• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Latif Erdoğan
Latif Erdoğan
TÜM YAZILARI
11 Mayıs 2019

Kadir Abi - Kardeş Ayasofya - Yeniden Seçim

Ne kadar anti din ve harici diyanet “belhüm edal” güruhu varsa, hepsi onun vefatına bu kadar sevindiklerine hatta zil çalıp oynadıklarına göre, demek ki, rahmetli Kadir Mısıroğlu’nun değer ve kıymetini istenen seviyede bizler de idrak edememişiz. 

Gerçi zati değer ve kıymet, zatında sevilir ve idrak edilir. Onun sevilip idrak edilmek için dıştan gelen yamama etkilere ya da negatif değerlendirmeleri tersinden okuma payandasına ihtiyacı yoktur. Fakat yine de meselenin keyfiyet planındaki seviye farkını anlamada bu gibi dış etkilerin ve tersinden okuma ameliyesinin bir katkısı bulunacağı da inkâr edilemez. Sözün başında dediklerimi biraz da bu maksatla söyledim. 

Büyükçamlıca Camii’nde mahşeri bir kalabalık, ikindi namazını müteakiben kılınan cenaze namazından sonra, bu büyük dava adamını, vücudunun her zerresine adeta tarih şuuru içirilmiş bu ulu çınarı, rahmet, mağfiret, cehennemden azat gibi bütün kutsi değerleri içinde barındıran mübarek Ramazan ayının ilk gününde alem-i berzahta kendisini bekleyen bütün sevdiklerine kavuşmak üzere, hüsnü şehadetle ve tekbirlerle ebediyete uğurladı. Cenab-ı Hakk, ona, en engin mağfiretiyle muamelede bulunsun, kabrini pür nur etsin, ailesine, yakınlarına ve bütün sevenlerine sabr-ı cemil ihsan eylesin. 

Ben, mazlumun, mağdurun sesiyim, onun için sesimi yükseltmeye hakkım vardır, derdi. Ömrünün özeti de zaten bu sözün anlam ve muhtevası oldu. Olaylara tarih perspektifinden bakması sebebiyle, olacakları önceden keşfetmek, hissetmek adeta onun değişmeyen kaderiydi.

1997 yılıydı. Kendisini kıymetli büyüğümüz Ertuğrul Düzdağ ile ziyarete gittim. Görüşmemiz hiç de olumlu bir atmosferde geçmedi. O güne kadar kimseden duymadığım ağır eleştirilerle Gülen’e demediğini bırakmadı. İnfial gösterdim. Eleştirilerinde haksız olduğunu söyledim. Fakat o bütün dediklerini hiç eksiksiz yine tekrarladı ve sonunda da “Bak işte sana açıkça söylüyorum, bu adam dine ve vatana ihanet içindedir, bir gün bu ülkeyi terk edip kaçacak ve asla bu vatanda can veremeyecek, çünkü bu aziz vatan kendisine ihanet edenleri bağrında barındırmaz” dedi. Ve zaman onu bu dediklerinde doğru çıkardı...

Büyükçamlıca Camii’ne ilk gidişim de Kadir Abiyi ebediyete teşyi vesilesiyle gerçekleşti. Yetkililerin söylediğine göre, sadece halı serili kapalı alanda aynı anda yirmi beş bin insan namaz kılabiliyormuş. İç ve dış avlu dahil edildiğinde ise bu rakam altmış üç bine ulaşıyormuş. Yani Efendimizin yaşının binle çarpımı. Ne güzel tevafuk, ne güzel tasarı. 

Büyükçamlıca Camii, hem bulunduğu konum hem de iç- dış mimarisi açısından gayet muhteşem. Fakat onun görünen ihtişamı sanırım sadece kemiyet ölçüleriyle de sınırlı değil. O, yeni bir miladın fetih sembolü. Ayasofya’nın ikiz kardeşi ya da Ayasofya mirasını ceddinden devralan hayırlı varisi. Şu istikbal değişimleri, dönüşümleri içinde en yüksek ve gür seda oradan yükseleceğe benziyor. Büyükçamlıca Camii, Kabe-i Muazzamaya, Mescid-i Nebeviye sırdaş, Mescid-i Aksa’ya teselli gibi duruyor. 

“Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazlarını dosdoğru kılan, zekâtlarını tastamam veren ve Allah’tan gayri kimseden korkusu olmayanlar imar edebilir. Zaten doğru yolda olmaları umulanlar da onlardır.” (Tevbe, 18)

Bu vesile ile Büyükçamlıca Camii’nin manevi banisi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı en deruni, en kalbi, en samimi duygularımla tebrik ediyor, başta Ergin Külünk bey olmak üzere emeği geçen herkese bu milletin, bu ümmetin bir ferdi olarak şükranlarımı sunuyorum. 

Aziz dostlar, beklenen YSK kararı adalet yönünde tecelli etti. İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimi yeniden yapılacak. Çalıntı oylarla seçim kazandığını sananlar ve bu sanıyla biraz oyalananlar nasıl bir hezimete uğrayacaklarını yakında görmüş, bilmiş olacaklar. İçte - dışta kopardıkları yaygaralar aslında mukadder hezimetin habercisi. FETÖ ile iş tutanın sonrası öncesinden daima beter olur. Kural değişmeyecek bu sefer de öyle olacak...

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı