• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Latif Erdoğan
Latif Erdoğan
TÜM YAZILARI
26 Eylül 2020

İyi üzerine bir deneme

İyi, aklın onayladığı, vicdanın taraf olduğu, kalbin sahiplendiği pozitif değerler bütünüdür. İyide, Rabbimizin rıza ve hoşnutluğu ön şarttır, faydalılık esastır, isabetlilik temel ilkedir, istikamet sabit kriterdir, kolektif kazanım karakterini taşıması tamamlayıcı unsurdur.

Bu bağlamda iyi, marufla eş anlamlıdır. Maruf, insan irfanının ulaşabileceği katmanları farklı ufuk noktadır. Mutlak Maruf’u idrak çizgisine kadar yol açıktır. Eşyaya nüfuz birinci adımdır. İkincisi, mevcudu bilmek ile mahiyetini bilmek farkını temyiz sonrası oluşan mahiyeti kavrama tutkusudur. Üçüncüsü, hem mevcudun vücudunda hem de mahiyetin ayrıntılarında topyekun aynı hikmeti görmek, okumak, hissetmektir. Cümlesinde, akla, kalp ve vicdanın refakati elzemdir.

Örfün, böylesi bir şuurla aşılanması, yaşanma süresinin ebediyetle mühürlenmesi bakımından fevkalade önemlidir. Fıtratla uyum kuralı gerçekleşecektir de ondan. Neyi, nasıl algılarsak, doğruyu, dolayısıyla iyiyi keşfetmiş oluruz, sorusuna verilecek cevap çetelesindeki müşterekler artısı örfün de envanteridir. Kolektif akıl, maşeri vicdan ve de kalp, aynı sorulara çoğunlukla aynı cevabı verirler. Müşterek hafızanın unutma ya da yanılma payı hep eksilerdedir. Örf, böylesi bilgileri eyleme dökmenin adıdır. Bu bağlamda örfe toplumsal kalıtım demek mümkündür. Toplumsal reflekslerimizde toplumsal kalıtımın payı büyüktür. Mühim olan isabettir. Hem isabet hem de istikamet... Yol gösterici rehberlere, önderlere, liderlere muhtacız. İyiyi, yeni bir toplum bulgusu kılmanın başka çaresi yoktur.

Maruf bizimle, biz de marufla bütünleşmek zorundayız. O zaman içimizde yaşayan iyi, ayrıca varlığını duyurma gibi bir zaafa uğramaz. İyi normalleştikçe biz de normalleşiriz. İfrat-tefrit dengesizliğinden muaf olabilmemiz, normalleşmede derinlik kazanabilme başarımıza bağlıdır. Hınç, öfke, sahili döven hırçın dalgadır. Koparsa da kazanamaz, kendine mal edemez. İyilik, sahili okşayan, elde eden, bizi adım adım kendine çeken munis serinliktir. Belki de gerçek fethin tarifi, gerçek başarının tanımını konuşuyoruz. Ya da manevi mülkiyeti elde etmiş bulunma basiretinin hamle diliyle ifadesini…

Kur’an-ı Kerim’de önemli bir kavram olarak yer alan “Birr”(Bakara, 177) iyilikte daha özel bir konumdur. O, bütün hayatın iyilik ekseninde sürdürülmesi halidir. Birr, iyiliği, beşer takatinin ötesine taşıma niyet, azim ve cehdine uzanan rahmet elinin mucizeli dokunuşu sayesinde ancak elde edilebilen seçkin durumdur. O, kalbi saran takvanın, davranışları yönlendirmesi hadisesidir. Bu sebepledir ki Rabbimiz bizden birr ve takvada yardımlaşmamızı istemektedir. (Maide, 2)

Hak dostlarının, kendileriyle beraber olabilmek için dua dua yalvardıkları iyiler topluluğuna verilen “ebrar” (Ali İmran, 193) adı da yine aynı kelime köküne bağlı mübarek bir kavramdır. Bir grup melek topluluğu için söylenen ”berere”(Abese, 16) ismi de yine öyledir. Bu manada “iyilik”, halde, meleklerle aynı olmak, demektir    

İyi insan, istemez, ama istese de kötü olamaz. Çünkü, iyilik onda geçici his, anlık duygu değil, değişmeyen sabit karakterdir..

İyi olmakla iyimser olmak arasındaki sebep-sonuç ilişkisi müsellemdir. İyi  düşünen iyi görür, iyi gören hayatından lezzet alır. Bu sözün mefhumu muhalifi de doğrudur. Kötü olmakla, kötümser olmak arasında, rahatsız edici, sinsi bir ilişki mevcuttur. Kötü düşünen, kötü görür, kötü gören hayatını harap eder..

Selim fıtratın, tabii yönelişi hep iyiden yanadır. İyi, insanı kendi özüne çeken cevherdir. Kötü, cevher değil arazdır. Ya da insanı lüzumsuz meşgul eden arızadır. İyi ya da kötü, ikisinden birini tercih durumundayız. İyi sonuca varmak da kötü sonuca katlanmak da neticede yapacağımız tercihe bağlıdır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Latif Erdoğan’ın sırrı: mihenge vurmak

“Hiç bir müfsid ben müfsidim demez. Daima suret-i hakdan görünür. Batılı hak görür. Evet kimse demez ayranım ekşidir. Fakat siz mihenge vurmadan almayınız. Zira çok silik söz ticarette geziyor. Hatta benim sözümü de ben söylediğim için hüsn-ü zan edip tamamını kabul etmeyiniz. Belki ben de müfsidim veya bilmediğim halde ifsad ediyorum. Öyle ise her söylenen sözün kalbe girmesine yol vermeyiniz. İşte size söylediğim sözler hayalin elinde kalsın mihenge vurunuz. Eğer altın çıktı ise kalbde saklayınız, bakır çıktı ise çok gıybeti üstüne ve bedduayı arkasına takınız, bana reddediniz gönderiniz.” BS Nursi
 • Yanıtla

Latif Abi hayatı boyunca hak peşinde

oldu. İhlas ve samimiyeti şeksiz şüphesiz. Başı dik. “Hakkın hatırı alidir, hiçbir hatıra feda edilmez” düsturu simasından ve kaleminden nur gibi süzülüyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23