yapılıyor. el altında da bu söyleniyormu yoksa başka şeyler mi. yıllarca fetonun payendeliğini şarlatanlığını yapmadı mı o neydi onuda mı üstad emretmişti. bir insanı tanımanın yolu birazda geçmişine bakmaktan geçer. yıllrca istanbul belediye başkanı iken reisin aleyhinde değillermiydi. en oldu
 • mehmetmehmet5 ay önce
  %100 dogru tespit
 • KadirKadir5 ay önce
  Euzubillahi mineşşaytani siyaset dememiş miydi Üstad sayın yazar
 • vatandaşvatandaş5 ay önce
  Bediüzzaman "şeytandan ve siyasetten Allaha sığınırım" demiş. Hüsnü Bayram Beyefendi istediği partiyi desteklemekte serbest ama ben hiçbirini desteklemiyorum.

Günün Özeti